Spacer z kotem

Spacerowanie z kotkiem może być przyjemne i satysfakcjonujące zarówno dla Ciebie, jak i dla kota.
To najnowszy trend: chodzenie z kotem na smyczy. Wszystkie fajne koty to robią. Dlaczego warto chodzić z kotem na smyczy? Koty są ciekawskimi stworzeniami i każda okazja do poznania wielkiego świata może wzbogacić ich życie. Aby pomóc Twojemu krytemu kotu w bezpiecznych przygodach na świeżym powietrzu, możesz nauczyć go noszenia szelek i chodzenia na smyczy.

Odkryto, że spacery na świeżym powietrzu zmniejszają stres u wielu kotów, dzięki czemu są one szczęśliwsze i zdrowsze. Pamiętaj jednak, że Twój kot powinien czerpać przyjemność z tej aktywności, więc jeśli istnieją jakiekolwiek oznaki, że jest zestresowany noszeniem uprzęży lub chodzeniem na smyczy, ten rodzaj urozmaicenia może nie być dla niego odpowiedni.white cat on brown log

Jak nauczyć kota wyprowadzenia na spacer?

Krok 1. Pierwszym krokiem jest zakup uprzęży i smyczy. Istnieje wiele różnych rodzajów uprzęży wykonanych specjalnie dla kotów. Wybierz takie, które są proste i szybkie do założenia, ale z których kot nie będzie mógł się wyplątać.

Krok 2. Następnie należy przyzwyczaić kota do uprzęży. Zostaw uprząż w miejscu spania kota na kilka dni, aby mógł ją zbadać. Następnie podziel kroki niezbędne do założenia uprzęży. Niektóre z tych kroków mogą być następujące:
– Przesuń uprząż przez głowę.
– Oprzyj uprząż na tylnej części jej szyi.
– Wyreguluj paski na brzuchu.
– Zapnij zamknięcia.
Nagradzaj kota smakołykami po wykonaniu każdego kroku, zwracając uwagę na to, czy nie wykazuje oznak niepokoju. Mów przyjaznym głosem i powiedz, że to początek wielkiej przygody. Jeśli kot będzie zbyt niespokojny, zdejmij uprząż i spróbuj ponownie następnego dnia. Prawdopodobnie potrzeba kilku sesji, aby kot poczuł się komfortowo z uprzężą. Jeśli nie robi postępów, spróbuj skonsultować się ze specjalistą od zachowań lub przyjrzyj się alternatywnym rozwiązaniom, takim jak wózek dla kota.

Krok 3. Gdy kot będzie już wygodnie ubrany w uprząż, przypnij mu smycz i pozwól spacerować w domu. Ponownie, użyj smakołyków i kojącego głosu, aby było to pozytywne doświadczenie. Podczas tej próby w pomieszczeniu upewnij się, że odpowiednio dopasowałeś uprząż do kota; nie chcesz, aby była zbyt ciasna lub tak luźna, że kot może się z niej wyślizgnąć.

Krok 4. Jeżeli Twój kot wydaje się być zrelaksowany podczas spacerów na smyczy w pomieszczeniach, spróbuj go wyprowadzić na zewnątrz. Po raz pierwszy zabierz kota na zewnątrz i umieść go w bezpiecznym i stosunkowo spokojnym miejscu, takim jak ogrodzone podwórko. Pamiętaj, aby zostawić otwarte drzwi, aby mógł się wycofać do środka, jeśli się przestraszy.

Kot na smyczy

Kiedy kot jest na smyczy, pozwól mu chodzić tam, gdzie chce, ale trzymaj go z dala od ulic i ruchu ulicznego. Zawsze trzymaj smycz na luzie i nigdy nie ciągnij za nią. Jeżeli Twój kot jest czymś zaskoczony, staraj się trzymać smycz luźno, dopóki nie będziesz mógł do niego dotrzeć, aby uniemożliwić mu wyrwanie się z uprzęży. Dopóki kot nie przyzwyczai się do przebywania na zewnątrz i nie oswoi się z dźwiękami i widokami, zalecamy zabranie ze sobą ręcznika, aby zabezpieczyć się na wypadek, gdyby kot był zdenerwowany i trzeba go było podnieść i przenieść z powrotem do środka.divider-cat

Wkrótce jednak Twój kot zacznie cieszyć się na myśl o spacerach. Wiele kotów, które zaczynały nieśmiało, są teraz profesjonalistami, a wycieczki na zewnątrz są ekscytującą częścią ich dnia.