Nagły przypadek, zagrożenie życia lub dławienie się jest chyba jednym z bardziej przerażających momentów dla właścicieli zwierząt domowych. Możesz mieć tylko kilka minut na uratowanie swojego ukochanego zwierzaka, a oznaki, że Twój pies się dusi mogą być dość stresujące, co jeszcze bardziej utrudnia zastanowienie się nad tym, co powinieneś zrobić. Wiedza z wyprzedzeniem, co zrobić, gdy pies się dusi i dławi, może uratować mu życie.

Jakkolwiek przerażająca może być ta sytuacja, to panika nie przyniesie Twojemu psu nic dobrego. Będzie go to tylko jeszcze bardziej niepokoiło, ponieważ wyczuje twój strach. Ale co dokładnie powinieneś zrobić?

Poznajmy oznaki, dławiącego się psa oraz kilka podstawowych zasad pierwszej pomocy, które możesz zastosować, aby pomóc swojemu najlepszemu przyjacielowi.

Oznaki zadławienia się psa

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków, że Twój pies się dusi, jest kaszel. Oczywiście, jeśli kaszle, to próbuje wydalić obcy obiekt z dróg oddechowych. Możesz jednak również zauważyć, że łapie się za usta lub głowę.

Może również sprawiać wrażenie spanikowanego, gdy bezskutecznie próbuje wdychać powietrze do zablokowanej tchawicy. Inne oznaki zadławienia to ślinienie się, krztuszenie, a nawet cofanie się w celu usunięcia blokady. Jeśli jego drogi oddechowe pozostają zablokowane wystarczająco długo, twój dławiący się pies może również stracić przytomność.

Co powoduje, że pies się dusi?

Co robić, gdy pies się dusi? Istnieje wiele sposobów, w jaki pies może się zadławić, a są takie, którym może być trudno zapobiec. Są jednak pewne rzeczy, na które można uważać. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn zadławienia się psa:

Obce przedmioty

Jest to prawdopodobnie największa rzecz, o którą powinieneś się martwić, ponieważ psy są ciekawe wszystkiego wokół nich. Nieustannie wąchają, a nawet biorą do pyska przedmioty w swoim otoczeniu. Nie jest zaskakujące, że co jakiś czas mogą wciągnąć coś, co żują i dławią się.

Może to nawet nie być coś, czego nie powinny mieć. Mogą również zadławić się zabawkami do żucia lub innymi zabawkami, którymi zwykle się bawią; w zasadzie wszystko, co jest mniejsze niż ich tchawica, jest potencjalnym zagrożeniem zadławienia. Nawet karma dla psów może stanowić potencjalne zagrożenie zadławieniem. Większość karm dla psów jest przeznaczona dla psów o określonej wielkości, ale jeśli masz małego psa i dużego psa, możliwe jest, że mały pies może dostać się do jedzenia drugiego psa i zadławić się.

Z tego powodu najlepiej jest, jeśli możesz nadzorować ich jedzenie i wszystko, co mogą żuć. Zabierz psu wszystkie zbyt małe zabawki do żucia, aby nie mógł się zadławić, i obserwuj go, kiedy bawi się swoimi zabawkami.

Zapadająca się tchawica

Jest to częsty problem, szczególnie u starszych, małych psów. Zapadająca się tchawica zwykle wynika ze spłaszczenia pierścieni chrzęstnych, które podtrzymują tchawicę i utrzymują ją otwartą. Przyczyna nie jest dobrze poznana, ale może być wrodzona i może to być problem, który pogarsza się z wiekiem.

W przypadku zapadającej się tchawicy, manewr Heimlicha może nie być tak skuteczny, ponieważ sam organ zapada się, ale jeśli pies ma również coś blokującego jego drogi oddechowe, procedura może nadal uratować mu życie. Pomocne może być również podanie mu oddechów ratowniczych.

Obroże zwężające

Obroża zwężająca to kolejna rzecz, która może spowodować zadławienie się psa. Problemem nie jest to, że obroża sama w sobie powoduje zadławienie psa, ale to, że obroża zwęża drogi oddechowe i przełyk tak, że pies nie może prawidłowo przełykać. Może to spowodować, że połknie jedzenie do tchawicy zamiast do przełyku, a tym samym zadławi psa. Aby temu zapobiec, upewnij się, że możesz wsunąć dwa palce pod obrożę.

Co robić, gdy pies się zadławi?

Jeśli Twój pies wykazuje objawy zadławienia, nie możesz czekać na wizytę u weterynarza; musisz podjąć natychmiastowe działania, aby mu pomóc. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie wewnątrz pyska psa, czy nie ma w nim jedzenia lub obcych przedmiotów, które mogłyby zablokować jego drogi oddechowe.

Jeśli widzisz coś w ustach psa, możesz spróbować machnąć nim w bok, aby oczyścić jego drogi oddechowe, ale musisz być ostrożny, ponieważ pies prawdopodobnie wpada w panikę i będzie cofał się, kneblując i kaszląc. Może on łatwo ugryźć się w twoją rękę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Ważne jest również, że jeśli widzisz kość złożoną w gardle psa, nie powinieneś próbować jej usunąć. Kości mogą powodować obrażenia gardła psa, a więc, lepiej dostać go do kliniki awaryjnej, gdzie mogą usunąć to podczas gdy on jest uspokojony.

Jeśli widać jakiś inny rodzaj blokady w drogach oddechowych psa, ale nie można go usunąć, powinieneś go zabrać do weterynarza awaryjnego tak szybko, jak to możliwe, ale można również spróbować manewru Heimlicha na psa.

Manewr Heimlicha dla psów

Jeśli widzisz blokadę w gardle psa, ale nie możesz jej usunąć, będziesz musiał spróbować manewru Heimlicha. Istnieją dwie różne metody opisane poniżej jako szczegółowe przez Animal Emergency Center w Memphis. Który z nich używasz, zależy od wielkości twojego psa.

Manewr Heimlicha dla mniejszych psów

Weź psa i trzymaj go na kolanach, a następnie obróć go na plecy. Użyj dłoni, aby wywrzeć nacisk tuż pod klatką piersiową i mostkiem (kością piersiową). Pięć razy naciśnij mocno do środka i do góry, wykonując ruch pchający. Następnie przewróć psa na bok i zajrzyj do jego pyska, aby sprawdzić, czy udało Ci się usunąć ciało obce powodujące blokadę.

Manewr Heimlicha dla średnich i dużych psów

Jeśli pies znajduje się w pozycji stojącej, obejmij go ramionami i złącz dłonie na wysokości jego brzucha. Zaciśnij dłonie w pięść i mocno oraz szybko pchnij w górę i do przodu pięć razy ruchem pchającym. Jest to bardzo podobne do wykonania manewru Heimlicha u ludzi.

To powinno usunąć blokadę, ale sprawdź pysk i drogi oddechowe psa, aby usunąć wszelkie luźne jedzenie lub części ciała obcego, które powodowało problem.

Jeśli pies leży, połóż jedną z rąk na jego grzbiecie i użyj drugiej ręki do popchnięcia lub ściśnięcia jego brzucha ruchem do góry i do przodu w kierunku kręgosłupa. Po wykonaniu tych czynności sprawdź, czy w pysku psa znajduje się przedmiot, aby upewnić się, że nie połknie go i nie będzie miał ponownie problemów.

Jeśli to nie usunie blokady, możesz również spróbować podnieść psa za tylne łapy w tak zwaną “pozę taczki” z głową w dół i nogami w powietrzu. Zadaj pięć ostrych uderzeń otwartą dłonią w grzbiet psa między łopatkami. Sprawdź ponownie jego pysk, aby zobaczyć, czy skutecznie usunąłeś blokadę.

Możesz również pozostawić psa w pozycji stojącej i zadać mu pięć ostrych uderzeń między łopatkami. Jeśli wszystkie te działania nie doprowadzą do skutecznego usunięcia blokady z dróg oddechowych psa, a on sam straci przytomność, konieczne może być podanie oddechów ratowniczych, podczas gdy ty będziesz pędził do kliniki ratunkowej.

Jak zapewnić psu oddechy ratownicze?

Jeśli nie jesteś w stanie usunąć blokady z dróg oddechowych psa, może być konieczne podanie oddechów ratowniczych. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. Zamknij pysk psa i oddychaj ustami bezpośrednio do jego nosa. Upewnij się, że widzisz, jak jego klatka piersiowa się rozszerza.
  2. Kontynuuj oddychanie ratownicze, wykonując jeden oddech co pięć sekund.

Co robić po tym jak Twój pies się zadławił?

Nawet jeśli udało się usunąć ciało obce, które blokowało drogi oddechowe psa i oddycha bez problemów, nadal powinieneś jechać do lekarza weterynarii. Jeśli twój pies był nieprzytomny w pewnym momencie, może być konieczne zabranie go do weterynarza awaryjnego, jeśli nie, możesz poczekać do następnego dnia aby udać się do właścwiej opieki weterynaryjnej, aby upewnić się, że nic nie zostało poważnie uszkodzone.

Powodem tego jest to, że niektóre obce obiekty mogą powodować uszkodzenia psa, których nie widzisz. Uszkodzenie tchawicy lub innych części jamy ustnej psa może przerodzić się w inne problemy, jeśli obszar ten ulegnie zakażeniu lub nie będzie się goił.

Jak zapobiegać zadławieniom w przyszłości?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby zapobiec zadławieniu jest usunięcie wszystkiego, co może być potencjalnym zagrożeniem zadławienia. Dotyczy to takich rzeczy jak zabawki do żucia i kości. Upewnij się, że dajesz swojemu psu tylko zabawki, które są solidne i mogą wytrzymać jego poziom żucia. Zapobiegnie to ich rozpadowi na mniejsze kawałki, które mogą utknąć w gardle psa.

Dodatkowo, upewnij się, że podajesz psu karmę, która została opracowana dla jego wielkości, zwłaszcza jeśli masz małego psa. Jeśli to możliwe, monitoruj swojego psa podczas jedzenia. Jeśli je zbyt szybko, może łatwo połknąć i wciągnąć kawałek jedzenia. Wolno podająca miska na karmę dla psów może pomóc w utrzymaniu tego stanu rzeczy, ale nie jest też złym pomysłem, aby po prostu mieć na niego oko, kiedy je.

Oprócz zabawek psa, należy upewnić się, że zabawki dzieci są trzymane poza zasięgiem psa, ponieważ wiele z nich może stanowić potencjalne zagrożenie zadławieniem. Pamiętaj, że dużym zagrożeniem dla psa może być zabawka niedostosowana do jego rozmiaru np. zbyt mała piłka, niepokryta żadnymi wypustkami może utknąć w jego gardle w czasie łapania piłki w locie, podczas aportowania.

Podsumowanie

Jako właściciel psa, nie ma nic bardziej przerażającego niż myśl o oglądaniu swojego psa dławiącego się i nie mogącego zrobić nic, aby pomóc. W przypadku awaryjnych sytuacji, prawopodobnie nie będziesz w stanie dostać go do kliniki awaryjnej w czasie, aby go uratować. Dlatego wiedza o tym jak uratować psa i co zrobić, gdy się dławi jest bardzo przydatna.

Ważne jest jednak również, aby podjąć środki zapobiegawcze w celu wyeliminowania potencjalnych zagrożeń zadławienia z otoczenia psa. W ten sposób nie będziesz musiał udzielać pierwszej pomocy. Jeśli jednak wystąpią u niego objawy zadławienia, lepiej wiedzieć, co robić, aby nie wpaść w panikę i móc pomóc swojemu najlepszemu przyjacielowi w potrzebie.