Prawdopodobnie słyszałeś, że psy uwielbiają żuć kości. Prawdopodobnie słyszałeś również, że kości są niebezpieczne dla psów.

Przy wszystkich sprzecznych informacjach na temat karmienia psów kośćmi, ważne jest, aby móc uporządkować fakty, w tym zarówno korzyści zdrowotne, jak i ryzyko. Podawanie psu kości może być bardzo niebezpieczne lub, jeśli jesteś dobrze poinformowany i przestrzegasz kilku prostych zasad, może być bezpieczne, a nawet dobre dla Twojego pupila.

Kości są dobrym źródłem minerałów i innych składników odżywczych oraz pomagają zaspokoić apetyt psa. Żucie stymuluje enzymy śliny i pomaga zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej na zębach i chorobom dziąseł. A pies żujący kość dla psa jest mniej skłonny do nadmiernego drapania lub lizania łap. Jednak wielu lekarzy weterynarii uważa, że nie warto ryzykować poważnych urazów, aby dać psu kość. Jeśli rozważasz podanie mu kości, oto kilka zasad, których należy przestrzegać dla jego bezpieczeństwa.

Czego nie robić?

 • Nie dawaj psu niewłaściwego rodzaju kości.
 • Nie dawaj psu gotowanych kości jakiegokolwiek rodzaju.
 • Nie pozwalaj psu żuć żadnego rodzaju kości na małe kawałki. Nie dawaj psu kawałków kości, które mogą powodować zatory.
 • Nie dawaj psu kości, jeśli ma on problemy żołądkowe.
 • Nie dawaj psu kości do żucia, jeśli odwiedza go inny pies.

Co robić?

 • Oferuj kości z surowego mięsa.
 • Zabierz kość psu po 10-15 minutach i włóż ją do lodówki.
 • Wyrzuć kość po trzech lub czterech dniach.
 • Podawaj duże kości dużym rasom, takim jak owczarki niemieckie, Bloodhoundy i Mastiffy.
 • Nadzoruj swojego psa, gdy dajesz mu kość.
 • Bądź świadomym konsumentem

Czy psy mogą jeść gotowane kości?

Gotowane kości, w tym te pochodzące z resztek stołu, nie są bezpieczne dla psów do jedzenia. Mogą się one łatwo łamać i odłamywać.

Psy, które jedzą gotowane kości mogą cierpieć na następujące dolegliwości:

 • Złamane zęby
 • Urazy jamy ustnej lub języka
 • Kości zapętlone wokół dolnej szczęki
 • Zatkanie tchawicy, przełyku lub przewodu pokarmowego
 • Zaparcia
 • Krwawienie z odbytu
 • Zapalenie otrzewnej – infekcja bakteryjna jamy brzusznej spowodowana przebiciem żołądka lub jelit

Gotowane kości vs. surowe kości dla psów?

Gotowane kości są szczególnie niebezpieczne dla psów, ponieważ zostały osłabione przez podgrzewanie, więc mogą się łatwiej złamać i odłamać. Jeśli więc Twojemu psu uda się dostać w swoje łapy gotowaną kość, naprawdę ważne jest, aby uważnie obserwować go potem pod kątem oznak choroby.

Surowe kości są mocniejsze, ale nadal mogą się odpryskiwać, więc nie zaleca się karmienia nimi swojego psiego towarzysza. Ponadto, wiąże się z nimi również własne ryzyko! Ponieważ kości są surowe, są bardziej prawdopodobne, że zostaną zanieczyszczone bakteriami, takimi jak Salmonella. Może to prowadzić do biegunki lub wymiotów u Twojego zwierzęcia, a także oznacza, że kupa Twojego psa może zawierać wyższy poziom szkodliwych bakterii, które mogą potencjalnie przenosić się na ludzi. Oznacza to, że ważne jest, aby unikać karmienia psa surową kością.

Co najlepsze i bezpieczne do żucia dla psa?

Istnieje wiele wspaniałych produktów do żucia dostępnych dla psów. Jeśli chcesz zaoferować surową skórę, wybierz tę wykonaną z amerykańskich skór bydlęcych, daj najgrubsze skóry, jakie możesz znaleźć i wybierz takie, które są zbyt duże, aby pies mógł je połknąć. Należy pamiętać, iż węzły na końcach kości mogą zostać ściągnięte i połknięte, co skutkuje wycieczką do weterynarza na operację.

Istnieje również wiele gryzaków dla zdrowia zębów, które są dostępne. Pamiętaj, aby szukać Veterinary Oral Health Council pieczęć zatwierdzenia. Ten znak zapewnia, że produkt został oceniony pod kątem jego zdolności do przyczyniania się do zdrowia jamy ustnej psa.

Czy psy mogą jeść surowe skóry?

Gryzaki z surowej skóry czasami powodują podobne dolegliwości jak kupione w sklepie przysmaki kostne. Proces produkcji tych kości może pozostawić w nich śladowe ilości toksycznych substancji chemicznych, a także istnieje możliwość skażenia ich Salmonellą lub E. coli.

Takie gryzaki mogą powodować problemy z trawieniem, a także zatory. Dodatkowo, sztuczne gryzaki dla psów mogą zawierać żelatynę, sztuczne słodziki oraz inne dodatki i konserwanty, które mogą być toksyczne lub powodować raka. Unikaj gryzaków z tymi składnikami.

Jakie kości najlepsze dla psa?

Ze wszystkimi kośćmi istnieje ryzyko zadławienia się, jeśli pies połknie bez dokładnego żucia, a kości, które są zbyt twarde, mogą spowodować uszkodzenie zębów.

Tak długo, jak przestrzegasz poniższych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, te kości powinny być w porządku. Zawsze najpierw porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Kości rekreacyjne nie są przeznaczone do spożycia, ale raczej do żucia przez psy. Mogą one obejmować duże kości udowe lub biodrowe z bizona lub wołowiny i są wypełnione szpikiem. Te kości mogą mieć mięso, chrząstkę lub miękką tkankę nadal dołączoną. Zazwyczaj można je znaleźć u lokalnego rzeźnika.

Kości ze szpikiem mają wysoką zawartość tłuszczu. Pamiętaj, aby dostosować dietę swojego psa, aby to zrekompensować, a jeśli Twój pies potrzebuje diety niskotłuszczowej, może lepiej nie podawać mu kości wypełnionych szpikiem.

W przypadku surowych kości i mięsa istnieje pewne ryzyko zakażenia bakteryjnego. Możesz zmniejszyć to ryzyko dzięki właściwemu postępowaniu. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o sugestie dotyczące najlepszego sposobu bezpiecznego obchodzenia się z surowymi kośćmi i ich przechowywania.

Ponownie, podawanie psu tego rodzaju kości wiąże się z ryzykiem, jednak jeśli będziesz przestrzegać wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, Twój pupil powinien móc się nimi bezpiecznie cieszyć.

Czy kości nie są dobre dla psów?

To prawda, że surowe kości zawierają pewne składniki odżywcze, szczególnie w miękkich tkankach przylegających do kości – mięsie, chrząstkach i tłuszczu. Jednakże, jeśli karmisz swojego psa kompletną i zbilansowaną karmą, nie powinien on potrzebować żadnych dodatkowych składników odżywczych z kości.

Innym powodem, dla którego ludzie dają kości swoim psim towarzyszom, jest wspieranie zdrowia zębów. Dobre żucie może być świetne dla zębów psa, ponieważ pozwala na usunięcie kamienia nazębnego i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej. Żucie stymuluje również przepływ śliny, uwalniając pewne środki antybakteryjne, które mogą pomóc w poprawie higieny jamy ustnej. Na szczęście istnieje cała gama gryzaków, które możesz podawać swojemu psu, aby utrzymać jego zęby w dobrym stanie i zdrowiu, bez ryzyka związanego z kośćmi! Na przykład, niektóre gryzaki dentystyczne mają doskonałe działanie czyszczące.

Tak więc teraz wiesz już wszystko o tym, czy psy mogą jeść kości! Szukasz więcej porad żywieniowych dla swojego psa? Dowiedz się, czy psy mogą jeść borówki, jeżyny, jabłka, banany. Wiecej artykułów znajdziesz na zoopedia.pl.