Czy koty mogą jeść jabłka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Wszyscy słyszeliśmy stare powiedzenie „jabłka trzymają lekarzy z daleka”. Dla ludzi, istnieje pewna podstawa do tego, ponieważ jabłka mogą stanowić część zrównoważonej, zdrowej diety. Pełne błonnika i witamin jabłka są jednymi z bardziej popularnych owoców wśród ludzi w Polsce, a większość z nas regularnie ma je w swoich miskach z owocami.

Ponieważ owoce te są stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i zdrowe dla nas, wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, czy koty również mogą jeść jabłka i czy nasi koci przyjaciele doświadczą tych samych korzyści.

Czy koty mogą jeść jabłka?

Tak, sporadyczne zjedzenie niewielkiego kawałka miąższu jabłka jest dla kotów w porządku, ale owoc ten nie jest niezbędnym elementem ich diety. Miąższ jabłek nie jest toksyczny dla kotów, ale łodygi, liście i nasiona mogą być, ponieważ wszystkie zawierają cyjanek. Substancja ta jest trująca dla kotów i chociaż Twój kot musiałby zjeść dużo pestek jabłek, aby osiągnąć toksyczny poziom cyjanku, pestki mogą nadal powodować rozstrój żołądka.

Jak podawać jabłka kotom?

Jeśli chcesz spróbować zaoferować kotu mały kawałek jabłka, aby sprawdzić, czy mu smakuje, ważne jest, aby najpierw odpowiednio go przygotować.

  • Przed podaniem kotu, upewnij się, że umyłeś jabłko i usunąłeś liście, łodygi i nasiona.
  • Usuń skórkę, ponieważ będzie ona trudniejsza do strawienia.
  • Pokrój jabłko na małe kawałki, aby uniknąć zadławienia.

Pamiętaj też, aby podawać kotu tylko jeden lub dwa małe kawałki, aby uniknąć rozstroju żołądka, który może wystąpić po zjedzeniu zbyt dużej ilości jabłka.

Jeśli Twój kot nie lubi jabłek, to nic nie szkodzi, nie zmuszaj go do tego! Większość kotów nie lubi jabłek i w rzeczywistości wolałaby zamiast nich cieszyć się smacznymi przysmakami przeznaczonymi dla kotów. Jednak podając kotu smakołyki, zawsze upewnij się, że nie stanowią one więcej niż 10% jego codziennej diety, a pozostałe 90% pożywienia pochodzi z pełnowartościowej i zbilansowanej karmy dla kotów.

Czy koty mogą jeść gotowane jabłka?

Miąższ gotowanych jabłek jest generalnie w porządku dla kotów, a proces gotowania sprawia, że owoce są bardziej miękkie i łatwiejsze do zjedzenia przez Twojego kota. Jednak wiele rodzajów gotowanych jabłek zawiera dodatkowe składniki dodane podczas procesu pieczenia, takie jak cynamon i cukier, które nie są zbyt dobre dla kotów. Jeśli więc chcesz podać gotowane jabłko swojemu kociemu przyjacielowi, zawsze upewnij się, że podajesz tylko mały kawałek zwykłego gotowanego jabłka bez żadnych dodatkowych dodatków, a także upewnij się, że kawałek jabłka nie jest zbyt gorący!

Czy koty mogą jeść suszone jabłka?

Suszone jabłka nie są toksyczne, ale nie są zbyt dobre dla kotów, ponieważ woda została wyekstrahowana z owocu, przez co zawartość cukru jest jeszcze wyższa. Z tego powodu odradzamy podawanie kotu suszonych jabłek, zwłaszcza jeśli zwierzę ma nadwagę lub jakiekolwiek problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca.

Czy koty mogą pić sok jabłkowy?

Kupiony w sklepie sok jabłkowy zwykle ma dużo dodanego cukru, a nawet domowy sok jabłkowy nadal będzie miał dość wysoką zawartość cukru. To zależy od rodzaju. Jeśli sok jabłkowy jest domowej roboty i całkowicie naturalny, niewielka ilość raczej nie spowoduje problemu, ale sok jabłkowy z supermarketu zawiera mnóstwo cukru, chemikaliów i konserwantów, więc zawsze trzymaj się z dala od tego typu soków.

Czy jabłka są dobre dla kotów?

Nieszczególnie, nie. Jak już wspomnieliśmy, podczas gdy miąższ jabłka jest ogólnie rzecz biorąc w porządku dla kotów, liście, łodygi i nasiona zawierają cyjanek. Ponadto, koty są obligatoryjnymi mięsożercami i otrzymują wszystkie potrzebne im składniki odżywcze z wysokiej jakości kocich diet zawierających produkty zwierzęce. Tak więc karmienie owoców takich jak jabłka nie przynosi im tak naprawdę żadnych korzyści. Dodatkowo, jabłka mają dość wysoką zawartość naturalnych cukrów, więc nie są idealne dla mugoli, a już na pewno nie powinny być oferowane kotom z nadwagą lub chorym na cukrzycę. Ze względu na wysoką zawartość błonnika w jabłkach, spożywanie zbyt dużej ilości tego owocu może również powodować problemy trawienne i rozstrój żołądka.

Czy koty mogą jeść jabłka kandyzowane?

Nie, nigdy nie podawaj kotu kandyzowanych jabłek! Te jabłka są gotowane w syropach i są pełne cukru, więc nawet niewielka ilość może być szkodliwa dla Twojego kota, zwłaszcza jeśli ma nadwagę lub cierpi na chorobę podstawową. Czasami do tych jabłek dodaje się również inne rzeczy, takie jak czekolada, która jest toksyczna i bardzo niebezpieczna dla kotów.

Czy karmienie kotów jabłkami przynosi korzyści żywieniowe?

Według University of Missouri Small Animal Clinical Nutrition Service w Columbia, najprostszym i najwygodniejszym sposobem zaspokojenia potrzeb żywieniowych kotów jest dostarczanie im kompletnej i zbilansowanej diety komercyjnej – a to niekoniecznie wygląda jak to, co uważamy za zbilansowaną dietę dla ludzi. Ponieważ koty są obligatoryjnymi mięsożercami, polegają na składnikach odżywczych, które znajdują się tylko w produktach zwierzęcych. Dlatego też diety wegetariańskie nie są odpowiednie dla kotów – potrzebują one witamin, minerałów i produktów ubocznych pochodzących z pożywienia, które składa się z podobnych składników, co pożywienie, które zjadłyby w naturze jako ofiara.

Jeśli Twój kot otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze ze swojej regularnej diety składającej się ze specjalnie opracowanej karmy dla kotów, smakołyki takie jak jabłka nie są konieczne.

Na co szkodzą jabłka?

Jabłka są generalnie zdrowym owocem, ale mogą powodować problemy zdrowotne, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Nadmierne spożycie jabłek może prowadzić do:

  • Problemy trawienne, w tym biegunka i gazy
  • Wzrost poziomu cukru we krwi
  • Problemy z zębami
  • Problemy z wagą

Podsumowanie

Jabłka mogą być smaczną przekąską dla kotów, psów, królików i koni, ale należy je podawać w niewielkich ilościach i z zachowaniem ostrożności. Należy usunąć pestki i łodygi przed podaniem jabłka zwierzęciu, a także należy unikać podawania kandyzowanych jabłek lub jabłek z dodatkami, takimi jak cynamon i cukier.

Pamiętaj, że zwierzęta mają różne potrzeby żywieniowe i to, co jest bezpieczne dla jednego zwierzęcia, może być szkodliwe dla innego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do diety swojego zwierzęcia, skonsultuj się z weterynarzem.