Border Collies są mózgowcami świata psów – większość ludzi uważa je za najmądrzejszą rasę psów. Oprócz wysokiej inteligencji, psy te są również znane ze swojej wytrzymałości, energii, lojalności i przyjazności.

O rasie Border Collie

Border Collie można z łatwością określić jako siłę natury. Już samo spojrzenie na jednego z tych psów pozwala dostrzec zapał w jego twarzy i czujność w oczach. Te średniej wielkości psy zazwyczaj stoją na wysokości 43-56 cmi przy ramieniu i mogą ważyć od 14-20 kg. Średnia długość życia Border Collies wynosi 10-17 lat.

Chociaż szorstkowłosy, czarno-biały Border Collie jest najczęściej spotykany, te psy mogą mieć również gładką sierść i można je znaleźć w wielu innych kolorach. Te psy mogą pojawić się w praktycznie każdym kolorze sierści lub wzoru, który może wystąpić u psów, w tym czarny lub czerwony tri-color, niebieski lub czerwony merle, pręgowany, bi-color, lub solidne kolorowe. Border Collie kolor oczu może się również różnić, pojawiając się niebieski do brązu lub z różnymi kolorami oczu.

Historia rasy Border Collie

Rasa Border Collie pojawiła się na pograniczu Szkocji i Anglii, być może już w latach 1700. Uważa się, że Border Collie wywodzi się z różnych psów do wypasu owiec. Najlepsze z tych psów były często hodowane dla funkcji, a nie koniecznie dla wyglądu.

Do 1800 roku na Wyspach Brytyjskich było kilka różnych psów pasterskich, wiele z nich miało różne style prowadzenia stad. W miarę rozprzestrzeniania się informacji o tych innych psach, wiele osób zaczęło chwalić się, że ich pies jest najlepszy w prowadzeniu stad. Pod koniec XIX wieku doprowadziło to do pierwszej próby psów pasterskich w Wielkiej Brytanii – ludzie chcieli raz na zawsze dowiedzieć się, czyj pies jest najlepszy.

Widząc wiele z tych psów przy pracy, widzowie tego wydarzenia byli zszokowani. Zamiast szczekać i skomleć jak wiele innych psów pasterskich, te prekursory współczesnego Border Collie były w stanie zaganiać owce poprzez ruch ciała i intensywne spojrzenie. Ponadto pasterze byli w stanie kierować tymi psami za pomocą prostych gestów rąk i gwizdania.

Po dotarciu do innych regionów, w tym Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych, coraz więcej osób zaczęło dostrzegać, jak wspaniałe są te psy i że mogą być cennym dodatkiem dla każdego pasterza lub rolnika.

Dziś Border Collie pozostają popularnym wyborem dla osób zainteresowanych różnymi psimi sportami, w tym psim agility. Gdyby istniała psia wersja Igrzysk Olimpijskich, można śmiało powiedzieć, że Border Collie nie tylko zakwalifikowałyby się, ale zabrałyby do domu sporo medali.

Atrybuty Border Collie

Przed przyjęciem Border Collie, rodzice zwierząt zazwyczaj mają kilka pytań dotyczących rasy, na które najpierw chcieli uzyskać odpowiedź. Niektóre z tych wspólnych pytań obejmują,

Dlaczego Border Collie są tak inteligentne?

Jednym z głównych powodów, dla których te psy są tak inteligentne jest to, że zostały wyhodowane dla ich mądrości. Przez ponad sto lat ludzie hodowali Border Collie dla ich inteligencji i zdolności, a nie tylko dla ich wyglądu.

Jak dużo ćwiczeń potrzebuje Border Collie?

Border Collie wymaga tony ćwiczeń każdego dnia. Psy te zostały pierwotnie wyhodowane jako ciężko pracujące psy pasterskie, więc nieprędko zabraknie im energii. Szybki spacer raz lub dwa razy dziennie nie będzie dla nich wystarczający.

Dzienne zapotrzebowanie Twojego psa na ćwiczenia będzie prawdopodobnie wyglądało bardziej jak wielokrotne biegi lub jogging, wędrówki, pływanie, zabawy w aportowanie lub długie, forsowne wędrówki. Border Collie radzą sobie również dobrze, jeśli mają inne ujścia dla swojej energii, takie jak psie zwyczaje lub pasterstwo.

Czy Border Collie są hipoalergiczne?

Niestety dla alergików, Border Collie nie są hipoalergiczne. Psy te mają dość gęstą sierść, która zrzuca się przez cały rok, więc jeśli masz alergię na psa, reakcja alergiczna w otoczeniu Border Collie jest niemal gwarantowana.

Jak dużo sierści zostawiają Border Collie?

To, ile Twój Border Collie zrzuci może zależeć od tego, czy Twój pies ma gładką czy szorstką sierść. Jednak obie długości sierści są znane z tego, że zrzucają stałą ilość przez cały rok. Ponadto, Twój szorstkowłosy Border Collie będzie zrzucał sierść wiosną i jesienią, więc upewnij się, że Twój odkurzacz jest gotowy. Aby zmniejszyć ilość zrzucanej przez psa sierści, pomocne może być cotygodniowe szczotkowanie.

Czy Border Collie są dobre dla początkujących rodziców?

Ponieważ Border Collie są psami bardzo energicznymi, nie są zazwyczaj polecane dla początkujących rodziców. Jeśli jednak prowadzisz bardzo aktywny tryb życia i szukałeś psiego przyjaciela, który dołączy do Ciebie podczas treningu maratońskiego lub codziennych wędrówek, Border Collie może być dobrym rozwiązaniem. Ponieważ będzie to Twój pierwszy pies, zaleca się zapisanie szczeniaka na zajęcia z posłuszeństwa i rozważenie innych formalnych kursów szkoleniowych.

Dla właściwej osoby, Border Collie może być idealnym towarzyszem. Te psy chętnie dołączą do Ciebie na prawie każdą aktywność, a lista sztuczek, których mogą się nauczyć jest praktycznie nieskończona.

Mogą się świetnie dogadać ze starszymi dziećmi, ale ich instynkty stadne mogą się włączyć, jeśli masz inne zwierzęta lub małe dzieci wokół. To nie znaczy, że Border Collie nie może dogadać się z ich mniejszych współlokatorów, ale może trzeba pracować na dodatkowym szkoleniu i zachować bliższe oko na ich interakcje z dziećmi i małymi zwierzętami.

Te psy nie są zalecane dla ludzi, którzy mieszkają w mieszkaniach. Border Collie muszą mieszkać gdzieś, gdzie będzie duże podwórko lub posiadłość – gospodarstwo jest nawet bardziej idealne. Należy jednak pamiętać o tym, kiedy i gdzie wyprowadza się Border Collie na zewnątrz. Te psy mogą mieć tendencję do gonienia za małymi zwierzętami lub próbować usłyszeć rowery lub samochody.

Pamiętaj, że jeśli szukasz psa, który będzie leniwy i będzie oglądał z tobą filmy, unikaj tych szczeniaków. Nie są one gotowe na relaks, dopóki nie włożą ciężkiego dnia pracy.

Pielęgnacja i grooming

Ogólnie rzecz biorąc, Border Collie nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o ich potrzeby pielęgnacyjne. Aby utrzymać zdrową sierść psa i ograniczyć jego linienie, zaleca się szczotkowanie psa co tydzień. Zwykle wystarcza comiesięczna kąpiel, ale jeśli Twój czworonożny przyjaciel często nurkuje w jeziorach lub pluska się w błotnistych kałużach, konieczna może być szybka kąpiel raz w tygodniu.

Używając zalecanej przez lekarza weterynarii pasty do zębów dla psów i szczoteczki do zębów, powinieneś czyścić zęby psa przynajmniej raz w tygodniu, ale preferowane jest kilka razy w tygodniu.

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Twój pies otrzymuje kąpiel lub po kąpieli, zawsze warto wyczyścić jego uszy. Pamiętaj, aby nie używać do tego celu wacików, ponieważ mogą one uszkodzić uszy Twojego pupila. Mimo, że pies naturalnie ściera swoje paznokcie, to i tak trzeba je przycinać mniej więcej raz w miesiącu.

Nawet jeśli potrzeby pielęgnacyjne Border Collie są stosunkowo rutynowe, ich ogólna pielęgnacja wymaga więcej pracy. Jak każdy pies, Border Collie wymaga odpowiedniej dla wieku i odżywczej diety. Ponieważ psy te są niezwykle aktywne, będą spalać sporo kalorii każdego dnia. Aby uzyskać zalecenia dotyczące tego, jaka karma jest najlepsza dla Twojego psa, porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Dwa kluczowe elementy, jeśli chodzi o opiekę nad Border Collie to ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Psy te są chętne do nauki i rozwijają się, gdy daje się im ćwiczenia umysłowe i wyzwania.

W większości przypadków, jeśli pies tej rasy nie jest wystarczająco dużo codziennej stymulacji psychicznej, zaczną wykazywać niepożądane zachowania, takie jak szczekanie, kopanie i żucie mebli. Zapewniając Twojemu Border Collie pracę do wykonania każdego dnia, możesz pomóc ćwiczyć ich umysł i ciało w jednym zadaniu. Bardzo ważne jest, abyś zapewnił swojemu psu dużo codziennych ćwiczeń.

Szanse, że będziesz zszokowany, gdy zobaczysz, jak wiele zapału i pasji do życia jest zawarte w tych uroczych szczeniakach. Innymi słowy, Border Collie mają ogromny zbiornik energii, który ma również zapas dodatkowego soku go-go. Dla kontekstu, niektóre Border Collie przebiegły 50 mil (czasem więcej) w ciągu jednego dnia.

Szkolenie

Bardzo ważne jest, abyś rozpoczął szkolenie swojego Border Collie już w dniu, w którym przywieziesz go do domu – nawet jeśli ma dopiero kilka miesięcy. Te psy są z natury niezależnymi myślicielami, więc bez odpowiedniego szkolenia możesz mieć niesfornego psa na rękach. Psy rasy Border Collie potrafią nauczyć się kilkudziesięciu komend, więc nie unikaj pracy nad skomplikowanymi sztuczkami.

Upewnij się, że sesje szkoleniowe są pozytywne, baw się dobrze i bądź cierpliwy. Każdy pies jest wyjątkowy, a niektóre mogą uczyć się szybciej niż inne. Jeśli jest to Twój pierwszy Border Collie, może się okazać, że zajęcia z posłuszeństwa dla szczeniąt są świetnym rozwiązaniem. Nie tylko tego typu zajęcia pomogą Ci rozpocząć szkolenie psa, ale również stanowią idealną okazję do socjalizacji.

Właściwa socjalizacja jest kluczem do posiadania dobrze zaokrąglonego Border Collie. Te psy, jeśli nie są dobrze uspołecznione, mogą stać się nieśmiałe lub nieufne wobec obcych. Ponieważ te szczeniaki naturalnie wyróżniają się w wielu rodzajach psich sportów, udział psa w tych zajęciach jest wspaniałym sposobem na zapewnienie socjalizacji. Niektóre z tych sportów obejmują próby z owczarkiem, próby tropienia, psie zwinności, flyball i zawody w disc dog.

Sporty dla psów stanowią dodatkowo doskonałą okazję dla Twojego psa do spalenia energii, wykorzystania swojej siły mózgowej i pracy nad treningiem. Jako bonus, angażując się w aktywność z psem, możesz wzmocnić wzajemne relacje.

CZY WIESZ, ŻE…?
Większość Border Colli nauczy się przewidywać komendy lub sztuczki, zanim jeszcze wypowiesz je na głos. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś Border Collie, przygotuj się na przebywanie z psem, który będzie próbował cię przechytrzyć, będąc o krok przed tobą.

Częste problemy zdrowotne

Mimo, że Border Collie to ogólnie zdrowa rasa psów, to jednak są one podatne na pewne problemy zdrowotne. Zgodnie z naszymi danymi dotyczącymi roszczeń, do najważniejszych schorzeń, które dotykają tę rasę należą,

  • Kulawizna
  • Biegunka
  • Cukrzyca
  • Podrażnienie skóry
  • Zapalenie stawów

Mimo że wymienione powyżej choroby są najczęściej spotykane wśród Border Collie, nie ma gwarancji, że u Twojego psa wystąpi któryś z tych problemów lub wszystkie. Jednym z najlepszych sposobów, aby być na bieżąco ze zdrowiem swojego psa jest zaplanowanie corocznej wizyty u lekarza weterynarii. Te coroczne badania pozwalają lekarzowi weterynarii dokładnie przyjrzeć się ogólnemu stanowi zdrowia Twojego pupila, a w przypadku pojawienia się problemu, zwiększa się szansa, że zostanie on wcześnie zdiagnozowany. Tak samo jak optymalnym rozwiązaniem jest jak najszybsze wprowadzenie pielęgnacji, szkolenia i socjalizacji, tak samo jest z wizytami u weterynarza. Postaraj się, aby badania kontrolne były pozytywnym doświadczeniem i nagradzaj swojego pupila ulubionym smakołykiem lub nową zabawką. W końcu zdrowie i szczęście Twojego psa idą w parze.