Króliki są zabawne, kochające futrzane kulki, które nigdy nie zawodzą, aby bawić swoich właścicieli swoimi szalonymi wybrykami. A kiedy masz przyjemność dzielenia swojego życia z jednym z tych wzruszających małych ssaków, to normalne jest, że zastanawiasz się, czy byłby szczęśliwszy z towarzyszem. Prosta odpowiedź brzmi tak, ponieważ króliki są niesamowicie społecznymi zwierzętami, które muszą żyć z rówieśnikami, aby się rozwijać.
Jednak samotny królik nie musi być nieszczęśliwy. Mimo to, będziesz musiał zrekompensować brak towarzysza, poświęcając królikowi dużo czasu i uwagi. Ponadto, inne zwierzę, takie jak pies, kot, czy nawet świnka morska, nie będzie wspaniałym towarzyszem dla Twojego królika. Dzieje się tak dlatego, że króliki zachowują się i komunikują w bardzo różny sposób, więc jeśli będą trzymane ze zwierzęciem innego gatunku, nie zrozumieją zachowania tego drugiego i dlatego nie będą idealnymi towarzyszami.

Dlaczego króliki potrzebują towarzysza?

Jak każde zwierzę, króliki mają potrzeby fizjologiczne i społeczne; jeśli nie są one zaspokojone, mogą prowadzić do problemów behawioralnych. Ponieważ, w przeciwieństwie do psa czy kota, królik nie jest drapieżnikiem, ale ofiarą. Ta pozycja w łańcuchu pokarmowym wywołuje określone zachowania.
Z jednej strony, życie z innymi królikami i dzielenie tego samego środowiska jest uspokajające i stabilizujące dla tych małych, bojaźliwych stworzeń. To dlatego w swoim naturalnym środowisku króliki wolą przebywać w grupach, nawet poza swoimi norami, ponieważ są w stanie lepiej dostrzec ewentualne niebezpieczeństwo. Dodatkowo, króliki mają tendencję do grupowania się podczas snu. Łatwiej przyjmują pozycje relaksacyjne (tylne nogi na boku lub w linii z ciałem lub leżąc na boku), kiedy śpią blisko siebie. Królik, który śpi sam, odizolowany od swoich pobratymców, będzie spał w pozycji czuwania, bez całkowitego zamknięcia oczu, ryzykując, że zostanie pożarty przez potencjalnego drapieżnika.
Z drugiej strony, jeśli lubisz króliki, to obserwując ich zachowanie lepiej je zrozumiesz i docenisz. Samotny królik jest często o wiele bardziej nudny do oglądania niż królik żyjący w harmonii z towarzyszem.
Pozwolenie Twojemu małemu króliczkowi na życie z innym królikiem jest więc istotnym elementem dla jego dobrego samopoczucia, a także pozwala Ci lepiej poznać całe bogactwo i głębię komunikacji między królikami.
Co się dzieje, gdy królik staje się samotny?

Do częstych oznak samotnego i smutnego króliczka należą:
- Gryzienie. Jeśli Twój królik żuje pręty klatki lub Twoje palce, próbuje zwrócić na siebie Twoją uwagę. Jeśli szturcha Cię swoim nosem i skubie, oznacza to zazwyczaj, że chce, abyś go głaskał lub bawił się z nim.
- Zachowania destrukcyjne. Kiedy króliki czują się samotne, czasami stają się hiperaktywne i wpadają w złość. Podczas gdy normalne jest, że królik kopie, to destrukcyjne zachowanie może szybko eskalować. Bądź ostrożny, jeśli twój królik nagle zaczyna żuć dywan lub meble: to zachowanie jest nienormalne i może być oznaką braku uwagi.
- Oznaki stresu lub wycofania. Niektóre króliki popadają w depresję, gdy są pozostawione same na zbyt długo. Izolują się od swoich ludzi i odmawiają interakcji, nawet gdy są o to proszone. Przygnębiony królik może również chować się lub odmawiać wyjścia z klatki. Może nie reagować, gdy próbujesz go głaskać lub bawić się z nim. Dodatkowo, królik, który czuje się samotny może zacząć wyrywać sobie włosy, przestać się odżywiać i stać się ospały.
Uwaga: Zadzwoń do swojego weterynarza, jeśli zauważysz jeden lub więcej z tych znaków, ponieważ mogą one być podstawowymi objawami choroby.
Jak przedstawić nowego towarzysza swojemu królikowi

W końcu zdecydowałeś się adoptować nowego towarzysza dla swojego małego króliczka, aby czuł się mniej samotny. Chociaż jest to świetny pomysł, bądź świadomy, że współżycie królików nie będzie gładkie w pierwszych dniach (chyba że adoptowałeś dwa małe króliki razem).
Oto kilka wskazówek ułatwiających wspólne zamieszkiwanie dwóch królików:
Uwzględnij czas
Jeśli myślisz, że adopcja drugiego króliczka pozwoli Ci zaoszczędzić czas spędzany ze swoim futrzakiem, pomyśl jeszcze raz. Twój króliczek będzie cię potrzebował tak samo, jak i twój drugi króliczek! Dlatego dla dobrego samopoczucia twoich dwóch zwierząt, będziesz musiał spędzać z nimi jeszcze więcej czasu niż dotychczas. Nie wspominając o podwojonym obciążeniu pracą. Bo tak, posiadanie dwóch królików oznacza również posiadanie dwa razy więcej przestrzeni do sprzątania, ściółki do zmiany, jedzenia do kupienia, opieki weterynaryjnej do opłacenia, itp.
Zwiększ dostępną przestrzeń
Jeśli planujesz adoptować drugiego królika, koniecznie zdecyduj się na większą klatkę lub większy wybieg. Rzeczywiście, dwa króliki mogą żyć razem, ale tylko wtedy, gdy przestrzeń, którą dysponują jest wystarczająco duża, aby mogły zachować minimum prywatności.
Wybierz płeć
Chociaż charakter jest ważniejszy dla udanego związku dwóch królików, płeć również może mieć znaczenie. Dlatego ogólnie zaleca się zdecydować się na samca i samicę; jednak sterylizacja jest konieczna w obu przypadkach.
Należy pamiętać, że wiek nie ma znaczenia. Najlepiej jednak wybrać dwa króliki w tym samym wieku, aby miały mniej więcej taką samą długość życia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której jeden z nich zostanie pozostawiony sam sobie przez kilka lat.

Nie spiesz się z pierwszym spotkaniem
Królik jest zwierzęciem terytorialnym. Z tego powodu, gdy nadejdzie czas wprowadzenia, nie umieszczaj nowego królika bezpośrednio w klatce innego królika. Ten ostatni może szybko stać się agresywny.
Zamiast tego, zainstaluj nowego przybysza w osobnej klatce i w innym pomieszczeniu przez dwa tygodnie. Pozwoli mu to na spokojne zbadanie nowego terytorium, poznanie Ciebie, ale także pozostawienie na Tobie swojego zapachu. Opiekując się swoim pierwszym królikiem, stopniowo przyzwyczaisz go do nowego zapachu, co pozwoli mu być bardziej zrelaksowanym w dniu spotkania.
Dodatkowo, trzymanie nowego królika w kwarantannie pomaga zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się chorób. Jest to zatem niezbędny krok.
Starannie zaplanuj spotkania z królikami
Kiedy minie dwutygodniowa kwarantanna, możesz przygotować pierwsze spotkanie pomiędzy Twoimi dwoma królikami. Aby to zrobić, ustaw klatkę dla nowego królika w neutralnym pomieszczeniu. Następnie pozwól swojemu pierwszemu królikowi wejść do tego pomieszczenia i chodzić po klatce według własnego uznania. Oba zwierzęta poznają się nawzajem, wąchając się przez kraty.
Jeśli żaden z królików nie wykazuje oznak agresji, to jest to dobry początek. A jeśli ignorują się nawzajem, to jeszcze lepiej. W istocie, w języku królików oznacza to, że obecność drugiego jest całkowicie tolerowana. Możesz wtedy przejść do prawdziwego spotkania.
Umieść swoje dwa króliki w neutralnym pomieszczeniu (nawet korytarzu) lub w ogrodzie i pozwól im odkryć się fizycznie. Jednak pozostań w pobliżu na wypadek gdyby doszło do eskalacji. I nie wahaj się dać im smakołyki podczas spotkania, aby czas ten był przyjemny i pozytywny.
Zauważ, że być może będziesz musiał powtarzać to spotkanie przez kilka tygodni, zanim będziesz mógł pozwolić królikom na współżycie. Rzeczywiście, każde spotkanie powinno być krótkie, zwłaszcza jeśli pojawia się agresja. Ale na szczęście u niektórych akceptacja przychodzi od razu!

Jak utrzymać samotnego królika w szczęściu?

Samotny królik nie musi być nieszczęśliwy, ale będzie wymagał prawie ciągłej uwagi od swojego człowieka. Tak więc, jeśli nie możesz adoptować innego królika, spodziewaj się, że twój zwierzak będzie domagał się więcej uwagi i przygotuj się, że zrobisz wszystko, co możesz, aby zapewnić mu towarzystwo.
Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:
- Zapewnij swojemu królikowi duży i wygodny wybieg. Króliki potrzebują dużo przestrzeni, nawet jeśli nie można ich nadzorować.
- Wyprowadzaj królika z klatki na co najmniej godzinę dziennie. Króliki uwielbiają zwiedzać i węszyć. Wyjmij swojego z klatki i obcuj z nim codziennie. Uważaj jednak, aby nie zniszczył twojego domu. Obserwuj go uważnie lub przeznacz dla niego specjalny pokój, w którym nie ma cennych przedmiotów ani dywanów.
- Nie zajmuj się nadmiernie swoim króliczkiem. Możesz myśleć, że to dobry pomysł, aby przytulić swojego króliczka i nawiązać z nim więź, ale jest mało prawdopodobne, że mu się to spodoba. Zamiast tego połóż króliczka na ziemi i spędzaj z nim czas. Jeśli wydaje się, że reaguje pozytywnie, podejdź i pogłaszcz go. Jeśli króliczek nie lubi, gdy przebywasz w jego przestrzeni osobistej, zacznie warczeć. Odsuń się trochę i daj mu czas na podejście do ciebie. Jeśli twój króliczek jest nieśmiały, może minąć trochę czasu zanim ci zaufa. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się!
- Często głaszcz swojego królika. Króliki lubią być głaskane, kiedy odpoczywają po posiłku. Delikatnie podejdź i pogłaszcz go po czole, policzku lub grzbiecie. Pamiętaj, że króliki nie lubią, gdy głaszcze się ich uszy, brzuch, ogon, szyję lub stopy.
- Baw się z króliczkiem. Króliki uwielbiają wychodzić na zewnątrz i bawić się. Szczególnie lubią przewracać przedmioty, kopać i rzucać małe zabawki. Kup zabawki lub zrób je sam. Możesz na przykład dać mu twarde zabawki dla niemowląt lub plastikowe piłki z małymi dzwoneczkami w środku. Często wystarczy zwykły kawałek tektury, taki jak tekturowa rurka w rolce papieru toaletowego. Jeśli Twój królik lubi kopać, daj mu słomianą matę lub karton wypełniony skrawkami papieru.

Podsumowanie: Królicze towarzystwo
Króliki to inteligentne, społeczne stworzenia, które muszą żyć ze swoimi rówieśnikami, aby się dobrze rozwijać. Współżycie dwóch osobników nie zawsze jest na początku łatwe, ale z cierpliwością i odrobiną umiejętności, zostaniesz nagrodzony szczęśliwymi i zdrowymi małymi króliczkami.