Czy koty mogą zakochać się w sobie nawzajem, w swoich domowych rodzicach, w zabawkach…?

Ludzie mają tendencję do przywiązywania się do innych ludzi, zwierząt domowych, a nawet przedmiotów martwych, takich jak rzeczy osobiste, tak bardzo, że możemy dojść do punktu, w którym możemy powiedzieć, że naprawdę je kochamy. Ale czy koty też są takie?

Kocia miłość

Koty nie pielęgnują samej miłości ani aktów miłości w taki sposób, jak my. Na przykład nie docenią uroczego prezentu walentynkowego, jak zrobiłby to twój partner, i nie będą naprawdę kochać cię tak, jak ty kochasz swojego kota.

Z natury koty są dość niezależne i złośliwe. Robią co chcą, kiedy chcą i jak chcą, nawet jeśli oznacza to siusianie na dywan lub tworzenie dużego bałaganu przez pazury na meblach.

W przeciwieństwie do psów, kocięta nie są zwierzętami stadnymi i nie muszą przebywać regularnie w pobliżu towarzysza lub grupy innych kocich futrzaków. Jednak bywają emocjonalne i mają silne poczucie zarówno niechęci, jak i przywiązania do ludzi, innych kotów, miejsc i przedmiotów martwych.

Czy koty się zakochują?

Twój kot może zdecydowanie czuć się przywiązany do ciebie, a nawet kochać cię, ale prawdopodobnie nie jest “zakochany” w tobie w sposób, w jaki ludzie definiują tę emocję. Jest mało prawdopodobne, że doświadczają głębokiego uczucia ‘zakochania’ w ten sam sposób, w jaki robią to ludzie. Ale z pewnością mogą czuć bardzo silne przywiązanie lub więź.

Idee “zakochania się” i romantycznej miłości są pojęciami ludzkimi. Więc chociaż koty mogą doświadczać wielu uczuć, romantyczna miłość prawdopodobnie nie jest jednym z nich.

Zakochanie to przesadne określenie. Bardziej adekwatnymi określeniami byłyby: przywiązanie, przywiązanie, uczucie odprężenia, szukanie uwagi, odczuwanie zadowolenia. Koty mają również silne poczucie przyciągania, ale żadne z tych uczuć nie może być opisane jako zakochanie, przynajmniej nie w sposób, w jaki doświadczają tego ludzie. Niemniej jednak, kocie stworzenia mogą uwielbiać swoich ludzi, inne koty, swoje mieszkanie, a także swoje kocie zabawki lub inne rzeczy osobiste.

Poziom uczuć okazywanych przez kota zależy od kilku kluczowych czynników, przede wszystkim od jego osobowości. Każdy kot jest wyjątkowy, dlatego nie ma ostatecznej reguły, która dotyczyłaby każdego kota.

Poza osobowością Twojego futrzaka, istnieją inne czynniki, które mogą określić poziom przywiązania Twojego kota do Ciebie. Jeśli mruczy radośnie na Twoich kolanach, leży obok Ciebie wyraźnie zrelaksowany lub nieustannie zabiega o Twoją uwagę wokalizacją, łapkami i próbami przytulania, to z pewnością kocha Cię na swój sposób.

Oczywiście niektóre koty są po prostu bardziej wokalizujące niż inne, jak na przykład orientalny krótkowłosy, podczas gdy inne będą próbowały stale przytulać się do Ciebie tylko dlatego, że ich osobowość jest czuła i przytulna.

Koty domowe są bardziej przywiązane do swoich właścicieli niż koty zdziczałe, a otoczenie kota również odgrywa ogromną rolę w sposobie, w jaki traktuje on swojego właściciela.

Czy koty zakochują się w innych kotach?

W przeciwieństwie do ludzi, koty nie zakochują się w nikim i w niczym. Kocury i kotki mogą czuć się mocno przyciągnięte do innego kota z wielu powodów. Jeśli są w rui, będą czuły pociąg seksualny do innych kotów. Jeśli są rodzeństwem z tego samego miotu, będą odczuwać “miłość” rodzeństwa lub przywiązanie rodzicielskie do innych kotków.

Dwa niespokrewnione koty mogą również stworzyć solidną więź przyjaźni. Można to określić jako przyjacielską, platoniczną miłość, ale na pewno nie będzie to to samo, co przyjaźń między dwiema osobami.

A co z zabawkami i przedmiotami martwymi?

Jeśli Twój kot wykazuje silne preferencje w stosunku do konkretnej zabawki lub jednego z kilku drapaków i odmawia zbliżenia się do innych podobnych przedmiotów, oznacza to po prostu, że lubi je bardziej. Może to być spowodowane czynnikiem interakcji, szczególnym umiejscowieniem przedmiotu w Twoim domu lub możliwościami rozrywki, komfortu i bezpieczeństwa oferowanymi w porównaniu z podobnymi przedmiotami.