Fakt, że Twój pies bywa nastawiony agresywnie do Ciebie, innego członka rodziny lub obcej osoby może być nie tylko bardzo przerażający, ale może również prowadzić do obrażeń lub działań prawnych. Chociaż może się wydawać, że Twój pies agresywnie Cię gryzie lub wykazuje inne agresywne zachowania. Agresja psa ujawnia się, gdy spełniony jest jeden z pięciu podstawowych powodów: Twój pies jest chory, przestraszony, zaborczy, pokazuje dominację lub jest sfrustrowany.

Zrozumienie powodów, dla których Twój pies gryzie, warczy lub wykazuje inne agresywne działania jest pierwszym krokiem do rozwiązania tego potencjalnie niebezpiecznego zachowania. Zbyt wielu właścicieli zakłada, że agresywny pies jest poza kontrolą i musi zostać oddany lub poddany eutanazji. Jednak gdy podejmiesz kroki w celu rozwiązania sytuacji powodujących zachowanie psa, często okaże się, że agresja zniknie lub zostanie znacznie ograniczona.

Oto co musisz wiedzieć, jeśli Twój pies staje się agresywny w stosunku do Ciebie, członków rodziny, zwierząt domowych lub obcych.

Dlaczego psy są agresywne?

Wiedza o tym, dlaczego Twój pies zachowuje się agresywnie, jest niezbędna do opracowania najlepszego planu powstrzymania tego przerażającego zachowania. Najpierw jednak warto poznać oznaki psiej agresji, ponieważ niewiele psów gryzie bez wcześniejszego wykazania eskalujących zachowań, które wskazują na zbliżający się atak.

Oznaki agresji wsród psów:

  • Stanie bardzo nieruchomo ze sztywną postawą
  • Nawiązywanie bezpośredniego kontaktu wzrokowego i utrzymywanie go
  • Spłaszczenie uszu przy głowie
  • Warczenie lub szczekanie groźnym tonem
  • Warknięcie
  • Wykrzywianie warg w celu odsłonięcia zębów
  • Rzucenie się do przodu bez nawiązywania kontaktu
  • Lekkie ugryzienie, aby nie naruszyć skóry
  • Ugryzienie na tyle mocno, by rozedrzeć skórę lub pozostawić ślad

W zależności od przyczyny i intensywności bodźca wywołującego agresję, pies może przechodzić przez wszystkie te zachowania lub tylko ostrzegać warcząc, prychając, prezentując agresywną postawę ciała lub odsłaniając zęby bez przechodzenia do faktycznego ugryzienia.

Najczęściej pies będzie przejawiał agresję z powodu jednego z pięciu poniższych powodów.

Powody, dla których psy są agresywne:

Choroba i uraz

Niektóre schorzenia mogą powodować, że psy stają się agresywne. Jeśli pies, który nigdy nie wykazywał żadnych oznak agresji, nagle zaczyna warczeć, kłapać lub gryźć, może to być spowodowane chorobą.

Szczególnie częstą przyczyną agresji u psów jest ból. Twój nagle agresywny pies może mieć uraz lub chorobę, która powoduje duży dyskomfort i stres. Niektóre możliwe przyczyny bólu to zapalenie stawów, złamania kości, urazy wewnętrzne, różne guzy i rany.

Inne choroby mogą wpływać na mózg psa, prowadząc do pozornie nieuzasadnionej agresji. Warunki takie jak zaburzenia funkcji poznawczych i choroby lub guzy mózgu mogą sprowokować pojawienie się agresji. Problemy te są bardziej prawdopodobne u starszych psów, ale mogą wystąpić w każdym wieku. Jeśli Twój pies wykazuje nagłą, niewyjaśnioną agresję, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, zanim zaczniesz traktować to jako problem behawioralny.

Może Cię kusić, aby spróbować podać psu leki na złagodzenie bólu, ale nie powinieneś tego robić. Jeśli Twój pies jest chory, musisz dokładnie wiedzieć, co mu dolega, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek leczenie. Nie próbuj brać spraw w swoje ręce, dopóki nie dowiesz się, z czym masz do czynienia. Tylko lekarz weterynarii może doradzić, jakie leki są odpowiednie dla Twojego psa.

Strach

Lękliwy pies może łatwo rozwinąć zachowania agresywne. Większość psów wykazuje zachowania agresywne tylko wtedy, gdy wyczuwają, że są w niebezpieczeństwie, nie mogą uciec i czują potrzebę obrony. Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy pies jest zapędzony w kąt bez możliwości ucieczki lub gdy myśli, że ręka podniesiona nad jego głową oznacza, że zostanie uderzony.

Jeśli Twój pies jest psem ratowniczym, który wykazuje bardziej agresywne lub bojaźliwe zachowanie niż jest to normalne, być może był maltretowany, zaniedbywany, doświadczył traumatycznego wydarzenia lub nie był odpowiednio socjalizowany jako szczeniak. Wszelkie informacje, które możesz uzyskać od organizacji, w której adoptowałeś psa, mogą pomóc Ci określić najlepszy sposób postępowania w tej sytuacji.

Czasami psy ratownicze potrzebują szkolenia z posłuszeństwa z instruktorem, który specjalizuje się w nauczaniu psów, które były maltretowane lub tych, które nie zostały odpowiednio uspołecznione. W niektórych przypadkach możesz być w stanie poradzić sobie ze strachem psa na własną rękę za pomocą szkolenia i cierpliwości. Możesz porozmawiać z weterynarzem lub behawiorystą o najlepszym sposobie postępowania.Aby uniknąć prowokowania tego typu agresywnych zachowań, podchodź ostrożnie do nieznanych psów (a jeszcze lepiej pozwól im podejść do siebie). Trenuj i socjalizuj swojego psa, aby zapobiec lękowi w przyszłości.

Agresja posiadania

Agresja posiadania, czyli pilnowanie zasobów, występuje wtedy, gdy pies jest zaborczy wobec czegoś. Często jest to jedzenie, zabawki lub inne wartościowe przedmioty. Pies wykazujący agresję posiadania może warczeć, jeśli ktoś zbliży się do jego miski z jedzeniem lub podejdzie zbyt blisko, gdy będzie żuł ulubioną zabawkę.

Pies może również ugryźć lub okazać agresję obcej osobie, która wejdzie do Twojego domu lub na Twoją posesję, która jest jego terytorium. Jest to częsty scenariusz w przypadku psów, które „nienawidzą listonosza” lub gwałtownie szczekają na osoby znajdujące się tuż za granicą posesji lub ogrodzeniem.

Obrona zasobów jest również częstą przyczyną agresji wobec innych zwierząt domowych. Niektóre psy warczą, kłapią lub gryzą inne zwierzęta w domu, które zbliżają się do ich miski z jedzeniem, łóżka lub ulubionej zabawki.

Stopień agresji może być różny u poszczególnych psów i u poszczególnych obiektów. Na przykład pies może nie przejmować się tym, że siadasz i głaszczesz go, gdy on żuje gumową zabawkę, ale może odwrócić się i warknąć na ciebie, gdy zrobisz to samo, gdy on żuje świńskie ucho. Wszystko zależy od wartości, jaką pies przypisuje każdemu obiektowi lub zasobowi.

Okazywanie dominacji

Psy czasami zachowują się agresywnie jako przejaw dominacji. Jest to często skierowane w stronę innych psów, ale może się zdarzyć również w stosunku do ludzi. Ważne jest, aby zrozumieć, że dominacja jest zachowaniem, a nie cechą osobowości. Psy nie są dominujące lub uległe „z natury”. Niektóre mogą mieć tendencje do jednego lub drugiego zachowania, ale jest to zazwyczaj uwarunkowane okolicznościami.

Psy, które wykazują zachowania dominujące, czują, że muszą udowodnić, że to one rządzą w danej sytuacji. Warczenie, kłapanie lub gryzienie występuje, gdy czują, że ich pozycja jest kwestionowana. Niestety, ludzie często mylą przyczynę agresji psów z zachowaniem związanym z dominacją, podczas gdy może być inna przyczyna. W rzeczywistości, agresywne zachowanie dominujące nie jest tak częste jak inne przyczyny agresji.

Frustracja

Agresja spowodowana frustracją jest często nazywana agresją przekierowaną lub frustracją barierową. Występuje ona wtedy, gdy pies jest sfrustrowany tym, że nie może się do czegoś dostać i wyładowuje swoją frustrację w inny sposób. Ten rodzaj agresji jest powszechny u psów, które spędzają dużo czasu na uwięzi, trzymając się smyczy lub za ogrodzeniem z siatki.

Na przykład pies, który jest uwiązany na łańcuchu na podwórku, może spędzić cały dzień, usiłując dostać się do psa, który mieszka po drugiej stronie ulicy lub na sąsiednim podwórku. W miarę narastania frustracji skrępowany pies zwykle szczeka i warczy coraz ostrzej. Kiedy właściciel się zbliża, pies może przekierować swoją frustrację i ugryźć właściciela. Przekierowana agresja może również skutkować tym, że pies rzuca się na inne rodzinne zwierzę, czy to psie, czy kocie.

Uważaj, aby nie zinterpretować źle agresji swojego psa. Zawsze wykluczaj problem zdrowotny lub lęk, zanim założysz, że znasz przyczynę agresywnego zachowania psa. W przeciwnym razie próby działań naprawczych mogą w rzeczywistości pogorszyć problem. Jeśli nie jesteś w stanie dotrzeć do źródła agresji swojego psa, pomocne może okazać się zatrudnienie profesjonalnego trenera psów, który specjalizuje się w agresji psów. Tacy specjaliści posiadają wiedzę i metody szkoleniowe, które mogą być bardzo skuteczne nawet w przypadku psów, które wydają się być „straconymi przyczynami”.