Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem dobermana, czy też po prostu mijasz go na ulicy, nie da się zaprzeczyć, że jego wygląd budzi respekt. Choć zazwyczaj są wykorzystywane jako psy stróżujące, dobermany są również idealnymi zwierzętami dla rodzin ze względu na swoją lojalność i przywiązanie. Zanim jednak wprowadzisz do swojego domu jednego z tych muskularnych i aktywnych psów, powinieneś zadać sobie kilka pytań. Czy dobermany są trudne w pielęgnacji? Czy lubią przebywać na zewnątrz? Jak wysoko mogą skakać i czy moje ogrodzenie jest wystarczająco wysokie?

Na szczęście, jeśli chodzi o dobermany, jeśli zaczniesz je szkolić w młodym wieku, mogą one łatwo włączyć się do Twojego życia. Niestety, jeśli chodzi o ogrodzenie wokół Twojego domu, to jeśli planujesz wypuszczać dobermana samego na zewnątrz, bądź przygotowany. Doberman może z łatwością wykonać pionowy skok z wysokości co najmniej 6 stóp. Teraz jest to niesamowity wyczyn, ale nie oznacza to, że Twój doberman wyskoczy z ogrodzenia Twojego podwórka, jeśli jest ono niższe niż 6 stóp wysokości. Dowiedzmy się więcej o Dobermanach i ich niesamowitych zdolnościach.

Pinczer doberman

Doberman jest uważany za szlachtę w świecie psów. Są opanowane, onieśmielające i w razie potrzeby zaciekle ochronne. Może to wynikać z faktu, że na początku XIX wieku hodowano je jako ochronę dla poborców podatkowych. Chociaż taki był zamiar, to nie na tym kończy się historia dobermana. Tak, te psy mogą sprawić, że będziesz musiał przemyśleć swoje wybory, kiedy są zdenerwowane, ale kiedy są ze swoimi ludźmi, nie są niczym innym niż wiązką miłości. Dobermany są czułe i kochające ze swoimi rodzinami. Uwielbiają też być aktywne i mieć dużo ruchu.

Pinczer doberman trafił do Stanów Zjednoczonych na początku 1900 roku. W 1908 roku rasa ta została przyjęta do American Kennel Club. Przez lata coraz więcej osób zdawało sobie sprawę, że dobermany to coś więcej niż psy stróżujące. Często są wykorzystywane jako psy poszukiwawcze i ratownicze, do służby wojskowej, a nawet do egzekwowania prawa. Ze względu na uczucie i opiekę, jaką dają swoim właścicielom, psy te są również świetnymi zwierzętami służbowymi.

Skaczący doberman

Wiedząc, że doberman może skakać co najmniej 6 stóp, a niektórzy mówią, że widzieli je na wysokości co najmniej 8 stóp, możesz być ciekawy, jak mogą skakać w ten sposób. Jedną z odpowiedzi jest ich niesamowita budowa. Doberman ma długie nogi i muskularną, szczupłą budowę. Taka budowa to podstawa dla niesamowitych skoków. Są to również niezwykle szybkie psy dzięki ich genetycznemu pokrewieństwu z chartami.

Tak, Greyhound był jedną z ras używanych przez niemieckiego poborcę podatkowego i hodowcę psów, kiedy stworzył swoje ochronne dobermany. Ten związek, i budowa, pozwala dobermanowi biegać z prędkością prawie 40 mph. Jeśli połączyć te rodzaje prędkości, a ich długie, chude nogi, można łatwo zobaczyć, jak Doberman może skoczyć 6 stóp.

Trzymanie dobermanów na podwórku

Teraz, kiedy już wyjaśniliśmy, że dobermany są nie tylko wspaniałymi psami, ale również niesamowitymi skoczkami, możesz zastanawiać się, czy kiedykolwiek będziesz mógł trzymać dobermana ograniczonego do swojego podwórka, kiedy już przyniesiesz go do domu. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Choć są one niezwykle zwinne i potrafią wykonywać niesamowite skoki, dobermany są również bardzo lojalne wobec swoich właścicieli. Ta lojalność, a także fakt, że są one łatwo szkolone, zaszczepia w tych psach instynkt, aby szanować granice, które im wpajasz. Dotyczy to również Twojego ogrodzenia na podwórku.

Podsumowanie

Teraz, kiedy już wiesz, jaką niesamowitą siłę skoku ma doberman, możesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, jako odpowiedzialny właściciel zwierzęcia, aby utrzymać jego skoki pod kontrolą. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu i opiece Twój doberman będzie respektował Twoje życzenia i popisze się umiejętnością skakania na wysokość 6 stóp lub więcej tylko wtedy, gdy będziesz tego chciał.