Jeśli Twój kot będzie dzielił dom z poinsecją (Gwiazdą Betlejemską) na święta, być może będziesz musiał znaleźć sposób na rozdzielenie ich dla bezpieczeństwa ich obu. Chociaż poinsecje są uważane za trujące dla kotów, ich niebezpieczeństwo jest często wyolbrzymiane, ponieważ są one tylko delikatnie toksyczne. Z kłującymi pazurami i ostrymi jak brzytwa zębami, Twój kot może w rzeczywistości stanowić większe zagrożenie dla poinsecji! Jednak dla bezpieczeństwa najlepiej trzymać koty z dala od gwiazdy betlejemnskiej. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić, ale najpierw…

Czy poinsecja (gwiazda betlejemska) jest toksyczna dla kotów?

Drażniący biały sok zawarty w liściach sprawia, że poinsecja jest lekko toksyczna dla psów, kotów i koni. Jednakże, poinsecja zazwyczaj powoduje jedynie rozstrój żołądka i podrażnienie jamy ustnej. Połknięcie liścia poinsecji może spowodować wymioty u Twojego kota.

Oczywiście, zawsze należy zabrać kota do weterynarza, jeśli doświadcza on skrajnej senności, wymiotów lub ma inne problemy z układem pokarmowym, takie jak brak jedzenia przez dłużej niż kilka dni.

Poinsecja jest w rzeczywistości jedną z najmniej toksycznych roślin domowych, które są popularne w grudniu. Inne rośliny sezonowe, takie jak jemioła, ostrokrzew, amarylis i niektóre gatunki sosen są bardzo toksyczne. Dodatkowo, sosny nie są dobrym wyborem na choinki przyjazne kotom, ponieważ kłujące igły mogą przebić ich jelita, jeśli zostaną połknięte. Należy je zastąpić sztucznymi odmianami, jeśli zależy Ci na estetyce, lub alternatywną rośliną, która jest bardziej przyjazna kotom, wybierz jodłę lub świerk. Zawsze możesz sprawdzić obszerną listę roślin toksycznych i nietoksycznych ASPCA, zanim przyniesiesz do domu coś nowego, aby upewnić się, że jest to bezpieczne.

Czy można się zatruć poinsecją? Badania

Poinsecja występuje pod wieloma nazwami: Euphorbia pulcherrima, kwiat homara, kwiat płomienny, gwiazda betlejemska i inne. Prawdopodobne pochodzenie tych świątecznych roślin jako silnie trujących sięga 1919 roku. Wynikało to z niepotwierdzonego doniesienia o dziecku, które zmarło po żuciu liści poinsecji.

Może to wynikać również z faktu, że rodzina botaniczna Euphorbia jest znana z toksycznego soku lateksowego, ale sok z poinsecji jest dość niewinny. Sok zawiera toksyczny związek chemiczny zwany diterpenoidowymi estrami euphorbolu. Ktoś z alergią na lateks lub ma wrażliwość na detergenty może dostać objawy kontaktowego zapalenia skóry.

Badanie przeprowadzone w stanie Ohio

Naukowcy obalili mit, że poinsecja jest trująca, przeprowadzając badania na szczurach. Po podaniu tym szczurom 500-600 liści poinsecji, badacze stwierdzili, że szczury “nie wykazują śmiertelności, nie mają objawów toksyczności, ani żadnych zmian w spożyciu diety lub ogólnym wzorcu zachowania.”

Innymi słowy, te szczury były karmione wyjątkowo dużą ilością części rośliny i miały zero objawów. Nie ma zatrucia poinsecją.

Częste objawy wrażliwości na poinsecję u zwierząt domowych

  • łagodne objawy wymiotów
  • ślinienie się
  • biegunka (rzadko)
  • podrażnienie oczu
  • podrażnienie skóry (zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie).
  • Podrażnienie skóry może pochodzić z fizycznego kontaktu z mlecznobiałym sokiem.

Pet Poison Helpline mówi, że o ile objawy kliniczne toksyczności poinsecji nie są ciężkie, leczenie medyczne rzadko jest konieczne.

6 sposobów na to, aby Twój kot nie jadł poinsecji

Nawet jeśli poinsecja jest tylko łagodnie toksyczna dla kotów, w trosce o jego zdrowie najlepiej będzie, aby nie zjadł ani kawałka. Jeśli spowoduje to wymioty u kota, nikt nie lubi tego sprzątać. A jeśli nie spowoduje to u kota żadnych objawów, zjedzenie poinsecji może zniszczyć atrakcyjność wizualną rośliny. Niezależnie od sytuacji, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci trzymać kota z dala od poinsecji.

Trzymaj je poza zasięgiem kota

Możesz spróbować umieścić poinsecję na wysokiej półce. Oczywiście koty są z natury ciekawskie, więc może to je zachęcić do powąchania. Postaraj się znaleźć miejsce bez łatwego dostępu, jak np. kominek. Nie kładź poinsecji na blacie, kiedy jest tam otwarty stołek barowy, na który Twój kot może po prostu wskoczyć.

Oddziel kota od roślin

Jeśli Twój kot ma ograniczony dostęp do pewnych obszarów domu, możesz umieścić tam swoje poinsecje. Nie polecamy jednak hodowania w domu żadnych toksycznych roślin, nawet jeśli znajdują się one w oddzielnym pomieszczeniu. Zawsze istnieje szansa, że Twój kot, bądź pies może się tam zakraść.

Spryskaj detergentem na koty wokól poisencji

Możesz spróbować spryskać trochę sokiem z cytryny lub komercyjnym środkiem odstraszającego koty wokół swojej poinsecji. Spryskaj doniczkę lub powierzchnię otaczającą np. stolik (pamiętaj, że niektóre spray’e mogą zaszkodzić roślinie).

Rozrzuć skórki cytryny lub pomarańczy wokół doniczki

Rozrzuć resztki skórek cytrusów wokół rośliny, aby zapewnić jej naturalną ochronę. Koty nie lubią zapachu cytrusów, więc to może wystarczyć, aby odstraszyć je od zbliżania się do rośliny. Możesz też umieścić całe cytryny i pomarańcze obok rośliny, aby służyły jako świąteczne dekoracje.

Rozsyp pieprz cayenne wokół rośliny

Koty zazwyczaj nie lubią zapachu pieprzu cayenne. Jeśli posypiesz trochę mielonego pieprzu cayenne wokół doniczki, zrezygnują one ze swojego zainteresowania ową rośliną.

Zasadź coś innego, czym kot będzie mógł się bawić

Trawa dla kotów i kocimiętka to rośliny, na punkcie których Twój kot oszaleje. Są one całkowicie bezpieczne i przyjemne dla Twojego pupila. Posiadanie alternatywnych roślin, którymi można się bawić, może odwrócić uwagę kota od tych, którymi nie można się bawić.
Wskazówka: Jeśli sadzisz kocimiętkę lub kocią trawę z nasion, upewnij się, że trzymasz je poza zasięgiem kota, dopóki rośliny nie wykiełkują i nie dojrzeją. Niektóre koty potrafią pomylić pojemnik z ziemią doniczkową z doskonałą krytą kuwetą. Inne mogą pomyśleć, że ziemia jest świetną zabawą, w której mogą zatopić pazury i rozrzucić ją wszędzie.

Co robić, gdy kot zje poinsecję?

Jeśli Twój kot zje małą część rośliny poinsecji (gwiazdy betlejemskiej), uważnie obserwuj go. Mimo, że może wystąpić niewielki rozstrój żołądka, w skrajnym przypadku powienieneś zabrać zabierać go do weterynarza. Zwróć uwagę na nadmierne wymioty lub biegunkę, utratę apetytu lub skrajną senność. Jeśli Twój kot wykazuje którykolwiek z tych objawów, dla bezpieczeństwa zabierz go do weterynarza.

Podsumowanie

Duża ilość roślin świątecznych jest bardzo toksyczna (tj. jemioła, jagody ostrokrzewu) w związku z tym poinsecja może być dobrą alternatywą dla tych toksycznych roślin. Po zjedzeniu gwiazdy betlejemskiej Twój kot może doświadczyć lekkiej niestrawności, jednak zazwyczaj nie jest to nic poważnego. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą utrzymać Twojego kota z dala od roślin poinsecji w pierwszej kolejności. Jeśli nie chcesz podejmować żadnego ryzyka, najlepiej jest kupić sztuczne kwiaty lub udekorować roślinami sezonowymi, które nie stwarzają żadnych znanych zagrożeń, takich jak miniaturowy świerk.