Jeśli twój pies ma białe oczy, może to być spowodowane różnymi warunkami medycznymi. Niezależnie od tego, co to jest, ważne jest, aby umówić się na wizytę u lekarza weterynarii w celu sprawdzenia oczu psa i leczenia w razie potrzeby. Białe oczy u psów mogą powodować dyskomfort, ból i stres lub niepokój, jeśli nie są one zaznajomione z tym, co dzieje się z ich wizją. Stwardnienie soczewkowe i zaćma są uważane za powszechne problemy z oczami u psów w wieku powyżej 9 lat. Jaskra może mieć wiele różnych przyczyn, w tym komponent genetyczny, który może spowodować wczesny rozwój u niektórych ras.

Dlaczego oczy stają się białe u psów?Lenticular Sclerosis in Dogs | VCA Animal Hospital

Stwardnienie soczewkowe

Stwardnienie soczewkowe występuje u psów seniorów, gdy w soczewce oka pojawia się niebiesko-biała, przezroczysta “mgiełka”. Jest to naturalnie występujący stan związany z efektami starzenia się, który może prowadzić do białych i mętnych oczu. U psów, u których występuje stwardnienie soczewki, nie obserwuje się znaczących zaburzeń widzenia. Stwardnienie soczewkowe zazwyczaj rozwija się w obu oczach u psów seniorów. Pojawia się jako symetrycznie zaokrąglony szary obszar w centrum soczewki.

W miarę rozwoju stwardnienia soczewkowego u Twojego psa mogą wystąpić następujące objawy:

  • Mętny kolor w soczewce
  • Brak możliwości widzenia
  • Brak postrzegania odległości i głębi
  • Zazwyczaj występuje w obu oczach

Zmętnienie różni się w zależności od oświetlenia
Kiedy białe oczy występują u psów z powodu obecności stwardnienia soczewkowego lub zaćmy, istnieje kilka przyczyn, dlaczego się rozwija. W stwardnieniu soczewkowym u psów, soczewka staje się twardsza w miarę upływu czasu. Ponieważ centralna soczewka jest ściskana przez nowe włókna, które następnie odkładają się na zewnętrznych pierścieniach soczewki, kompresja powoduje stwardnienie soczewki.Blue and Cloudy Eyes In Dogs: Find Out What It Means - Proud Dog Mom

Zaćma

Inną przyczyną białych oczu u psów jest zaćma. Zaćma charakteryzuje się tym, że jest biała i nieprzezroczysta. Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka i może być przyczyną częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Zaćma rozwija się w wyniku zwiększonej ilości białka nagromadzonego w oku. Siatkówka nie jest w stanie odbierać światła i tworzyć obrazu dla Twojego psa. To z kolei może powodować utratę wzroku. Nieleczona zaćma może prowadzić do dalszych stanów zapalnych oka, jaskry i ślepoty. Chociaż zaćma jest nieco częściej obserwowana u psów seniorów, może wystąpić w każdym wieku i może być obserwowana w jednym lub obu oczach. Niektóre oznaki, na które należy zwrócić uwagę to:

  • Białe/mętne oczy
  • Odbarwienie oka
  • Zmiany w oświetleniu

W zaćmie najczęstszą przyczyną tego stanu są geny. Istnieją pewne rasy psów, które są podatne na rozwój zaćmy, takie jak pudle miniaturowe i standardowe, Cocker Spaniele, sznaucery miniaturowe, Golden Retrievery, Boston Terriery i Bichon Frises. Inne przyczyny zaćmy to cukrzyca i urazy oczu.Glaucoma Fact Sheet | Davies Veterinary Specialists

Jaskra

Jaskra może prowadzić do ślepoty i jest bolesną chorobą. Ciśnienie wewnątrz oka prowadzi do bólu i jest spowodowane zbyt dużą ilością płynu w oku. Rogówka może stać się mętna prowadząc do utraty wzroku. Innymi objawami mogą być:

  • Mrużenie oczu
  • Unikanie światła
  • Zaczerwienienie okaWhy does my dog have cloudy eyes?

Co zrobić, jeśli twój pies ma białe oczy?

Aby określić, dlaczego twojego psa rozwinęły się białe oczy, konieczne jest wizyta u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii przeprowadzi serię testów, aby określić przyczynę stanu Twojego pupila. Weterynarz zada Ci pytania dotyczące tego, kiedy po raz pierwszy zaobserwowano objawy, jakie zmiany zaszły w jego zdrowiu oraz czy w ostatnim czasie doszło do jakiegoś urazu.

Twojemu psu zostanie zapewnione badanie okulistyczne w celu ustalenia, czy doszło do utraty wzroku i wykrycia obecności zaćmy. Lekarz weterynarii może rozszerzyć źrenice psa, aby ocenić strukturę jego oka. Badanie to ujawni możliwość wystąpienia zaćmy, jaskry lub stwardnienia soczewki. Oczekuje się, że kompletny panel pracy krwi i analiza moczu zostaną zaoferowane psu, aby wyeliminować możliwość cukrzycy. W przypadku stwardnienia soczewkowego, te same testy zostaną przeprowadzone w celu wykluczenia innych warunków medycznych, które mogły pozostać niezauważone. Jeśli białe oczy Twojego psa są wynikiem stwardnienia soczewkowego, nie ma konieczności leczenia. Leczenie jaskry i zaćmy może obejmować zarówno leki, jak i operację.divider-paw

Zapobieganie białym oczom

Zapobieganie białym oczom u psów zależy od stanu medycznego i tego, czy zapobieganie jest przewidywalne. W przypadku stwardnienia soczewkowego, zapobieganie nie jest realistycznym celem ze względu na postępujący charakter schorzenia. Stwardnienie soczewkowe występuje w związku ze starością u psów i przebiega w sposób naturalny. Nie można go uniknąć i może być powszechne u niektórych ras psów.