Chociaż psy są uważane za najlepszego przyjaciela człowieka, ta melodia może szybko się zmienić, gdy te zwierzęta zaatakują człowieka.

Prawda jest taka, że każdy pies może cię zaatakować. Od 3kg Chihuahua do 81kg Saint Bernard, żadna rasa psów nie daje 100% gwarancji, że nie zaatakuje. Jednak zdecydowana większość ataków psów pochodzi od psów, które nie zostały dobrze socjalizowane.

Oznacza to, że nieprawidłowo socjalizowany Chihuahua jest bardziej skłonny do ataku niż dobrze socjalizowany Pit Bull Terrier.

Co więc decyduje o tym, że pewne rasy są klasyfikowane jako “niebezpieczne psy”? Na początek, małe rasy psów – te ważące poniżej 9 kg – w większości nie są uznawane za niebezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że niezależnie od tego, jak zadziorna lub złośliwa jest Chihuahua, jest ona zbyt mała, aby wyrządzić znaczne szkody. Z drugiej strony, nieuczciwy rottweiler to już zupełnie inny przypadek.

Nie wszystkie duże psy są uważane za niebezpieczne. Charakterystyczny dla danej rasy temperament nie decyduje o tym, czy duży pies jest niebezpieczny czy nie. Temperament psa jest określany przez cel, dla którego pies został wyhodowany.

W związku z tym nie powinno dziwić, że najgroźniejsze rasy psów to przede wszystkim psy bojowe i stróżujące, ponieważ cechy takie jak agresja, odporność i waleczność były silnie preferowane podczas projektowania tych ras.

Poniżej przedstawiamy najbardziej niebezpieczne rasy psów na świecie. Trzymaj się od nich z daleka, jeśli jesteś właścicielem psa po raz pierwszy.

American Pit Bull Terrier

Jeśli zapytasz odpowiedzialnego właściciela Pit Bulla, czy jego pies jest niebezpieczny, powie Ci, że to błędne przekonanie i że Pit Bulle to najsłodsze psy na świecie. Jednak większość rodziców Pit Bulli zapomina, że właściwa socjalizacja jest tym, co uformowało ich pupila w łagodną duszę.

Jako rasa, Pit Bulls są najbardziej niebezpiecznymi psami chodzącymi po zielonej ziemi Boga, i to z kilku powodów.

Pity mogą stanowić istotne zagrożenie dla otoczenia, ponieważ wiele z nich było selektywnie hodowanych do walk psów. W związku z tym takie cechy jak agresja i nieustępliwość były bardzo preferowane i płyną w krwi tej rasy. Co więcej, Pit Bulle mają najbardziej zabójczy styl gryzienia ze wszystkich psów, trzymając, potrząsając zawzięcie i odmawiając puszczenia. To wyjaśnia, dlaczego większość ataków Pit Bulla kończy się makabrycznymi obrażeniami lub nawet śmiercią.

Rottweiler

Rottweiler jest znany z ekstremalnych wybuchów agresji. Niestety, ich przerażająca reputacja nie jest bezpodstawna, gdyż rozjuszony rottweiler to absolutny terror.

Jednakże, niektórzy wskazują, że Rottweilery są niezwykle spokojne i łagodne wokół swojej rodziny. Ich złośliwość ujawnia się tylko wtedy, gdy nieznana osoba znajduje się w pobliżu nich lub ich bliskich. Ma to sens, ponieważ Rottweilery zostały wyhodowane jako psy stróżujące.

W związku z tym, wczesna socjalizacja jest kluczowa dla Rottweilerów.

Dog argentyński

Znany również jako argentyński Mastiff, Dog Argentyński jest jednym z niewielu psów, które są praktycznie tak dobre w kwesti czystej agresywności i nieustępliwości jak Pit Bulle. W rzeczywistości ta rasa jest uważana za tak niebezpieczną, że jest zakazana w wielu krajach, w tym w Australii, Singapurze, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Dogo Argentino został wyhodowany, aby polować na dużą zwierzynę i chronić swoją rodzinę. Jak można sobie wyobrazić, cechy takie jak agresywność, grywalność i surowa, nieokiełznana moc były bardzo preferowane podczas projektowania tej rasy, dlatego musisz je uspołecznić wcześnie, aby utrzymać te cechy w ryzach.

Doberman Pinczer

Jest powód, dla którego w filmach zazwyczaj wykorzystuje się pinczery dobermana, kiedy chce się w nich obsadzić psa budzącego strach; czynnik zastraszenia u tej rasy jest naprawdę silny.

Doberman Pinczer nie tylko wygląda, ale również odgrywa rolę, ponieważ jest to jedna z najbardziej agresywnych ras psów na świecie. Jednak dobermany potrafią być niezwykle miłe dla swojej rodziny, ponieważ zostały wyhodowane jako psy stróżujące.

Niemniej jednak, ogromna lojalność dobermana czyni go tak niebezpiecznym dla innych ludzi, ponieważ pies ten nie zawaha się zaatakować wszystkiego, co uzna za zagrożenie dla swojej rodziny. W związku z tym dobermany wymagają odpowiedniej socjalizacji i pewnego siebie, asertywnego opiekuna, ponieważ wezmą sprawy w swoje ręce, jeśli wyczują w Tobie niepewność.

Akita

Silna wola, moc i potrzeba niezależności sprawiają, że Akita nie jest psem dla amatorów. Ze względu na dominującą osobowość Akity, pies ten zawsze chce zostać przywódcą stada. Dlatego też nie jest to idealna rasa dla początkujących właścicieli psów.

Nawet po ustaleniu swojej pozycji jako lidera stada, Akita nie może wyobrazić sobie idei bycia drugim psem. Ta cecha sprawia, że Akity są bardzo terytorialne i agresywne wobec innych psów i ludzi spoza rodziny.

Dlatego też należy zachować czujność, gdy Akita przebywa w pobliżu nieznanych ludzi lub psów. Pies ten jest również niezwykle opiekuńczy wobec swojego jedzenia, reagując agresywnie na każdego, kto zbliży się do niego podczas jedzenia. Na szczęście, Akity są doskonałymi zwierzętami domowymi, jeśli są odpowiednio szkolone i socjalizowane.

Dog kanaryjski

Prawdę mówiąc, Perro de Presa Canario (Dog kanaryjski) nie jest z natury agresywny. Dzięki imponującym rozmiarom i inteligencji Perro de Presa Canarios są niezwykle spokojne i pewne siebie, dlatego są doskonałymi psami stróżującymi.

Jednak gdy dog kanaryjski znajduje się w pobliżu nieznanych ludzi lub zwierząt, staje się zagrożeniem. Rasa ta jest nie tylko bardzo podejrzliwa w stosunku do obcych, ale również ma niezwykle wysoki popęd do zdobywania. Jako taki, może zaatakować bez ostrzeżenia, powodując duże szkody.

Dlatego wczesne szkolenie i socjalizacja są niezbędne dla doga kanarysjkiego. Ponadto, ten pies wymaga dużo ćwiczeń i stymulacji, aby zapobiec destrukcyjnym zachowaniom.

Alaskan Malamute

Alaskan Malamute, jest uderzająco podobny do Siberian Husky. Główną różnicą jest to, że Alaskan Malamute jest znacznie większy niż ich odpowiedniki z życia wilków. Są również bardzo energiczne, uwielbiają skakać dookoła i robić psoty. Niestety, psy te nie są znane z ulegania życzeniom swoich właścicieli, więc muszą być dobrze szkolone od najmłodszych lat.

Chociaż są odpowiedzialne tylko za 4 zgony, Alaskan Malamute nadal znajduje się na liście niebezpiecznych psów ze względu na ich potężny zgryz i chęć użycia go przeciwko innym.

Kolejną niebezpieczną rasą psów, którą mogliśmy dodać do tej listy są psy ras mieszanych. Stanowiły one znaczną liczbę śmiertelnych ukąszeń wydanych przez lata, ale trudno jest przyczynić się do kategorii “rasy mieszanej”, gdy nie ma danych, co składa się na ich rasę.

W sumie, te dziesięć ras psów reprezentują najbardziej niebezpieczne tam na podstawie wyłącznie liczby osób, które zabijają i jak często atakują innych. Są groźne nie tylko ze względu na swoje działania, ale także dlatego, że mają potencjał do wyrządzenia tak strasznych szkód.

Tosa Inu

Tosa Inu to kolejna rzadka rasa ze względu na paskudną reputację, która ją poprzedza. Tosa Inu pochodzą z Japonii, gdzie były hodowane jako psy bojowe.

Większość Tosa Inu jest co najmniej niezrównoważona, ponieważ przypadki tych psów zwracających się przeciwko swoim właścicielom są powszechne. Nie pomaga również to, że Tosa Inu ma jedną z najpotężniejszych szczęk w królestwie psów.

Jak można sobie wyobrazić, nie są to dobre psy rodzinne.

Chow Chow

Chow Chow może wyglądać jak przerośnięty miś; jednak ten pies jest niczym innym, jeśli chodzi o osobowość. Chow Chow są nie tylko niebezpieczne, ale także gotowe i chętne do domagania się twojego szacunku za wszelką cenę.

Psy te znane są z tego, że odwracają się od swoich właścicieli tylko dlatego, że nie mają ochoty robić tego, co się od nich wymaga.

Chow Chow są również leniwe i mogą być drażliwe i nietolerancyjne wobec obcych. Jak można sobie wyobrazić, ta rasa wymaga właściciela o silnej, spokojnej i asertywnej osobowości; w przeciwnym razie będzie chodzić po każdym innym rodzaju osobowości.

Cane Corso

Aby zakończyć tę listę, mamy Cane Corso. Ta bestia została wyhodowana do walki i łapania lwów górskich i dzików. Pomyśl o tym przez chwilę; Cane Corso został wyhodowany, aby złapać inne drapieżniki!

Niemniej jednak, pomimo przerażającego wyglądu i reputacji, Cane Corsos są doskonałymi zwierzętami domowymi. Dzieje się tak dlatego, że Cane Corso jest pewny siebie, co oznacza, że nie odczuwa potrzeby rzucania się w oczy. Niemniej jednak, konieczna jest wczesna socjalizacja.

Podsumowanie

Jak już powiedzieliśmy, możesz uspołecznić psa, aby był miły i pomocny w twoim domu, ale trudno jest im zignorować swoje instynkty. Również inne czynniki mogą odgrywać rolę w tym, czy pies prawdopodobnie cię ugryzie, czy nie. Należą do nich:

  • Płeć (samce są bardziej skłonne do gryzienia)
  • Kastracja lub kastracja (psy niekastrowane są bardziej agresywne i terytorialne)
  • Agresja ogrodzenia (Ludzie podchodzą do psów, które bronią swoich domów)
  • Podchodzenie do nieznanych psów

Są to wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na scenariusz ugryzienia przez psa. Chociaż może to być kuszące, aby spojrzeć na rasę psa jako jedyną przyczynę, że atakuje kogoś, inne przyczyny są również wpływowe.

Rasy psów, które wymieniliśmy tutaj są na tyle niebezpieczne, że właściciele muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności, ale to nie znaczy, że są zbyt niebezpieczne, aby je posiadać. Każdy pies jest inny, a te wychowane w odpowiednich warunkach i nie narażone na wścibskie dzieci czy inne zwierzęta mają duże szanse na zachowanie spokoju przez całe życie.