Jeśli zbliżysz się do łap swojego psa, mogłeś zauważyć, że pachną one trochę jak chipsy kukurydziane lub popcorn. Niektórym właścicielom psów nie przeszkadza ten aromat. Inni mogą uznać ten zapach za nieprzyjemny i być może nawet zastanawiać się, czy jest to oznaka słabego zdrowia. Ponieważ psy nie mogą powiedzieć nam, co jest nie tak, naszym zadaniem jest nauczyć się, jakie zapachy są normalne, a kiedy może być czas, aby interweniować i szukać opieki weterynaryjnej.dog feet smell like corn chips

Co powoduje zapach popcornu lub chipsów kukurydzianych?

W dowolnym momencie psy mają pewien poziom bakterii i grzybów na swojej skórze. Kiedy łapy twojego psa mają bakterie zwane Pseudomonas i Proteus, mogą wydzielać drożdżowy zapach, który pachnie podobnie do popcornu/chipsów kukurydzianych.

Psy kontrolują temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie. Ponieważ nie pocą się, jedynym miejscem, w którym psy muszą się ochłodzić, jest spód łap. Zapach popcornu jest całkowicie normalny i nie oznacza, że Twój pies ma infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Gdzie te bakterie powodujące nieprzyjemny zapach mogą stać się problemem, jeśli rozmnażają się poza kontrolą. Oznaki niezdrowych łap obejmują zgrubienia, zaczerwienienie i obrzęk lub zmiany w zachowaniu psa, takie jak kulenie się lub nadmierne lizanie.

Czy można pozbyć się zapachu popcornu psich łap?

Psie nosy są znacznie bardziej wrażliwe niż ludzkie. W zależności od rasy, psi zmysł węchu może być od 10 000 do 100 000 razy silniejszy od naszego. Odpowiednio, rozpylanie perfum lub mycie ich szamponem z produktami zapachowymi może być bardzo nieprzyjemne dla psów.

Psy chcą pachnieć jak psy. Nie chcesz maskować zapachu ani dodawać czegoś do niego. Jeśli nieszczególnie podoba Ci się zapach popcornu, najlepiej po prostu, aby nie umieszczać twarzy w pobliżu łap psa i używać bezzapachowych chusteczek i mydeł, które są specjalnie opracowane dla psów.Great Pyrenees puppy sitting in the lap of a woman indoors.

Dlaczego psie łapy są podatne na infekcje?

Łapy Twojego pupila mogą być magnesem dla brudu i zanieczyszczeń. Wraz z ograniczonym przepływem powietrza między palcami, połączenie sierści, ciepła i wilgoci stanowi idealną pożywkę dla bakterii i drożdży. Kiedy dochodzi do nagromadzenia tych mikroorganizmów, psy zaczynają lizać swoje łapy, co nie usuwa bakterii. Zamiast tego, lizanie faktycznie podrażnia skórę poduszki łap i może prowadzić do infekcji.

Często właściciele mogą odkryć infekcję dopiero wtedy, gdy rozwinie się ona do punktu powodującego ból lub dyskomfort ich zwierząt. Zaleca się wówczas przyzwyczajenie psa do dotykania i wąchanie jego oczu, uszu, pyska i łap. Starsze psy mogą być bardziej odporne na dotykanie, więc najlepiej zacząć od szczenięcego wieku.

Jeśli łapy Twojego psa normalnie pachniały jak popcorn, a teraz zaczynają pachnieć jak spleśniały ser, to właśnie wtedy musisz skontaktować się z lekarzem weterynarii. Dzięki wczesnemu i regularnemu badaniu psa, masz większe szanse na zauważenie zmiany w wyglądzie i wcześniejsze podjęcie leczenia. Ponadto, pies będzie czuł się bardziej komfortowo, jeśli zajdzie potrzeba podania leków.German Shepherd Dog getting its paw checked by the vet.

Co możesz zrobić, aby utrzymać zdrowe stopy swojego psa?

Ponieważ zapach popcornu nie jest problemem sam w sobie, należy interweniować tylko wtedy, gdy pies wykazuje oznaki infekcji, takie jak zaczerwienienie, wzmożone lizanie, utrata włosów wokół pazurów łap lub zmiana zapachu stopy. Aby prawidłowo oczyścić łapy psa, zaleca się mycie łap antyseptycznym, przyjaznym dla psów szamponem i przycinanie nadmiaru sierści między palcami za pomocą maszynki do strzyżenia. Upewnij się, że podczas kąpieli rozkładasz psie palce i odpowiednio osuszysz łapy, aby uniknąć rozwoju bakterii. Po powrocie ze spaceru, wytrzyj łapy psa bezalkoholowymi, bezzapachowymi chusteczkami dla niemowląt, w celu usunięcia tylko brudu – bez usuwania bakterii, które powodują zapach popcornu.divider-paw

Niezależnie od tego, czy masz szczeniaka, czy starszego psa, ważne jest, abyś poświęcił czas na naukę tego, jak wygląda, czuje i pachnie anatomia Twojego psa, kiedy jest on zdrowy i wolny od infekcji. Znajomość normalnych zapachów Twojego psa może pomóc Ci określić, kiedy coś jest nie tak. Pamiętaj, że nie musisz przesadzać z myciem łap. Pozbądź się brudu i zachowaj zapach chipsów kukurydzianych.