Koty są doskonałymi groomerami i lubią być czyste. Czasami jednak, bez względu na to, jak dobrze radzą sobie z samodzielnym czyszczeniem, będą potrzebowały pomocy z Twojej strony, jeśli skończą z kupą w swoim futrze. Samodzielna pielęgnacja może być trudna dla kotów z nadwagą lub artretyzmem, więc sprzątanie kupy z ich futra może być bardziej regularnym zjawiskiem. Innym razem koty mają biegunkę, która powoduje bałagan nie tylko w ich kuwetach, ale także na nich.

Aby pomóc, przygotowaliśmy listę sposobów, dzięki którym łatwo pozbędziesz się kociej kupy z futra swojego kota i sprawisz, że znów będzie się czuł i pachniał świeżo. Zacznijmy.

Zanim zaczniesz usuwać kupę

Kiedy już wiesz, że musisz wykonać to zadanie, najlepiej jest przygotować wszystko, czego potrzebujesz, zanim zaczniesz. Mimo, że koty nie lubią mieć kupy w swoim futrze, nie zawsze zgadzają się na wszystko, co masz na myśli. W zależności od metody czyszczenia, którą chcesz zastosować, nie będziesz potrzebował wszystkich tych materiałów. Mimo to, tutaj jest lista rzeczy, które można wybrać i mieć pod ręką dla tych sytuacji.

 • Szampon dla kotów
 • Bezwodny szampon dla kotów
 • Rękawiczki gumowe
 • Okulary ochronne
 • Uspokajające przysmaki dla kotów
 • Chusteczki do pielęgnacji zwierząt
 • Duży ręcznik
 • Ściereczki do mycia, które są używane tylko w tej kwestii
 • Grzebień
 • Środek dezynfekujący w sprayu
 • Nożyczki do groomingu

Przygotowanie do sprzątania kociej kupy

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek procesu czyszczenia, najlepiej założyć długie rękawy i gumowe rękawice. Bez względu na wszystko, będziesz chciał chronić się przed podrapaniem przez kota. Będziesz również obsługiwać kupę, więc najlepiej chronić swoje ręce.

Okulary ochronne powinny być noszone w celu ochrony oczu. Są one głównie sugerowane do użycia podczas kąpieli kota. Nie jest to oczywiście wymagane. Jednak rozjuszony kot może wysłać wodę z kupy rozpryskującą się do twoich oczu, a to może spowodować infekcje. Jeśli nie nosisz okularów, zachowaj ostrożność, aby chronić twarz przed rozpryskami.

Jeśli jest czas, daj kotu uspokajający smakołyk, zanim zaczniesz się z nim obchodzić. To może je zrelaksować i ułatwić wam obu. Zwykłe smakołyki mogą być również używane jako nagrody i zachęty do tego, aby Twój kot nie ruszał się z miejsca.

Znajdziesz tu różne metody czyszczenia, więc możesz wybrać tę, która jest najłatwiejsza dla Ciebie i Twojego kota.

Jak pozbyć się kociej kupy z futra kota (3 sposoby)

Suchy szampon

W przypadku małych bałaganów, które nie wymagają pełnej kąpieli, szampon bez wody może być prawdziwym bohaterem. Zazwyczaj są one dostarczane w butelce z rozpylaczem, więc możesz użyć precyzyjnie rozpylić produkt tam, gdzie go potrzebujesz. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku kupy, która stwardniała w futrze lub pozostawiła suchy osad na ogonie lub nogach. Wystarczy rozpylić szampon i użyć ciepłej, wilgotnej ściereczki, aby usunąć kupę z futra. Pamiętaj, aby używać tej ściereczki tylko do tych celów.

Chusteczki do pielęgnacji zwierząt

To proste rozwiązanie polega na wzięciu wstępnie nawilżonej chusteczki do pielęgnacji zwierząt i wyczyszczeniu kupy z futra kota. Jest to proces jednoetapowy i sprawdza się w przypadku kupy, która nie została w pełni wyeliminowana lub utknęła w jakimś futrze, ale nie spowodowała ogromnego kłopotu.

Pełna kąpiel

Jeśli zabrudzenie jest zbyt duże, aby poradzić sobie z nim za pomocą szamponu lub chusteczek pielęgnacyjnych, będziesz musiał wykąpać kota.

W zależności od wielkości kupy w futrze, możesz wyczyścić tylko tylną część ciała lub zrobić mu pełną kąpiel. Zanim pójdziesz po kota, napełnij najpierw wannę lub zlew ciepłą wodą. Dźwięk płynącej wody może je wystraszyć.

Po wejściu do wody zwilż dotknięte miejsca i wmasuj w ich futro szampon dla kotów, aby rozluźnić i usunąć zaklinowaną kupę. Do spłukania kota użyj słuchawki prysznicowej lub czystej wody, którą wcześniej przygotowałeś.

Ważne jest, aby nie używać do płukania wody, w której kot stoi. Woda ta jest zanieczyszczona odchodami. Opróżnij wannę lub zlew i opłucz kota do czysta po zakończeniu mycia.

Kiedy wydaje Ci się, że cały szampon został usunięty z futra Twojego kota, opłucz go jeszcze raz dla pewności. Następnie zawiń go w duży ręcznik i zacznij suszyć.

Po wyczyszczeniu

Kiedy kot jest już czysty, możesz użyć grzebienia do wyszczotkowania jego futra, aby zapobiec jego zmatowieniu. Pamiętaj również o wyczyszczeniu wanny lub zlewu środkiem dezynfekującym w sprayu, aby pozbyć się wszelkich zarazków, które mogły tam zostać.

Dla kotów długowłosych

Wymienione tu metody czyszczenia powinny sprawdzić się zarówno w przypadku kotów krótkowłosych, jak i długowłosych. Jednak koty długowłose mogą wymagać więcej pracy i dłuższego czasu w kąpieli, aby usunąć kupę z ich futra. Ich długie włosy sprawiają, że kupa ma więcej możliwości przyczepienia się. Mogą się wtedy tworzyć grudki i kłaczki, które trzeba wyciąć.

Jeśli Twój długowłosy kot nie daje się wyczyścić bez względu na to, jaką metodą próbujesz go wyczyścić, zastanów się nad przycięciem kępy kupy. Może to spowodować, że sierść będzie wyglądała na poszarpaną, ale lepsze to, niż gdyby kupa w niej utknęła.

Czasami jedno lub dwa cięcia nożyczkami mogą rozluźnić kępę na tyle, że można ją usunąć palcami. Nie trzeba ciąć dużo, chyba że kępa jest zbita i twarda.

Profesjonalny groomer i weterynarz

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wyczyścić swojego kota, zawsze możesz zabrać go do profesjonalnego salonu groomerskiego. Groomer wykąpie kota, przytnie jego futro i ogoli miejsca na jego grzbiecie, w których kupa może się ponownie zaklinować. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się kupy w przyszłości.

Chociaż takie wizyty mogą stresować kota i kosztować, są one opcją dla tych, którzy sami nie mogą poradzić sobie z kręcącym się kotem. Jeśli twój kot jest bardzo niechętny, może być konieczne uspokojenie go. W takich przypadkach trzeba będzie przynieść kota do weterynarza, aby mogli go bezpiecznie uspokoić i oczyścić.

Zapobieganie zanieczyszczeniu kocią kupą na sierści kota

Możesz podjąć te kroki, aby zapobiec utknięciu kupy w futrze Twojego kota, zwłaszcza jeśli jest to częste zjawisko.

Dostosuj dietę swojego kota

Jeśli Twój kot ma częste biegunki, może być wrażliwy lub uczulony na coś w swoim pożywieniu. Zmiana diety na wysokobiałkową z ograniczoną ilością składników może pomóc w tym problemie. Porozmawiaj z weterynarzem o możliwych alergenach w diecie Twojego kota i wspólnie z nim opracuj plan żywieniowy. Po wyeliminowaniu winowajcy, układ pokarmowy Twojego kota powinien wrócić do normy.

Pilnuj ich wagi

Koty otyłe mają problemy z samodzielną pielęgnacją i nie mogą dosięgnąć do swoich zadków, jeśli są zbyt grube. Podczas gdy regularna, codzienna pielęgnacja pozwala kotom zachować czystość na całej powierzchni, w miejscach, do których nie mogą dotrzeć, może gromadzić się brud lub, w tym przypadku, kupa. Jeśli Twój kot jest cięższy, może być konieczne regularne wycieranie go do czysta. Kiedy kot straci trochę na wadze, powinien być w stanie wrócić do właściwej pielęgnacji.

Przycinaj futro

Dotyczy to głównie kotów długowłosych, ale koty krótkowłose też mogą z tego skorzystać. Przycinanie sierści zapobiega jej wchodzeniu w drogę i pokrywaniu się kupą. Przycinanie sierści wokół tyłka kota może wydawać się uciążliwe, ale dzięki temu unikniesz konieczności częstego czyszczenia.

Czyszczenie kuwety

Koty lubią mieć czystą kuwetę do załatwiania swoich spraw. Ale utrzymanie czystości w kuwecie wykracza poza preferencje kota. Kopanie, grzebanie i chodzenie po brudnej kuwecie może spowodować, że istniejąca kupa przyklei się do ich łap i futra. Czysta kuweta daje im również większą powierzchnię do wykorzystania. Jeśli kot próbuje zmieścić się w jedynym czystym miejscu, kupa może dostać się do jego futra.

Podsumowanie: Jak pozbyć się kociej kupy z futra kota

Czyszczenie kupy z futra kota nie należy do najprzyjemniejszych zadań, ale trzeba je wykonać. Czasami wystarczy tylko szybkie wytarcie kota, aby rozwiązać problem. W przypadku większego brudu, w grę może wchodzić pełna kąpiel.

Korzystając z metod, które wymieniliśmy w tym artykule, możesz sprawić, że doświadczenie to będzie szybkie, bezstresowe i tak łatwe, jak to tylko możliwe.

Mamy nadzieję, że znalazłeś rozwiązanie tego problemu i sposoby, aby zapobiec temu w przyszłości.