Borówki są świetną, zdrową przekąską dla ludzi, ale czy oferują te same korzyści odżywcze również dla naszych psów? Dowiedz się, czy psy mogą mieć borówki i czy są one dla nich dobre dzięki temu artykułowi.

Czy psy mogą jeść borówki?

Tak, psy mogą jeść borówki. Borówki są doskonałym źródłem , minerałów, przeciwutleniaczy i więcej. Ten owoc jest zdrową przekąską dla dużych i małych psów, a większość szczeniaków je uwielbia.

Czy borówki są dobre dla psów?

Borówki są niskokaloryczne i zawierają duże ilości witaminy C, błonnika i fitochemikaliów (naturalnie występujących związków chemicznych występujących w roślinach). Witamina C i błonnik są niezbędnymi składnikami prawidłowego żywienia psów. Fitochemikalia są powiązane z kilkoma aspektami zdrowia, w tym zdolnością do zwalczania raka u ludzi. Borówki są również pełne przeciwutleniaczy i wykazano, że poprawiają zdrowie zwierząt, jak również ludzi.

Przeciwutleniacze, jak te w borówkach, pomagają zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za uszkodzenia komórkowe i molekularne u psów i ludzi. Jako dodatkowy bonus, badania pokazują, że dodanie przeciwutleniaczy do diety psa zmniejsza efekty starzenia się mózgu, co jest świetne, jeśli masz psa seniora.

Czy borówki mogą być szkodliwe dla psa?

Zazwyczaj nie. Borówki nie są szkodliwe dla większości psów. Jednakże, jeśli Twój pies cierpi na cukrzycę, ma wrażliwość pokarmową lub jest na diecie zalecanej przez lekarza, nie powinien otrzymywać owoców o wysokiej zawartości cukru, takich jak borówki. Istnieje również potencjalne ryzyko zadławienia się borówkami, jeśli masz małego psa lub jeśli podajesz psu mrożone borówki.

Chociaż borówki są zdrowe, zbyt duża ilość jakiekogolwiek produktu może spowodować rozstrój żołądka u Twojego psa – zwłaszcza, gdy w grę wchodzi cukier. Organiczne borówki są zawsze najlepsze, ale pamiętaj, aby dokładnie je umyć przed podaniem psu.

Dzikie borówki są również bezpieczne dla psów, ale nie pozwól im zjeść zbyt dużej ilości. Upewnij się, że są to rzeczywiście borówki, ponieważ niektóre inne dzikie jagody mogą być trujące dla psów.

Kiedy borówki mogą być szkodliwe dla psów?

Chociaż borówki są zdrowym przysmakiem, ich niewielki rozmiar może stanowić zagrożenie dla niektórych psów w przypadku zadławienia. Zjedzenie zbyt dużej ilości może również spowodować zaburzenia trawienia. Jamy u psów są rzadkie, ale mogą się tworzyć, jeśli psy jedzą zbyt dużo cukru. Borówki mogą być zdrowe, ale zawierają również cukier, więc podawaj je z umiarem.

Karmienie psa borówkami – jak podawać psu borówki?

Możesz karmić swojego psa zarówno świeżymi, jak i mrożonymi borówkami. Jak w przypadku wszystkich smakołyków, upewnij się, że karmisz psa tym owocem tylko z umiarem. Borówki są małe, co oznacza, że nie musisz ich kroić. Ale nadal istnieje potencjalne ryzyko, takie jak zadławienie, zwłaszcza dla mniejszych psów.

Wszystkie smakołyki powinny stanowić nie więcej niż 10 procent dziennej diety psa. Podobnie jak w przypadku każdego innego owocu lub warzywa, upewnij się, że borówki są dokładnie umyte, aby usunąć wszelkie pestycydy lub zanieczyszczenia przed podaniem ich psu.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz pytania lub obawy dotyczące karmienia borówek dla swojego psa, i monitoruj psa ściśle po podaniu jako smakołyk po raz pierwszy. Sprawdź tę listę, aby dowiedzieć się, które owoce i warzywa są bezpieczne lub niebezpieczne dla psów do jedzenia.

Traktuj swojego psa z ufnością

Jako właściciel psa, mądrze jest zawsze zadawać pytania takie jak “Czy psy mogą jeść borówki?”. Robiąc badania i konsultując się z lekarzem weterynarii, możesz z ufnością karmić swojego psa tymi specjalnymi smakołykami.

Zawsze rozmawiaj z lekarzem weterynarii przed podaniem psu jakiegokolwiek rodzaju żywności dla ludzi, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna. Obserwuj go po podaniu każdej nowej karmy, aby zwrócić uwagę na niepożądane reakcje. Poznaj inne owoce i jagody, które psy mogą jeść, a także pokarmy, które mogą nie być dla niego bezpieczne.

Sprawdź więcej artykułów “Czy psy mogą jeść…” na zoopedia.pl aby zobaczyć, jakie pokarmy mogą być szkodliwe dla Twojego psa, w tym wiśnie, awokado i cebula.