Corgi z natury dużo szczekają. Zostały wyhodowane jako psy pracujące. Konkretnie, zostały wyhodowane w celu prowadzenia stad zwierząt gospodarskich. Szczekali, aby dowodzić i kontrolować stado, ale również szczekają, aby ostrzec potencjalnych drapieżników i ostrzec pasterzy o wszelkich niebezpieczeństwach.

Psy Corgi nie są zobowiązane do prowadzenia stad, ale zachowują niektóre z właściwości, które uczyniły je tak dobrymi psami pasterskimi, a to obejmuje szczekanie. Na szczęście, przy dobrej socjalizacji, regularnych ćwiczeniach i odpowiednim treningu, możliwe jest zmniejszenie ilości, że Corgi szczeka, lub przynajmniej kontrolować, kiedy twój pies będzie szczekał.

Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tej wspaniałej rasie, szczególnie popularnej wśród królowej Elżbiety II, i co możesz zrobić, aby spróbować kontrolować poziom szczekania psa Corgi.

O Corgi

Corgi są bardzo zorientowane na ludzi, co w połączeniu z ich inteligencją sprawia, że są łatwe do wyszkolenia. Rasa ta lubi ćwiczenia i jest silna i żywa. Corgi jest przyjazny i lojalny, ale nie jest zbyt wymagający i może być uparty.

Właściciele mogą być zaskoczeni tym, jak szybka i silna jest ta rasa, i podczas gdy Twój Corgi nie będzie domagał się uwagi w każdej godzinie dnia, powinieneś spodziewać się regularnych spacerów, oferować aktywny czas zabawy i rozważyć zapisanie się z Corgi na zajęcia z agility i innych psich sportów. Chociaż Corgi ma mnóstwo energii i lubi szybkie spacery, jego krótkie nogi uniemożliwiają mu zbyt szybki bieg, więc nie jest to odpowiednia rasa do towarzyszenia Ci podczas przejażdżki rowerowej.

Rasa ta wymaga dość regularnej pielęgnacji, aby chronić dwuwarstwowy płaszcz i ponieważ zrzuca sierść codziennie, z silnym zrzucaniem sierści na początku lata. Szczotkowanie zapobiega pokrywaniu mebli i rozrzucaniu sierści po całym domu. Utrzymuje też psa w komforcie i zapobiega matowieniu.

Czy Corgi dużo szczekają?

Używany do pilnowania i ochrony zwierząt gospodarskich, a także do ich strzyżenia, Corgi jest nadal dobrym psem stróżującym. Ma głośny szczek, który służy do zwrócenia uwagi właściciela, ostrzegając go jednocześnie przed potencjalnym niebezpieczeństwem. I niestety, niektórzy właściciele Corgi donoszą, że ich psy alarmują o wszystkim, czy to o zbliżającym się listonoszu, czy o zmianie kierunku wiatru.

Czy można nauczyć Corgi, żeby nie szczekał?

Możliwe jest zminimalizowanie ilości szczekających Corgi, ale nigdy nie należy oczekiwać, że jakakolwiek rasa psów będzie całkowicie cicha. Szczekanie jest jednym z ograniczonej liczby sposobów, w jaki pies może komunikować się ze swoimi właścicielami i innymi osobami.

W związku z tym zapewnij swojemu Corgi dużo fizycznej i umysłowej stymulacji. Zmęczony i rozbawiony pies jest mniej skłonny do szczekania, a zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, Twój Corgi będzie raczej chciał się zwinąć w kłębek i spać niż pełnić obowiązki strażnika.

Wczesna socjalizacja i stałe szkolenie również mogą pomóc. Nauczenie komendy “cicho” będzie korzystne. Zapewnij pozytywne wzmocnienie, gdy pies jest cichy i użyj słowa “mów”, gdy szczeka. Kiedy szczekanie ustanie, daj smakołyk i pochwałę, sparowaną ze słowem “cicho”. Jeśli zaczną szczekać ponownie, ignoruj je, dopóki nie przestaną. Będziesz musiał być konsekwentny w tym treningu, aby mieć największe szanse na sukces, ale wielu właścicieli może użyć tej techniki, aby zmniejszyć ilość szczekania z ich Corgis.

Wczesna socjalizacja oznacza wprowadzenie psa do nowych ludzi i nowych sytuacji, gdy jest jeszcze młody. To nie tylko odczuli je na konkretnych ludzi, których spotkają, ale da im więcej pewności siebie, gdy spotkają się z nowymi i nieoczekiwanymi scenariuszami w późniejszym okresie życia.

Dobre szkolenie pokazuje psu, że powinien patrzeć na ciebie za przywództwo i że możesz je chronić i zapewnić im bezpieczeństwo. Oznacza to, że powinny być mniej skłonne do odczuwania potrzeby ochrony Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli spędzają mniej czasu na pilnowaniu, będą mieli mniej okazji, kiedy czują potrzebę szczekania ostrzegawczego.

Czy Corgi można zostawić samego w domu?

Corgi mają pewien poziom niezależności, co oznacza, że dobrze sobie radzą, kiedy są pozostawione same sobie, chociaż nigdy nie powinieneś zostawiać psa na dłużej niż 8 godzin. Jeśli będziesz musiał zostawić swojego Corgi na dłuższy czas, zacznij od krótszych okresów i stopniowo zwiększaj ich ilość. Najlepiej, jeśli zaczniesz to robić już w okresie szczenięcym.

Zapewnij psu własną przestrzeń, zadbaj o to, aby miał co robić, kiedy jesteś poza domem i zostaw go samego na 15 minut. Po powrocie nie rozczulaj się nad nim, ale zachowaj się normalnie. Powtarzaj to przez kilka dni, a następnie wychodź na 30 minut.

Znowu powtarzaj, aż pies się przyzwyczai, a następnie wyjdź na godzinę. Kontynuuj zwiększanie czasu, w którym je zostawiasz, aż w końcu możesz zostawić je na 4-5 godzin.

Czy Corgi lubią się przytulać?

Każdy pies jest inny, ale Corgi są znane jako psy czułe, więc jest duża szansa, że Twój Corgi będzie lubił się przytulać. Niektóre psy jednak nie lubią się przytulać i nie powinieneś zmuszać ich do tego, jeśli nie mają na to ochoty. Większość psów woli akt przytulania się z bliska, niż bycie zamkniętym w przytulisku.

Czy Corgi jest łatwy w szkoleniu?

Corgi są bardzo inteligentne i są zorientowane na ludzi. Ta kombinacja oznacza, że Twój Corgi będzie miał mózg, aby nauczyć się nowych poleceń i serce, aby zadowolić Cię, robiąc to, o co prosisz. Rozpocznij szkolenie jak najwcześniej, bądź konsekwentny i używaj technik pozytywnego wzmocnienia, aby cieszyć się najlepszymi wynikami szkolenia.

Czy Corgi lubią gryźć rzeczy?

To również zależy od konkretnego psa, ale Corgi mają reputację wielkich gryzoni. W każdym razie większość psów lubi od czasu do czasu żuć i warto zadbać o to, aby pies miał przynajmniej jedną zabawkę lub coś do żucia, zwłaszcza gdy nie ma Cię w domu.

Jeśli pies ma przemożną chęć żucia, a nic nie zostało mu zapewnione, może poszukać innych przedmiotów do żucia. Jeśli Twój pies żuje meble lub inne przedmioty, zapewnij mu odpowiednie ćwiczenia fizyczne i stymulację umysłową oraz zostaw mu coś, co może żuć, gdy nie ma Cię w domu.

Podsumowanie

Corgi są popularnymi psami. Rasa ta jest zdolna do pasterstwa i pilnowania zwierząt gospodarskich, a także jest kochającym i lojalnym zwierzęciem rodzinnym. Jest wesoły, wymaga regularnych ćwiczeń, ale może być skłonny do szczekania. Niektórzy właściciele donoszą, że ich Corgi mają silne szczekanie i regularnie je wykorzystują. Zapewnij dobrą socjalizację, regularne szkolenie i odpowiednie ćwiczenia fizyczne, aby spróbować zminimalizować ilość szczekania psa, ale bądź przygotowany na co najmniej kilka szczeknięć, ponieważ jest to naturalna reakcja na pewne bodźce, dla wszystkich psów.