Zazwyczaj to właśnie wielkie uszy przykuwają uwagę jako pierwsze. To one sprawiają, że zatrzymujesz się w połowie przewijania, gdy natrafiasz na zdjęcie młodego egzotycznego kota, pokrytego plamami, z wielkimi uszami osadzonymi nad jego uroczą buzią. Co to za urocze stworzenie, możesz pomyśleć, i czy mogę mieć takiego kota jako zwierzę domowe?

Te uszy i ta twarz należą do serwala, dzikiego gatunku kota pochodzącego z Afryki. Dzięki ogólnoświatowej obsesji na punkcie wynajdywania coraz to nowszych i bardziej egzotycznych zwierząt, które można trzymać jako zwierzęta domowe, wiele serwalów jest hodowanych i sprzedawanych w handlu domowym. Ale czy serwal jest dobrym zwierzęciem domowym? Bez względu na to, jak bardzo udomowione zostaną serwale, zawsze będą w głębi serca dzikimi zwierzętami i nie nadają się na zwierzęta domowe.

Nie popieramy trzymania serwala jako zwierzęcia domowego z kilku powodów, które zostaną omówione w tym artykule.

Serwale: Wprowadzenie

Serwale to średniej wielkości dzikie koty występujące na większości kontynentu afrykańskiego. Ich długie nogi sprawiają, że są szybkie, wysportowane i są najlepszymi myśliwymi spośród wszystkich gatunków dzikich kotów. Serwale są zwierzętami żyjącymi na dalekich dystansach i samotnikami. Jedzą wiele różnych ofiar, w tym gryzonie, ptaki i ryby.

Serwale mogą ważyć nawet 20 kilogramów i żyć aż 20 lat. W środowisku naturalnym nie są zagrożone i istnieje duża populacja hodowlana w niewoli.

Dlaczego serwale nie są dobrymi zwierzętami domowymi

Powody, dla których serwale nie są dobrymi zwierzętami domowymi, sprowadzają się do jednej podstawowej koncepcji: są to dzikie zwierzęta. Koty domowe miały tysiące lat na dostosowanie swoich zachowań do życia z ludźmi, natomiast serwale nie.

Serwale można do pewnego stopnia udomowić, zwłaszcza gdy wychowują się z ludźmi od małego, ale zawsze zachowają swoje dzikie instynkty. Te dzikie instynkty sprawiają, że trzymanie serwala jest skomplikowane i często ryzykowne.

Serwale to artyści od ucieczek.

Prawidłowe i bezpieczne trzymanie serwala to monumentalne zadanie. Są one przystosowane do swobodnego poruszania się po równinach Afryki i są potężnymi, atletycznymi zwierzętami, zdolnymi do wysokich skoków i głębokich wykopów. Serwale potrzebują przestronnego siedliska na zewnątrz, w pełni ogrodzonego solidnym płotem.

Wybieg wymaga źródła wody i dużej ilości drzew, traw i innych elementów wzbogacających siedlisko. Serwale nie tolerują niskich temperatur i potrzebują ciepłego otoczenia przez cały rok.

Serwale są najbardziej aktywne w nocy, a trzymanie ich w nieodpowiednich pomieszczeniach może prowadzić do nocnych ucieczek, które mogą mieć niebezpieczne konsekwencje. Uciekające serwale stanowią zagrożenie dla zwierząt domowych i same są narażone na potrącenie przez samochód lub zastrzelenie.

Serwale są złymi gośćmi w domu.

Żaden problem, można by pomyśleć, po prostu pozwolę mojemu serwalowi zamieszkać w domu i nie będę musiał się martwić o ich ucieczkę. Cóż, nie tak szybko. Serwale nie są też łatwe do utrzymania w domu.

Pełnoletnie serwale mogą ważyć nawet 20kg. I to nie jest 20 kg kanapowego mięczaka. Koty te są szybkie, aktywne, wysportowane i mogą być niezwykle destrukcyjne w środowisku domowym. Serwale są raczej figlarne niż celowo niszczycielskie, ale grają ostro, a Twój dom i dobytek za to zapłacą.

Jeśli próbujesz trzymać serwala w swoim domu, musisz sumiennie dbać o bezpieczeństwo jego środowiska. Ciekawskie serwale często ranią się, połykając przedmioty domowego użytku lub niszcząc przewody elektryczne.

Nawet jeśli wszystko w Twoim domu jest bezpieczne, jest jeszcze jedna rażąca kwestia, którą należy pokonać próbując trzymać serwala w domu, a jest nią szkolenie w zakresie załatwiania się na ściółkę.

Serwale nie mogą być dobrze nauczone korzystać z kuwety.

Instynktem dzikiego kota jest zaznaczanie swojego terytorium. Bez względu na to, jak bardzo starasz się wytresować serwala, jego dziki instynkt w końcu zwycięży. Tak, mogą one korzystać z kuwety, ale to nie powstrzyma ich przed oddawaniem moczu również w innych miejscach.

Serwale oznaczają nie tylko swoje terytorium, ale wszystko, co chcą posiąść, w tym swoich właścicieli! Jednym z powodów, dla których ludzie pozbywają się swoich serwali jest to, że oddają one mocz na wszystko, co nie jest pożądaną cechą u zwierząt domowych.

Serwale mogą być niebezpieczne

Podczas gdy serwal może związać się z człowiekiem, generalnie będą to tylko zwierzęta solowe. Są w stanie być czułe i zazwyczaj nie są agresywne wobec ludzi, ale trzymanie jednego jako zwierzę domowe jest nadal ryzykowne.

Jak już wspomnieliśmy, serwale grają ciężko i szorstko. Nawet jeśli tylko gryzą lub drapią w ramach zabawy, serwale mogą wyrządzić bolesne szkody swojemu towarzyszowi zabaw.

Serwale nigdy nie powinny być trzymane z innymi zwierzętami domowymi lub z dziećmi. Koty te są najbardziej wykwalifikowanymi myśliwymi spośród wszystkich dzikich gatunków kotów. Te instynkty łowieckie nigdy nie znikają nawet u serwala wychowanego z ludźmi. Małe zwierzęta i mali ludzie wyglądają i zachowują się zbyt podobnie do ofiar, aby kiedykolwiek być bezpiecznym z serwalem w domu.

Inne komplikacje w trzymaniu serwala w domu

Utrzymanie serwali w zdrowiu również może być skomplikowane. Próby naśladowania ich dzikiej diety są trudne, ponieważ jest ona tak zmienna, a wiele domowych serwali jest z tego powodu niedożywionych. Ponadto, znalezienie lekarza weterynarii znającego się na opiece nad serwalami może być trudne.

Serwale mają dłuższą żywotność niż przeciętny pies czy kot. Dwadzieścia lat to długi czas, aby poświęcić się jakiemukolwiek zwierzęciu, zwłaszcza takiemu, które może mieć zwyczaj oddawania na Ciebie moczu! Jeśli okaże się, że nie możesz już trzymać swojego serwala, nie możesz go po prostu podrzucić do lokalnego schroniska dla zwierząt.

Podsumowanie

Dzikie zwierzęta powinny żyć na wolności, a nie na twoim podwórku czy w salonie. Jeśli kusi cię urocze zdjęcie małego serwala, pamiętaj, że wszystkie dzieci dorastają, a dorosłe serwale nie są dobrymi zwierzętami domowymi. Tysiące bezdomnych kotów domowych potrzebuje rodziny na zawsze w schroniskach i ośrodkach ratunkowych na całym świecie. Zamiast serwala, rozważ sprowadzenie jednego z tych kotów do swojego domu i pozostawienie serwala na wolności i w mediach społecznościowych!