Od ukrywania się w czasie kąpieli do pozostawania w domu w deszczowe dni, jeśli zapytasz większość właścicieli, czy ich koci przyjaciele lubią wodę, prawdopodobnie otrzymasz dźwięczne “Nie!”. Ale czy to prawda? A jeśli Twój kot lubi wodę, czy są jakieś sposoby, aby uchronić go przed szkodą? Poznaj odpowiedzi na te pytania i wiele innych w naszym przewodniku po bezpieczeństwie wodnym dla kotów.

Od wanien i brodzików po stawy i rzeki – zawsze, gdy Twój kot znajduje się w pobliżu wody, należy zachować ostrożność.

Czy koty potrafią pływać?

Koty notorycznie chcą unikać wody i to doprowadziło wielu ludzi do przekonania, że nie potrafią pływać. Jest to jednak błędne przekonanie. To, że nasze koty nie są tak kochające wodę jak ich psi przyjaciele, nie oznacza, że nie potrafią pływać. W rzeczywistości wszystkie koty są instynktownie zdolne do pływania, po prostu większość z nich zrobi wszystko, aby tego uniknąć.

Rzeczywiście, duże dzikie koty, takie jak tygrysy i jaguary, są znane jako szczególnie silne i pełne gracji pływaki. Tak więc, powód, dla którego koty domowe nie garną się do wody może mieć więcej wspólnego z ich wychowaniem niż z instynktowną niechęcią do wody.

Mimo że kot potrafi pływać instynktownie, to jeśli wpadnie do wody, może być słabym pływakiem. A jeśli nie są do tego przyzwyczajone, mogą łatwo wpaść w panikę i utonąć, jeśli nie ma cię przy nich, aby je uratować. Coś, o czym naprawdę nie warto myśleć.

Dlaczego koty nienawidzą wody?

Woda sprawia, że ich sierść jest ciężka

W przeciwieństwie do Twojego wiernego psa, futro Twojego kota nie zostało zaprojektowane tak, aby odpychać cokolwiek więcej niż krótki deszcz. Jeśli więc Twój kot zmoknie, jego futro szybko stanie się ciężkie od wody. Koty nie znoszą tego uczucia, ponieważ oznacza ono, że nie mogą poruszać się z typową dla nich szybkością i zwinnością. Koty są drapieżnikami, ale są również ofiarami i zawsze muszą być w najlepszej formie. Przemoczone futro ma poważny wpływ na ich zdolność do walki lub ucieczki. Ciężka, zalana wodą sierść może również utrudniać pływanie, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo, że kot spanikuje i znajdzie się w trudnej sytuacji.

Koty domowe nie są stworzone do pływania – historia

Naukowcy, którzy badali ewolucję wielu współczesnych ras kotów domowych stwierdzili, że pochodzą one z suchych miejsc. Tak więc, chociaż mogły one oddawać się łowieniu ryb z brzegów strumieni lub basenów, prawdopodobnie nigdy nie musiały rozwijać swoich umiejętności pływania poza podstawami. Z pewnością duże rzeki czy oceany nie były dla nich przeszkodami, z którymi musieli się zmierzyć, aby przetrwać jako gatunek. Po przetrwaniu przez tysiące lat współczesny kot prawdopodobnie nie widzi powodu, by oddawać się kąpieli. Nawet jeśli ich kochający właściciel uważa inaczej!

Wcześniejsze negatywne doświadczenia

Pomimo swojej legendarnej ciekawości, koty są również naturalnie ostrożne, jeśli chodzi o zmiany. Jeśli więc Twój kot nie był regularnie wystawiany na działanie wody w dzieciństwie, jest mało prawdopodobne, że skorzysta z niej jako dorosły. Nawet jeśli w dzieciństwie doświadczył kąpieli, może nie chcieć tego powtórzyć. Od zanurzenia pod wodą do złapania w gwałtownej ulewie, wczesne stresujące doświadczenie może wpłynąć na ich reakcję na wodę do końca życia. Naprawdę nie można ich winić za to, że na widok kostki mydła i pełnej wanny mówią “nie ma mowy”.

Nie lubią czuć się poza kontrolą

Tak jak wiele kotów nie lubi być traktowane, chyba że na własnych warunkach, tak samo nie lubią przebywać w wodzie z tego samego powodu. Koty wolą mieć poczucie kontroli w każdej sytuacji. Wolą więc siedzieć bezpiecznie na suchym lądzie, gdzie mogą łatwo uciec od zagrożenia, niż na śliskiej, mokrej powierzchni, gdzie woda dostaje się do ich oczu i utrudnia poruszanie się. Dla wielu kotów ich naturalny koci instynkt będzie krzyczał, aby uciec.

Nie lubią zimna

Ponieważ ich sierść w naturalny sposób nie odpycha wody, może ona łatwo przeniknąć do ich skóry. To sprawi, że wkrótce poczują zimno – coś, czego większość kotów po prostu nie toleruje.

Nie lubią zapachu

Zapachy i wonie są ogromnie ważne dla kociego doświadczenia świata. Używają one swojego zmysłu węchu nie tylko do komunikacji z Tobą i innymi kotami, ale także do zbierania informacji o swoim otoczeniu. Szacuje się, że w ich nosach znajduje się od 45 do 200 milionów komórek wrażliwych na zapachy, podczas gdy u nas jest ich zaledwie 5 milionów. Dzięki temu ich zmysł węchu jest od 9 do 16 razy silniejszy od naszego.

Ta niesamowita zdolność oznacza, że nawet jeśli my nie jesteśmy w stanie wykryć substancji chemicznych używanych w wodzie z kranu, to one są w stanie. Substancje chemiczne, takie jak chlor, stosowane do uzdatniania wody, nadają jej charakterystyczny zapach, który wrażliwy koci nos wyłapie od razu.