Jeśli zauważyłeś, że twój pies staje się przyległy i uważny na ciebie, gdy się boisz. To ten sam “szósty zmysł”, który powoduje, że psy zachowują się inaczej wokół ludzi, którzy się ich boją. Wiemy, że psy mają niesamowity zmysł węchu, ale czy rzeczywiście potrafią wyczuć strach?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, istnieją naukowe dowody na to, że psy potrafią wyczuć strach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to działa!

Czy psy wyczuwają strach? Co mówi nauka?

W rzeczywistości istnieją dowody naukowe, które potwierdzają, że psy potrafią wyczuć strach. Psy mają supermoce zapachowe, które dają im zdolność do wykrywania ludzkich stanów emocjonalnych poprzez ich zapach. Nie możesz ukryć swojego strachu przed psami, a oni wiedzą, czy go udajesz!

Badanie przeprowadzone w 2017 roku o nazwie “Interspecies transmission of emotional information via chemosignals: from humans to dogs” udowodniło, że psy mogą wyczuć ludzkie emocje i odpowiednio zareagować.

Kiedy człowiek czuje się przestraszony, wydziela wilgoć ze swoich gruczołów potowych. Pot zawiera wiele różnych substancji chemicznych, które psy mogą wyczuć.

Jakie emocje potrafią wyczuć psy?

Psy różnie reagują na ludzi w różnych stanach emocjonalnych, przede wszystkim na strach i szczęście. Psy, które są narażone na “szczęśliwe zapachy” mają niższe tętno i wyższy poziom interakcji.

Kiedy psy są narażone na kontakt z lękliwym człowiekiem, wykazują zachowania stresowe, takie jak wyższe tętno i reakcje zamrożenia. Szukają też więcej uspokojenia u swoich właścicieli niż psy, które są narażone na radosne zapachy.

Naukowcy uważają, że stany emocjonalne, które emitujemy do naszych psów, bezpośrednio komunikują się między gatunkami. Jeśli więc my się boimy, to nasze psy też się boją.

Jak dobry węch ma pies?

Psy mają w nosie aż 300 milionów receptorów węchowych, w porównaniu z zaledwie 6 milionami znajdującymi się w nosie człowieka. Ponadto część psiego mózgu poświęcona węchowi jest 40 razy większa niż nasza.

Psy potrafią wyczuć substancje o stężeniu jednej części na bilion, co odpowiada jednej kropli płynu w basenie olimpijskim. Przy odpowiednim szkoleniu psy są w stanie wywęszyć bomby i narkotyki, śledzić zaginionych ludzi, znajdować zwłoki, a nawet wykrywać choroby. Rak, cukrzyca, gruźlica i malaria są w stanie zostać wykryte przez psy, nawet jeśli człowiek nie wykazuje objawów.

Jak zmysły Twojego psa mogą pomóc Ci opanować emocje?

Psy są fantastyczne w pomaganiu nam w rozpoznawaniu naszych stanów emocjonalnych. Chroniczny niepokój, na przykład, może prowadzić do chodzenia w ciągłym stanie “walki lub ucieczki”. Powoduje to nadmierną aktywację układu nerwowego, zwiększoną częstość akcji serca i oddychania oraz ogólny stan stresu w organizmie. Psy żywią się naszymi emocjami, zmiana naszego sposobu myślenia podczas intensywnych sytuacji (takich jak wizyta u weterynarza) może pomóc naszym psom poczuć się bardziej zrelaksowanymi. Utrzymanie zdrowia psychicznego jest ważne zarówno dla ludzi, jak i dla psów, a te dwie rzeczy mogą być ze sobą powiązane bardziej niż nam się wydaje.