Króliki są ścisłymi roślinożercami, którzy absolutnie zachwycają się trawami i innymi zieleninami. Znasz już wszystkie podstawowe przekąski, którymi możesz karmić swojego królika, takie jak marchewka i sałata przy okazji. Ale co z rukolą? Wydaje się wystarczająco nieszkodliwa, prawda? Te liściaste zieleniny są super odżywcze, ale czy Twoje króliki mogą je jeść?

Absolutnie! Króliki zdecydowanie mogą mieć rukolę wraz ze swoją standardową dietą pelletową i suplementami z siana. Jednak są pewne rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, a my zajmiemy się tym poniżej. Mimo to, aby ułatwić Ci myślenie, rukola nie jest w żaden sposób toksyczna. Jest wręcz super zdrowa i korzystna dla twojego króliczka.

Korzyści zdrowotne z rukoli dla królików

Jeśli wiesz cokolwiek o swoich królikach, wiesz jak wielkim fanem są liściaste zieleniny. To może być jedna z ich ulubionych przekąsek. Oczywiście, każda zielenina liściasta lub warzywko nie ma na celu zniweczyć mocy granulatu dla królików, ponieważ jest on całkowicie zbilansowany, aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe królików domowych.

Jednak wprowadzenie do codziennej diety królika takich produktów jak różnorodna zielenina liściasta jest niezwykle ważne, ponieważ wspomaga trawienie i daje mu zastrzyk wody oraz surowych witamin i minerałów, których potrzebuje jego organizm. Jest to również wzbogacenie psychiczne dla Twoich królików.

Stowarzyszenie i Fundusz Dobrostanu Królików zaleca karmienie królików w 85% trawą lub sianem, 10% warzywami i 5% ekstrudowanym granulatem dla królików.

Obawy związane z karmieniem rukolą królików

Zbyt dużo rukoli może być również problemem. Po pierwsze, ma ona bardzo wysoką zawartość wody, co może spowodować biegunkę u Twojego królika, jeśli je on wyłącznie rukolę. Nie jest to kompletny i zbilansowany posiłek, ponieważ rukola nie posiada profilu składników odżywczych niezbędnych do zaspokojenia fizycznych potrzeb Twojego królika.

Więc zawsze upewnij się, że karmić liść rukoli tu i tam w umiarze obok innych świeżych przekąsek.

Arugula może być również uprawiana komercyjnie, co oznacza, że mogła mieć kontakt z wieloma pestycydami. Najlepiej jest kupować organiczne, kiedy tylko możesz. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, umyj dokładnie liście rukoli zanim kiedykolwiek podasz je swojemu królikowi.

Króliki mogą być bardzo wrażliwe na związki chemiczne, które mogą nawet doprowadzić do śmierci. Aby upewnić się, że na liściach rukoli nie ma nic dziwnego, umieść je na sitku i pozwól, aby woda przepłynęła przez kilka minut, aby upewnić się, że wszelkie pozostałości chemiczne zostały całkowicie usunięte.

Standardowa dieta dla królików

Omówiliśmy znaczenie karmienia królika dobrze zaokrąglonym komercyjnym granulatem. Jest tak dlatego, że byłoby to niewiarygodnie trudne dla kogoś, aby zapewnić całą zawartość odżywczą, której potrzebują Twoje króliki bez nadzoru weterynaryjnego.

Granulat jest zaprojektowany tak, aby zawierał dokładnie to, czego Twój królik potrzebuje, aby pozostać najzdrowszym. Dlatego tak ważne jest, aby mieć solidną podstawę dla diety Twojego królika. Zbyt wiele owoców i warzyw może rozregulować ich układ trawienny, nie należy też podważać ilości ziaren, których potrzebują.

Dlatego zawsze podawaj swojemu królikowi dobrze dobrany komercyjny granulat, a nie musli, jako główne źródło diety. Króliki potrzebują również siana tymotkowego, które będą chrupać przez większość dnia. W rzeczywistości możesz być zaskoczony tym, jak dużo go jedzą.

Podsumowanie

Więc teraz wiesz, że twój królik może jeść rukolę. Jednak zawsze myj wszelkie kawałki rukoli i kupuj organiczne, kiedy możesz. Nigdy też nie zastępuj codziennych racji pokarmowych królika rukolą, ponieważ nie zawiera ona składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia. Rukola powinna być smaczną przekąską, którą Twój królik może się cieszyć od czasu do czasu.