Jak króliki radzą sobie z utratą związanego partnera i jak pomóc im dojść do siebie…

Dla związanych królików, utrata partnera może być bardzo traumatyczna. Związane króliki żyją bardzo blisko siebie, spędzając godziny na spaniu, pielęgnacji, jedzeniu, zabawie i “rozmowie”, więc nagła nieobecność partnera jest dla nich trudna do zniesienia. W szczególności króliki, które były związane od niemowląt, albo z kolegami z miotu albo z innym królikiem, mogą bardzo źle zareagować na utratę partnera.

Jako właściciel, jest to bardzo trudny czas, próbując zrozumieć i wspierać swojego pozostałego królika, jednocześnie radząc sobie z własnym smutkiem.

Radzenie sobie ze śmiercią – pozwól się pożegnać

Wszyscy życzymy spokojnej śmierci dla naszych królików i najszczęśliwszym scenariuszem jest, gdy Twój królik po prostu idzie spać i nie budzi się. W rzeczywistości jest to również najlepsza rzecz dla Twojego pozostałego królika.

Króliki nie są zszokowane widokiem martwego partnera i w rzeczywistości korzystne jest dla nich zobaczenie tego, aby mogły zrozumieć co się stało i nie myśleć, że ich partner po prostu zniknął. Króliki są znane z tego, że angażują się w pewien rodzaj tańca, kiedy ich partner umiera – nie wiadomo, jaki jest tego cel, ale niektórzy uważają, że jest to sposób królika na wyrażenie swojego żalu, a jednocześnie na dobre “odesłanie” swojego przyjaciela.

Jeśli jesteś w smutnej sytuacji konieczności poddania swojego królika eutanazji, jeśli to możliwe, lepiej zrobić to u Ciebie w domu, w jego własnym środowisku. Jest to nie tylko mniej stresujące dla Twojego królika, ale pozostały królik będzie miał szansę zobaczyć swojego partnera i zaakceptować jego śmierć.

Zaleca się, aby dać pozostałemu królikowi najlepiej trzy godziny z ciałem jego partnera. Może nam się to wydawać bardzo chorobliwe, ale to naprawdę najlepsza rzecz dla Twojego królika. Zostań ze swoim królikiem i obserwuj jego zachowanie; uzna on Twoją obecność za pocieszającą i zrozumie, że Ty też jesteś w żałobie. Ocalałe króliki mogą oni pielęgnować ciało ukochanej osoby, leżeć na nim lub obok niego, rzucać się na nie, ciągnąć je, biegać wokół niego itp. Kiedy nie ma żadnej reakcji ze strony ciała, zaczynają rozumieć, że ich przyjaciel naprawdę odszedł i już nie wróci. Zamiast popadać w głęboką depresję i być może umierać, będą się smucić i żyć dalej.

Wczesne dni po śmierci

W dniach i tygodniach po śmierci partnera Twój królik może być wycofany i chować się przed Tobą. Może nawet okazać agresję w stosunku do Ciebie, nawet jeśli nigdy wcześniej nie był agresywny. Inne mogą szukać dla Ciebie towarzystwa, podążając za Tobą i kładąc się blisko Twojego krzesła. Niezależnie od tego, jak zachowuje się Twój królik, pamiętaj, że jest to sytuacja tymczasowa spowodowana żałobą, więc bądź cierpliwy i szanuj jego potrzeby.

Dalsze życie po utracie przyjaciela

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojego królika jest znalezienie mu innego partnera. Chociaż króliki mogą być szczęśliwymi singlami, jeśli mają wystarczająco dużo towarzystwa ze strony ludzi, jest mało prawdopodobne, że królik, który był przyzwyczajony do życia w parze, będzie kiedykolwiek w pełni szczęśliwy sam. Pogrążony w żałobie królik czasami bardzo szybko zaakceptuje nowego partnera, w niektórych przypadkach nawet następnego dnia po śmierci swojego starego partnera. Inne potrzebują kilku tygodni lub nawet miesięcy, aby się przystosować i być gotowym do przyjęcia nowego przybysza. W każdym przypadku wprowadzanie powinno odbywać się powoli.

Często to właśnie nam, właścicielom, najtrudniej jest przejść dalej, czując, że zdradzilibyśmy utraconego królika, przyjmując tak szybko kolejnego do naszego domu. W tym względzie możemy uczyć się od naszych królików – przyjęcie nowego królika nie umniejsza miłości, którą czuliśmy i zawsze będziemy czuć do zmarłego królika.