Jako właściciel psa, pomysł przytulania się do naszych zwierząt przez cały dzień jest jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów wprowadzenia futrzanego przyjaciela do domu. Niestety jednak, jak wielu właścicieli zwierząt szybko się przekonuje, nie każda rasa psów jest przystosowana do tego typu bliskości. Osoby zainteresowane sprowadzeniem do domu owczarka australijskiego mogą się zastanawiać, czy ta rasa jest jedną z tych, które lubią się przytulać.

Prawda jest taka, że większość owczarków australijskich lubi się przytulać do swojego właściciela lub bliskiego członka rodziny, ale można znaleźć kilka psów tej rasy, które nie są takimi wielkimi fanami. Wszystko zależy od samego psa, jego indywidualnej osobowości i temperamentu. Dowiedzmy się więcej o Aussie i przytulaniu, abyś wiedział czego się spodziewać, gdy jeden z tych uroczych psów stanie się częścią Twojej rodziny.

Zrozumieć Owczarka Australijskiego

Owczarek australijski został początkowo wyhodowany jako pies pracujący. Rasa ta zyskała sławę dzięki zdolności do pasterstwa zwierząt gospodarskich i ochrony stad swoich właścicieli. Są one bardzo inteligentne, o silnej woli i niezwykle lojalne. Kiedy nie pracują na farmie lub ranczu, są również znane ze swojej potrzeby bycia blisko swoich właścicieli. Tworzą silne więzi i nie są fanami pozostawania samemu przez dłuższy czas. Ta potrzeba towarzystwa czyni je wspaniałą rasą psów dla rodzin.

Z miłością, jaką Aussie okaże swojej rodzinie, szybko zdasz sobie sprawę, że dla niektórych Aussie, ta miłość może być pokazana z przytulaniem. Może się okazać, że Twój Aussie jest typem, który wskakuje na kanapę i szuka dobrego przytulenia. On lub ona może nawet chcą podzielić się swoim łóżkiem, jeśli jesteś w porządku z tego typu zachowań, więc mogą być blisko ciebie. Następnie ponownie, twój Aussie może być psem z typem temperamentu, w którym chcą być blisko rodziny, ale niekoniecznie zawinięte w ramionach kogoś. Jeśli tak jest, powinieneś honorować ich życzenia i kochać je na ich warunkach.

Rzeczy, które warto wiedzieć o przytulaniu swojego owczarka

Jeśli chcesz mieć przytulną relację ze swoim australijskim owczarkiem, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać. Jak już wspomnieliśmy, nie każdy owczarek australijski będzie chciał się przytulać. Z drugiej strony, Twój normalnie przytulaśny piesek może w pewnych momentach odmówić przytulania. Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, które powinieneś wiedzieć o przytulaniu z twoim Aussie.

Utrzymuj to na ich warunkach

Jak już wspomnieliśmy, przytulanie powinno odbywać się na warunkach psa. Jeśli Twój Aussie wskakuje na kanapę i pokazuje, że jest gotowy na przytulanie, wykorzystaj to. Ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest odepchnięcie psa lub zachowywanie się tak, jakbyś nie akceptował jego miłości. Z drugiej strony, jeśli próbujesz zainicjować przytulanie, a Twój pies odsuwa się lub opiera Twojemu uczuciu, nie zmuszaj go do tego. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest sprawienie, że pies będzie nerwowy lub przestraszony twoimi postępami.

Sposób wychowania Twojego psa może mieć znaczenie.

Jeśli nie przyniosłeś swojego psa do rodziny jako szczeniaka, sposób, w jaki został wychowany, może być czynnikiem wpływającym na to, czy lubi przytulanie, czy nie. Jeśli pies nie otrzymał miłości i czułości w młodym wieku, może nie zaakceptować jej, gdy znajdzie się w nowym domu. Nie oznacza to, że twój pies cię nie kocha. Oznacza to po prostu, że nie rozumieją tego gestu lub jest on dla nich niewygodny.

Wiek

Chociaż szczeniaki owczarka australijskiego są słodkie jak tylko mogą, nie są najbardziej przytulne. Dlaczego? To ich wiek. Szczenięta są pełne niekończącej się energii. W większości przypadków trudno jest utrzymać je w ryzach na tyle długo, aby zapewnić im odpowiednią opiekę. Jeśli Twój szczeniak nie wydaje się zbyt przytulny, nie przejmuj się. Jeśli będziesz okazywał im dużo miłości w miarę jak będą rosły, może się okazać, że będą bardziej otwarte na przytulanie, gdy będą nieco starsze.

Problemy zdrowotne i urazy

Psy są nieco ostrożne, gdy nie czują się dobrze lub są zranione. Dotyczy to również ich właścicieli. Jeśli Twój zwierzak jest ranny lub chory, nie zmuszaj go do przytulania się. Chociaż możesz chcieć okazać im dodatkowe uczucie w tym czasie, mogą nie być na to gotowi. Poczekaj i pozwól mu przyjść do Ciebie, kiedy będzie gotowy na bycie przytulonym.

Żadnych przytulanek z nieznajomymi

Kiedy znajomi zatrzymują się w domu, mogą zobaczyć Ciebie i Twojego owczarka przytulających się i próbować włączyć się do zabawy. Nie dla wszystkich psów rasy owczarka australijskiego może to być dobre rozwiązanie. Jak już wspomnieliśmy, owczarki australijskie są lojalne i chronią swoje rodziny. Nie oznacza to jednak przypadkowych gości w domu. Jeśli goście próbują przytulić się do Twojego psa, możesz zauważyć odrobinę warczenia lub oporu. Zamiast pozwalać swojemu psu przechodzić przez to, poproś swoich przyjaciół, aby powstrzymali się od pchania się na twojego zwierzaka i pozwól swojemu psu zdecydować, z kim spędzają czas.

Nie zmuszaj do niczego

Już poruszyliśmy ten punkt, ale warto wspomnieć o nim ponownie. Nie zmuszaj swojego psa do przytulania, jeśli nie chce. Jeśli ciągle próbujesz zainicjować przytulanie, powtarzasz fakt, że twój pies nie lubi tego w swoim umyśle. Zaakceptuj to, co oferuje ci twój zwierzak. Będzie pokazywać swoją miłość do ciebie na własnych warunkach.

Końcowe przemyślenia na temat owczarków australijskich i przytulania

Jak widać, owczarek australijski jest psem zorientowanym na rodzinę, który nie chce niczego więcej niż spędzić z tobą czas i zapewnić ci szczęście. Miłość tę okazują na kilka sposobów. Jednym z tych dowodów sympatii jest przytulanie. Jeśli Twój Aussie uwielbia się przytulać, skorzystaj z tej czułości. Jeśli są typem psa, który woli kochać cię na własnych warunkach, zaakceptuj je i nie wymuszaj na nich niczego. To sprawi, że twój pies będzie bardziej komfortowy w swoim domu i będzie wspaniałym najlepszym przyjacielem dla ciebie.