Przed wynalezieniem elektryczności ludzie trzymali ryby w akwariach. Nawet ryby tropikalne mogły być trzymane z kilkoma “nowoczesnymi osiągnięciami”, aby utrzymać ciepło. Kiedyś zewnętrzne źródła ciepła, takie jak małe palniki gazowe, były umieszczane pod akwarium, aby utrzymać ryby w cieple. Akwaria zostały specjalnie zaprojektowane z dnem, które zatrzymuje ciepło, w przeciwieństwie do szkła lub akrylowych zbiorników, z którymi jesteśmy zaznajomieni dzisiaj. Jeśli stracisz zasilanie, bądź gotowy, aby zapewnić rybom przetrwanie dzięki następującym krokom.

Jak tylko zabraknie prądu, upewnij się, że twoje urządzenia zabezpieczające przed awarią zostały aktywowane. Obejmuje to rurki powietrzne z przepływem wstecznym i zamknięcia zbiornika, aby woda nie wypływała z akwarium. Jeśli masz ogrzewany zbiornik, zatrzymanie ciepła w wodzie jest kluczowe. W zimie powinieneś izolować swój zbiornik i całą filtrację, owijając je w koce, ręczniki lub karton. Nie zapomnij przykryć górnej części zbiornika, ale upewnij się, że nie odcinasz dopływu tlenu.

Miej w zwyczaju częste sprawdzanie swoich ryb. Za każdym razem, gdy zdejmujesz przykrycie, pozwalasz na ucieczkę ciepła. Umieść termometr w zbiorniku, w którym będziesz mógł przyjrzeć się rybom i ich aktualnemu środowisku bez konieczności ich rozpakowywania. Do kontroli temperatury będziesz potrzebował “staromodnego” termometru szklanego, a nie elektronicznego! Termometry cyfrowe zasilane bateriami nadal będą działać.

Jeśli nie jesteś w stanie zaizolować swojego zbiornika, być może będziesz musiał dodać butelki z gorącą wodą, aby utrzymać podwyższoną temperaturę w zbiorniku. Pamiętaj, że ta metoda jest trudniejsza i może prowadzić do większych wahań temperatury. Używaj pojemników, które są bezpieczne dla ryb i zawsze warunkuj wodę na wypadek, gdyby coś wyciekło. Nie używaj ponownie pojemników, które wcześniej zawierały domowe środki czystości. Jeśli masz gazowy podgrzewacz wody w domu, powinieneś nadal mieć ciepłą wodę i może zmienić butelki z wodą w razie potrzeby, aby utrzymać ciepłą wodę w akwarium. Elektryczny podgrzewacz wody nie będzie już działać w przypadku awarii zasilania, ale woda w zbiorniku podgrzewacza może pozostać ciepła przez kilka godzin.

Jeśli masz kuchenkę gazową, można również podgrzewać wodę w patelni, aby umieścić w butelkach, aby ogrzać akwarium. Nie należy używać wrzącej wody w butelkach z gorącą wodą. Jeśli próbujesz utrzymać wodę w akwarium około 80 stopni Fahrenheita (27 stopni Celsjusza), należy użyć wody około 100 do 120 stopni Fahrenheita (38 do 49 stopni Celsjusza). Będziesz musiał często wymieniać butelki z wodą, ale temperatura zbiornika nie będzie się tak bardzo wahać. Szerokie wahania temperatury mogą być gorsze dla ryb niż powolne, stopniowe ochładzanie.

Napowietrzanie

Aby zapewnić rybom niezbędny tlen, zainwestuj w kilka napowietrzaczy do wiaderek z przynętami. Są one zasilane bateriami, a nie podłączane do prądu i stanowią dobrą inwestycję dla każdego hodowcy ryb. Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń napowietrzających, upewnij się, że baterie są trzymane powyżej linii wody w akwarium. W ten sposób, jeśli baterie się rozładują, woda w akwarium nie zostanie przypadkowo zassana.

Umieść jeden napowietrzacz w środku zbiornika lub dwa na przeciwległych końcach akwarium. Aeratory obniżą temperaturę wody bliżej temperatury otoczenia, więc umieszczenie ich wyżej w domu sprawi, że powietrze, które dodają będzie cieplejsze. Spróbuj zaizolować rurki napowietrzające, jeśli to możliwe.

Wskazówka: Nie należy przykrywać zespołów baterii. Może to spowodować ich przegrzanie i przestanie działać.

Jakość wody

W okresach braku prądu należy skupić się na temperaturze zbiornika i jakości wody. Nie oczekuj, że jakakolwiek filtracja biologiczna będzie działać prawidłowo. Sprawdzaj regularnie jakość wody i upewnij się, że jesteś gotowy na dodatkowe podmiany wody. Może to wymagać przechowywania dodatkowej wody, aby mieć wystarczającą ilość ciepła do podmiany wody.

Jeśli planujesz podmianę wody w ogrzewanym zbiorniku, musisz doprowadzić temperaturę wody do tej z akwarium. Podgrzej małą porcję nowej wody i powoli dodaj ją do wody o temperaturze pokojowej, aby doprowadzić ją do właściwej temperatury. Nigdy nie dodawaj wrzącej wody bezpośrednio do akwarium!

Dieta

Aby zmniejszyć ilość amoniaku wytwarzanego przez ryby, gdy filtr biologiczny nie pracuje, należy ograniczyć ich dietę. Na szczęście, zazwyczaj w chłodniejszych temperaturach, metabolizm ryb ulega spowolnieniu i nie są one tak głodne. W zależności od tego, jak długo spodziewasz się pozostać bez prądu, być może będziesz musiał karmić swoje ryby i inne zwierzęta wodne bardzo małą ilością pokarmu raz dziennie, aby mogły przetrwać.

Jeśli karmisz swoją rybę mrożoną dietą, nie pozostanie ona długo zamrożona bez prądu. Możesz zapakować ją z lodem do skrzyni, aby utrzymać ją dłużej, jeśli zabraknie prądu w zamrażarce. Jeśli zamrożona dieta zostanie odmrożona, należy ją natychmiast nakarmić lub wyrzucić. Nie próbuj ponownie zamrażać, ponieważ może to uszkodzić produkt i sprawić, że jedzenie będzie niebezpieczne. Jeśli normalnie używasz tylko mrożonej diety, możesz potrzebować trochę płatków lub granulek, aby użyć ich, gdy zabraknie prądu i mrożonki będą niedostępne.

Podstawowe kroki do utrzymania akwarium w dobrym stanie

 • Sprawdź systemy awaryjne tak szybko, jak to możliwe.
 • Zaizoluj swój zbiornik, górę i filtrację w zestawie.
 • Dodaj baterię obsługiwane przynęty aeratory bucket.
 • Monitoruj temperaturę co najmniej trzy do czterech razy dziennie.
 • Dodaj butelki z ciepłą wodą w razie potrzeby, aby utrzymać temperaturę wody na odpowiednim poziomie.
 • Codziennie sprawdzaj chemię wody. Obejmuje to cykl azotowy, pH i kH na poziomie minimum.
 • Oprzyj się ciągłemu sprawdzaniu stanu swoich ryb. Za każdym razem, gdy zerkasz, wypuszczasz ciepło.

Gatunki wrażliwe

Istnieje wiele gatunków ryb, które nie radzą sobie dobrze z różnicami temperatur. Niektóre morskie ryby tropikalne są bardzo wybredne co do temperatury wody i są najbardziej podatne na problemy, gdy nie można utrzymać stałej temperatury wody.

Gatunki o niskiej tolerancji na złą jakość wody również będą poważnie zagrożone. Ponieważ filtracja biologiczna nie będzie w stanie funkcjonować, można spodziewać się wzrostu poziomu amoniaku w zbiorniku. Podobnie jak w przypadku temperatury, ryby morskie i koralowce są najmniej tolerancyjne na podwyższony poziom amoniaku i będą musiały być dostosowane do jego poziomu, aby przetrwać.

Korale będą również wymagały światła UV w celu fotosyntezy. Jeśli nie możesz używać światła w akwarium przez kilka dni, możesz spodziewać się, że twoje korale nieco ucierpią. Niektórzy posiadacze korali używają luster do odbijania światła słonecznego do swoich zbiorników, aby zapewnić im ekspozycję na światło. Uważaj, ta metoda zwiększy również wzrost glonów!

Najlepsze gatunki do przetrwania

Gatunki, które zniosą długotrwałą przerwę w dostawie prądu to te, które tolerują szeroki zakres temperatur wody, te, które w ogóle nie wymagają grzałki i te, które nie są zbyt wrażliwe na okresy nieco gorszej jakości wody. Niektóre ryby tropikalne umrą, jeśli temperatura wody spadnie poniżej 65 stopni Fahrenheita, ale wiele karpi, takich jak złote rybki i karpie koi, oraz strzebli, takich jak strzebla górska White Cloud, toleruje chłodne temperatury wody.

Złota rybka (Carassius auratus)

Wiele gatunków ryb karpiowatych, takich jak złote rybki, jest odpornymi na przetrwanie. Mogą one tolerować bardzo szeroki zakres temperatur i spadki złej jakości wody. Standardowe złote rybki kometkowe są zazwyczaj wytrzymalsze niż odmiany fantazyjne.

Zebrafish (Danio rerio)

Te małe, pręgowane ryby mogą tolerować temperatury od 64 do 75 stopni Fahrenheita (18 do 24 stopni Celsjusza), lub dość stabilne temperatury w pomieszczeniach. Występują w odmianach z krótkimi lub długimi płetwami, a nawet w neonowych kolorach.

Zaawansowane planowanie

Co powinieneś mieć w swoim zestawie narzędzi, aby zaplanować wcześniejszą przerwę w dostawie prądu? Jeśli wiesz, że zbliża się utrata zasilania, możesz już teraz zadbać o utrzymanie temperatury w akwarium. Oto co powinieneś mieć pod ręką:

 • Materiały izolacyjne (koce, ręczniki itp.)
 • Napowietrzacz do wiaderek z przynętą
 • Standardowy termometr szklany do akwarium
 • Extra woda do zmiany wody i kondycjoner wody
 • Możliwość ogrzewania wody (piec, kominek, itp.)
 • Czyste plastikowe butelki z wodą, aby wypełnić ciepłą wodą i umieścić w akwarium

Utrzymywanie systemów w chłodzie

Ci z was, którzy mają agregaty chłodnicze, aby utrzymać temperaturę w akwarium w dół, będą w podobnej sytuacji jak ci, którzy nie mają wystarczająco dużo ciepła, jeśli zabraknie prądu. W lecie, w gorących obszarach, które polegają na klimatyzacji, przegrzanie akwarium może również wystąpić w przerwach w dostawie prądu. Oto kilka wskazówek dotyczących przeciwnego końca spektrum temperatur:

 • Pozwól, aby powietrze krążyło wokół Twojego zbiornika i wszystkich urządzeń. W razie potrzeby użyj wentylatorów.
 • Zminimalizuj lub wyeliminuj ekspozycję na bezpośrednie światło słoneczne.1
 • Zdejmij pokrywę z akwarium i zastąp ją siatką.
 • Dodaj dodatkowe napowietrzanie jak wyjaśniono powyżej. Nie izoluj linii napowietrzającej i trzymaj urządzenia powyżej linii wody, ale w chłodnym miejscu.
 • Użyj lodu w torbach lub butelkach umieszczonych w akwarium, aby utrzymać wodę w chłodzie.