Kilka owoców i warzyw, choć są dobre dla ludzi, mogą być toksyczne dla Twojego pupila. Unikaj podawania swojemu psu któregokolwiek z nich:

Jakich warzyw nie powinen jeść pies?

Szparagi

Chociaż szparagi nie są niebezpieczne dla psów, nie ma sensu ich podawać. Są zbyt twarde, aby jeść je na surowo, a kiedy ugotujesz je tak, aby były wystarczająco miękkie dla psów, szparagi tracą zawarte w nich składniki odżywcze. Jeśli naprawdę chcesz podzielić się warzywem, coś bardziej korzystnego jest prawdopodobnie najlepsze.

Pieczarki

Dzikie grzyby mogą być toksyczne dla psów. Chociaż tylko 50-100 z 50 000 gatunków grzybów na całym świecie jest znanych jako toksyczne, te, które są trujące, mogą naprawdę zranić twojego psa, a nawet doprowadzić do śmierci. Umyte białe grzyby z supermarketu mogą być OK, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować; pomiń grzyby w całości.

Cebula

Cebula, pory i szczypiorek należą do rodziny roślin zwanych Allium, które są trujące dla większości zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Jedzenie cebuli może spowodować rozerwanie czerwonych krwinek psa, a także wywołać wymioty, biegunkę, ból brzucha i nudności. Zatrucie cebulą jest bardziej poważne u psów ras japońskich, takich jak Akita i Shiba Inu, ale wszystkie psy są bardzo podatne na to.

Czosnek


Czosnek może siać spustoszenie w komórkach krwi Twojego psa, co może spowodować niski poziom żelaza i uszkodzenie nerek, tak samo jak szczypior.

Jakich owoców nie powinien jeść pies?

Pomidory

Podczas gdy dojrzałe owoce rośliny pomidora są ogólnie uważane za bezpieczne dla psów, zielone części rośliny zawierają toksyczną substancję zwaną solaniną. Co prawda pies musiałby zjeść dużą ilość rośliny pomidorowej, aby wywołać chorobę i złe samopoczucie, dlatego lepiej jest pominąć pomidory całkowicie, aby być bezpiecznym.

Winogrona

Winogrona i rodzynki (suszone winogrona) okazały się bardzo toksyczne dla psów bez względu na rasę, płeć i wiek psa. W rzeczywistości winogrona są tak toksyczne, że mogą prowadzić do ostrej nagłej niewydolności nerek. Zawsze należy mieć na uwadze ten niebezpieczny owoc dla psów.

Wiśnie

Z wyjątkiem mięsistej części wokół nasion, rośliny wiśni zawierają cyjanek i są toksyczne dla psów. Cyjanek zakłóca komórkowy transport tlenu, co oznacza, że komórki krwi Twojego psa nie mogą otrzymać wystarczającej ilości tlenu. Jeśli Twój pies zje wiśnie, uważaj na rozszerzone źrenice, trudności w oddychaniu i czerwone dziąsła, ponieważ mogą to być oznaki zatrucia cyjankiem.

Awokado

Chociaż awokado może być zdrową przekąską dla właścicieli psów, nie powinno być w ogóle podawane psom. Dołek, skóra i liście awokado zawierają persynę, toksynę, która często powoduje wymioty i biegunkę u psów. Mięsiste wnętrze owocu nie ma tak dużo persyny jak reszta rośliny, ale nadal jest jej zbyt dużo, aby psy mogły sobie z nią poradzić.

Śliwki i morele

Nasiona mogą powodować zapalenie jelita cienkiego, jeśli zostaną spożyte przez psa. Podobnie, pestki brzoskwiń, śliwek, moreli i wiśni zawierają cyjanek, który jest trujący zarówno dla ludzi jak i psów.

Uwaga: Sam miąższ owoców nie jest szkodliwy, o ile nie zawiera toksycznych nasion. Jeśli zdecydujesz się pokroić kawałki owoców dla swojego psa i upewnić się, że nie zawierają one pestek – nie stanowią one zagrożenia.