Czy psy boją się ciemności?
Czy kiedykolwiek zgasiłeś światła i zastanawiałeś się, czy twój pies może bać się ciemności? Czy to możliwe? Psy to najsłodsze stworzenia i tak bardzo kochają swoich ludzi. Czasami, gdy idziemy spać, nasze psy wyją i płaczą. Czy to dlatego, że boją się ciemności?
Wszyscy chcemy, aby nasze psy były szczęśliwe i bezpieczne. Ale jak możemy sprawić, by nasze psy zawsze czuły to bezpieczeństwo? Może psy też potrzebują nocnych lampek!
Oznaki, że pies boi się ciemności
Psy mogą bać się ciemności! Kiedy światła gasną, a psy zaczynają płakać, istnieje wiele rzeczy, które mogą być przyczyną strachu. Psy często odczuwają lęk separacyjny, gdy ich właściciele odchodzą. Może Twój pies nie boi się ciemności, może po prostu nie chce zostawać sam bez ciebie.
Inną możliwością jest to, że Twój pies ma problemy ze wzrokiem. Psy w rzeczywistości widzą w ciemności lepiej niż ludzie. Czy psy widzą w ciemności? Tak, psy widzą w ciemności, ale nie w całkowitej ciemności. Mają lepszy wzrok niż ludzie, ponieważ ich oczy są przystosowane do widzenia w słabym oświetleniu. Jak pies widzi w nocy? Psy mają błonę odblaskową, tapetum lucidum, która odbija światło, dzięki czemu mogą widzieć więcej w ciemności.
Jeśli Twój pies ma problemy z widzeniem w ogóle, ciemność może nie pomóc w tej sytuacji. To może wywołać niespokojną reakcję psa, gdy zgasisz światła.
Jeśli oba te scenariusze są wykluczone, Twój pies prawdopodobnie boi się ciemności. Kiedy światła są wyłączone i nadszedł czas, aby zrelaksować się i pójść do łóżka, Twój pies może mieć inne plany. Próbując przykuć Twoją uwagę i zatrzymać Cię w pokoju, Twój pies może na Ciebie wskoczyć, aby zasygnalizować, że nie chce zostać sam.
Wchodząc do zaciemnionego miejsca, zauważysz, że Twój pies boi się ciemności, jeśli próbuje się odwrócić lub siedzi i nie chce się ruszyć. Jest to prawdopodobnie spowodowane postrzeganym niebezpieczeństwem. Możliwe, że Twój pies po prostu boi się nieznanego, coś, z czym wszyscy możemy się związać.
Będziesz wiedział, że Twój pies boi się ciemności, jeśli po zgaszeniu światła chowa ogon między nogami. Możesz również zauważyć szybkie poruszanie się i dużo węszenia. Jeśli zostawisz psa samego w ciemności, przestraszony pies może podrzeć rzeczy, o których wie, że nie powinien.
Różne rasy i typy osobowości różnie reagują na ciemność. Bądź uważny na swojego psa, gdy zgasisz światła i obserwuj, czy nie ma oznak strachu lub niepokoju.
Oto kilka znaków, które możesz zauważyć, jeśli twój pies boi się ciemności:
- Jęczenie
- Trzęsienie się
- Kulenie się
- Żucie
- Drapanie
- Zamknięta postawa
- Drapanie w drzwi
- Próba ucieczki
- Wyje
Dlaczego psy wyją w nocy? Psy wyją z różnych powodów, w tym z powodu strachu, samotności, nudów, a nawet bólu.
Historia psów bojących się ciemności
Ponad 15 000 lat temu rozpoczęła się piękna przyjaźń między wilkiem a człowiekiem. Szare wilki to stworzenia od których pochodzą psy, które dziś kochamy. Były pierwszymi zwierzętami, które zostały udomowione. Więź zaczęła się z wzajemnej potrzeby. Ludzie i wilki pomagali sobie nawzajem w polowaniu i chronili się nawzajem przed lokalnymi drapieżnikami, takimi jak inni myśliwi lub złośliwe zwierzęta. Wilki i ludzie stwierdzili, że oboje mogą skorzystać z przyjaźni, a reszta to już historia.
Z czasem wilki zaczęły mniej przypominać wilki, a znacznie bardziej psy. Dalej hodowano te, które były spokojniejsze, milsze, mądrzejsze i były lepszymi myśliwymi. Dziś trudno jest określić, ile jest ras psów, ponieważ tak wiele różnych typów psów stworzyło swoje własne, specjalne kombinacje szczeniąt.
W miarę jak psy zbliżały się do swoich kochających ludzi, zaczęły czuć się bezpieczniej. Im bezpieczniej się czuły, tym bardziej bały się niebezpiecznych sytuacji. Za wszelką cenę chcą uniknąć przerażających scenariuszy. Teraz, kiedy psy bardziej polegają na ludziach w kwestii bezpieczeństwa, mogą być bardziej lękliwe, kiedy są same, zwłaszcza w nieznanych sytuacjach.
Teraz wiele psów zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Najczęściej doświadczają separacji, niepokoju i strachu wokół nowych ludzi. Jednak wiele psów boi się ciemności. Czemu psy wyją? Często jest to związane z lękiem, niepokojem lub nudą. Nawet jeśli większość psów widzi dobrze w ciemności, mogą czuć się niespokojnie w zaciemnionych miejscach.
Przystosowanie psa do patrzenia w ciemności
Psy i wilki są obecnie bardzo różne niż kiedyś. Jednak psy nadal mają niektóre z tych samych cech, co ich wilczy przodkowie. Na przykład, mają nienaganny zmysł węchu. Mają również dobre widzenie w nocy.
Psy mają lepsze widzenie w nocy niż ludzie w sytuacjach bardzo słabego oświetlenia. Dzieje się tak dlatego, że mają one specjalną strukturę w tylnej części oczu, która odbija więcej światła do siatkówki. Psy mają również większe źrenice, co pozwala na przetworzenie większej ilości światła do oka. W centrum siatkówki psa znajduje się więcej komórek wrażliwych na światło niż w siatkówce człowieka. Oczy psa są dobrze przystosowane do widzenia w ciemnych warunkach. Światłoczułe części ich oczu z powodzeniem sprawdzają się w słabym oświetleniu.
Tym, co najbardziej pomaga psu widzieć w ciemności jest błona odblaskowa (łac. tapetum lucidum). Tapetum znajduje się w siatkówce oka. Odbija światło, dzięki czemu ciemniejsze obszary wydają się jaśniejsze.
Szkolenie psa, który boi się ciemności
Jeśli Twój pies boi się teraz ciemności, nie musi się jej bać na zawsze. Możemy nauczyć nasze psy, aby nie bały się ciemności, stopniowo je szkoląc. Najlepszym sposobem na nauczenie psa, że nie ma potrzeby bać się ciemności jest stopniowe wystawianie go na jej działanie i chwalenie go przez cały czas.
Jeśli masz w domu regulacje ściemniania oświetlenia, możesz stopniowo zmniejszać światło, aby pies mógł się do niego przyzwyczaić – tak jak powoli wchodzisz do basenu! Jeśli jesteś na spacerze z psem w nocy, a on zaczyna dawać znaki, że jest przestraszony, możesz być cierpliwy, podczas gdy on przyzwyczaja się do nowego poziomu światła.
Jeśli jesteś w nieznanym miejscu, możesz dać psu smakołyki, gdy wchodzicie w ciemność. Możesz również mówić do niego pozytywnym, kojącym tonem, aby przypomnieć mu, że jest bezpieczny. Małe psy można wziąć na ręce i trzymać po raz pierwszy wchodząc w nieznane i ciemne miejsce. Przy następnej wizycie będą w stanie przejść przez ciemność. Za każdym razem, gdy psy ćwiczą uzyskanie komfortu w nieznanych miejscach, stają się coraz lepsze, aż przestaną być niespokojne.
Innym świetnym sposobem na nauczenie psa relaksowania się w ciemnym otoczeniu jest zabawa z nim w przyciemnionym świetle. To może pomóc Twojemu psu przestać kojarzyć ciemność z niebezpieczeństwem. Zamiast tego, gdy bawisz się w holowanie, przeciąganie lub gdy głaszczesz pieska, zacznie się on cieszyć w ciemności. W końcu, zamiast strachu, będzie czuł się w ciemności spokojnie.
Dodatkowe wskazówki
Oto kilka dodatkowych wskazówek, jak pomóc psu, który boi się ciemności:
- Zapewnij psu bezpieczne miejsce: Przygotuj psu komfortowe miejsce do spania, np. legowisko, gdzie będzie się czuł bezpiecznie.
- Zostaw włączone nocne światło: Jeśli Twój pies boi się ciemności, możesz zostawić włączone słabe światło w pokoju, w którym śpi.
- Stosować feromony: Istnieją feromony, które mogą pomóc psu się uspokoić. Możesz je kupić w sklepie zoologicznym.
- Nie karaj psa za jego strach: Karanie psa za strach tylko pogorszy jego lęk. Zamiast tego, staraj się go uspokoić i zapewnić mu wsparcie.
- Skonsultuj się z weterynarzem: Jeśli Twój pies ma poważne problemy ze strachem, skonsultuj się z weterynarzem. Może on zalecić leki lub inne metody leczenia.
Pamiętaj, że psy są wrażliwymi stworzeniami. Jeśli Twój pies boi się ciemności, staraj się mu pomóc, zapewniając mu wsparcie i bezpieczeństwo.
Czy pies może zostać sam na noc? To zależy od psa. Niektóre psy mogą zostać same na noc bez problemów, podczas gdy inne odczuwają lęk separacyjny i potrzebują towarzystwa człowieka. Jeśli Twój pies boi się ciemności, może być mu trudniej zostać samemu w nocy.