Hollywood chciałoby nam wmówić, że wszystkie konie instynktownie kochają ludzi i że więź między koniem a jego jeźdźcem jest natychmiastowa i nierozerwalna.

Każdy, kto rzeczywiście spędził czas wokół koni, rozumie, że tak nie jest.

Niektóre konie nie zaakceptują ludzi od razu i może to zająć sporo wysiłku, by je zmiękczyć i przełamać ich obronę – i to tylko wtedy, gdy podchodzisz do tego we właściwy sposób. Jeśli podejdziesz do procesu wiązania nieprawidłowo, możesz zrobić więcej szkody niż pożytku, powodując, że twój koń faktycznie straci do ciebie zaufanie.

Na tej liście zebraliśmy kilka sposobów na zwiększenie więzi między tobą a twoim koniem, popartych prawdziwą, konkretną nauką.

Nie możemy zagwarantować, że twój koń przyjdzie do ciebie, jeśli wdrożysz te sugestie, ale na pewno są one świetnym miejscem do rozpoczęcia.

5 najlepszych sposobów, aby nawiązać więź z koniem

Poznaj swój unikalny styl komunikacji

Ludzie i konie komunikują się w sposób zupełnie wyjątkowy. Podczas gdy inne zwierzęta zostały udomowione, żadne nie rozwinęło tej samej metody interakcji, którą konie mają z ludźmi.

Ten styl komunikacji jest połączeniem dotyku, połączenia emocjonalnego i zrozumienia wzajemnych ruchów i języka ciała. Nie polega on na naśladowaniu wzajemnych zachowań ani na stosowaniu fizycznych gróźb lub dominacji; w najlepszym przypadku jest to raczej połączenie dwóch osobowości w jedną.

Więc nie próbuj komunikować się ze swoim koniem w taki sam sposób, jak z psem, kotem czy nawet innym człowiekiem; zamiast tego znajdź swój unikalny styl komunikacji i wyostrz go.

Spędzajcie razem czas

“Wyrabianie swojego unikalnego stylu komunikacji” może brzmieć dobrze, ale jak to zrobić, dokładnie? Musisz spędzać czas ze swoim koniem – mnóstwo czasu.

Potrzeba wielu godzin dobrej zabawy, byś ty i twój koń zaczęli się rozumieć. Problem polega na tym, że podczas gdy wszystkie konie i ludzie mają unikalne style komunikacji, tak samo jest z poszczególnymi końmi i ludźmi. Nie można automatycznie zakładać, że to, co działa z jednym koniem, będzie działać z innym.

To nie oznacza tylko jazdy albo. Samo przebywanie wokół nich, karmienie ich, pielęgnacja i pieszczoty też się liczą. W rzeczywistości, im więcej twój koń zobaczy, że jesteś kochający i uważny, nie oczekując w zamian jazdy, tym bardziej będzie ci ufał.

Dobrą wiadomością jest to, że im więcej czasu spędzasz ze swoim koniem, tym lepiej go zrozumiesz – i tym bliższa będzie wasza więź. Jeszcze lepiej, co może być bardziej zabawne niż spędzanie czasu z koniem?

Pozwól mu zrobić pierwszy krok

Istnieją badania, które wskazują, że zmuszanie konia do interakcji z tobą może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego; jeśli w ogóle, może to spowodować powstanie niechęci.

Zamiast tego, najważniejsze jest, aby pozwolić im rozgrzać się do ciebie w ich własnym tempie. Dobrą wiadomością jest to, że nie musi to trwać długo – możesz zyskać ich aprobatę już w pół godziny, jeśli nie będziesz naciskać.

Ważne jest, aby zrozumieć, że twój koń zawsze obserwuje, nawet jeśli nie wygląda w ten sposób. Jeśli zachowujesz się nieprzewidywalnie lub agresywnie, nawet jeśli nie wchodzisz w bezpośrednią interakcję z koniem, będzie to miało negatywny wpływ na waszą relację.

Zrozum, że szybkość, z jaką twój koń się do ciebie przekonuje, zależy w dużej mierze od jego wcześniejszych doświadczeń z ludźmi. Jeśli były maltretowane w przeszłości, zajmie im to znacznie więcej czasu, podczas gdy koń, który nigdy nie miał negatywnych doświadczeń z ludźmi, może się do ciebie zbliżyć w mgnieniu oka.

Stosuj pozytywne stymulacje

Podczas gdy konie są naprawdę wyjątkowymi zwierzętami, mają jedną rzecz wspólną z innymi zwierzętami domowymi: Jeśli używasz kary w swoim treningu, prawdopodobnie przekonasz się, że wyniki, które otrzymujesz, są mniej niż idealne, delikatnie mówiąc.

To nie musi oznaczać polegania na jedzeniu, chociaż dawanie smakołyków może działać równie dobrze. Znajdź coś, co twój koń lubi – bycie pielęgnowanym w określony sposób, bycie drapanym w określonym miejscu – i rób to tak często, jak możesz.

Kiedy twój koń zobaczy, że jesteś kimś, kto wnosi pozytywne rzeczy do jego życia, będzie bardziej podekscytowany, że masz go w pobliżu – a to podstawa każdego zdrowego związku.

Nie ukrywaj swoich uczuć

Istnieje wiele badań, które wskazują, że konie mogą odbierać nasze stany emocjonalne, ale co zaskakujące, istnieje również dowód na to, że konie są spokojniejsze wokół ludzi, którzy są zdenerwowani.

Ponownie, jest to prawdopodobnie spowodowane intensywnie bliskimi relacjami, które ludzie i konie rozwinęli przez lata. Zestresowany człowiek może być niebezpieczny dla konia i na odwrót, więc obie strony powinny być w stanie uspokoić swojego partnera, gdy jest to konieczne.

Nie sugerujemy, że stresujesz się celowo przed pracą z koniem, ale jeśli masz zły dzień, nie próbuj tego ukrywać. Mogą po prostu cieszyć się pomagając ci zostawić swój stres za sobą.

Zrozum, że więź z koniem to sztuka, a nie nauka

Te wskazówki mogą pomóc zbliżyć cię i twojego konia do siebie, ale to nie znaczy, że powinieneś je stosować kosztem słuchania swojego przeczucia. Podobnie jak ludzie, konie mają dobre i złe dni, a to, co działa dziś, może nie działać jutro.

Spodziewaj się, że proces ten zajmie trochę czasu i zwracaj uwagę na sygnały, jakie daje ci twój koń. Jeśli zrobisz coś i twój koń zareaguje gryząc cię lub odpychając, nie rób tego więcej.

Im lepiej potrafisz odczytywać unikalne sygnały konia, tym lepiej będziesz reagować na nie w sposób, który pogłębia więź między wami.