Czy kiedykolwiek zgasiłeś światła i zastanawiasz się, czy twój pies może bać się ciemności? Czy to możliwe? Psy to najsłodsze stworzenia i tak bardzo kochają swoich ludzi. Czasami, gdy idziemy spać, nasze psy wyją i płaczą. Czy to dlatego, że boją się ciemności?

Wszyscy chcemy, aby nasze psy były szczęśliwe i bezpieczne. Ale jak możemy sprawić, by nasze psy zawsze czuły to bezpieczeństwo? Może psy też potrzebują nocnych lampek!divider-paw

Oznaki, że pies boi się ciemności

Psy mogą bać się ciemności! Kiedy światła gasną, a psy zaczynają płakać, istnieje wiele rzeczy, które mogą być przyczyną strachu. Psy często odczuwają lęk separacyjny, gdy ich właściciele odchodzą. Może Twój pies nie boi się ciemności, może po prostu nie chce zostawać sam bez ciebie. Inną możliwością jest to, że Twój pies ma problemy ze wzrokiem. Psy w rzeczywistości widzą w ciemności lepiej niż ludzie. Jeśli twój pies ma problemy z widzeniem w ogóle, ciemność może nie pomóc w tej sytuacji. To może wywołać niespokojną reakcję psa, gdy zgasisz światła.Are Dogs Afraid of The Dark? Here's Everything You Need to Know

Jeśli oba te scenariusze są wykluczone, twój pies prawdopodobnie boi się ciemności. Kiedy światła są wyłączone i nadszedł czas, aby zrelaksować się i pójść do łóżka, twój pies może mieć inne plany. Próbując przykuć Twoją uwagę i zatrzymać Cię w pokoju, Twój pies może na Ciebie wskoczyć, aby zasygnalizować, że nie chce zostać sam.

Wchodząc do zaciemnionego miejsca, zauważysz, że Twój pies boi się ciemności, jeśli próbuje się odwrócić lub siedzi i nie chce się ruszyć. Jest to prawdopodobnie spowodowane postrzeganym niebezpieczeństwem. Możliwe, że twój pies po prostu boi się nieznanego, coś, z czym wszyscy możemy się związać.

Będziesz wiedział, że Twój pies boi się ciemności, jeśli po zgaszeniu światła chowa ogon między nogami. Możesz również zauważyć szybkie poruszanie się i dużo węszenia. Jeśli zostawisz psa samego w ciemności, przestraszony pies może podrzeć rzeczy, o których wie, że nie powinien.

Różne rasy i typy osobowości różnie reagują na ciemność. Bądź uważny na swojego psa, gdy zgasisz światła i obserwuj, czy nie ma oznak strachu lub niepokoju.short-coated brown dog

Oto kilka znaków, które możesz zauważyć, jeśli twój pies boi się ciemności:

  • Jęczenie
  • Trzęsienie się
  • Kulenie się
  • Żucie
  • Drapanie
  • Inne objawy
  • Zamknięta postawa
  • Drapanie w drzwi
  • Próba ucieczki
  • Wyjedivider-paw

Historia psów bojących się ciemności

Ponad 15 000 lat temu rozpoczęła się piękna przyjaźń między wilkiem a człowiekiem. Szare wilki to stworzenia od których pochodzą psy, które dziś kochamy. Były pierwszymi zwierzętami, które zostały udomowione. Więź zaczęła się z wzajemnej potrzeby. Ludzie i wilki pomagali sobie nawzajem w polowaniu i chronili się nawzajem przed lokalnymi drapieżnikami, takimi jak inni myśliwi lub złośliwe zwierzęta. Wilki i ludzie stwierdzili, że oboje mogą skorzystać z przyjaźni, a reszta to już historia.

Z czasem wilki zaczęły mniej przypominać wilki, a znacznie bardziej psy. Dalej hodowano te, które były spokojniejsze, milsze, mądrzejsze i były lepszymi myśliwymi. Dziś trudno jest określić, ile jest ras psów, ponieważ tak wiele różnych typów psów stworzyło swoje własne, specjalne kombinacje szczeniąt.

W miarę jak psy zbliżały się do swoich kochających ludzi, zaczęły czuć się bezpieczniej. Im bezpieczniej się czuły, tym bardziej bały się niebezpiecznych sytuacji. Za wszelką cenę chcą uniknąć przerażających scenariuszy. Teraz, kiedy psy bardziej polegają na ludziach w kwestii bezpieczeństwa, mogą być bardziej lękliwe, kiedy są same, zwłaszcza w nieznanych sytuacjach.

Teraz wiele psów zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Najczęściej doświadczają separacji, niepokoju i strachu wokół nowych ludzi. Jednak wiele psów boi się ciemności. Nawet jeśli większość psów widzi dobrze w ciemności, mogą czuć się niespokojnie w zaciemnionych miejscach.Wolf vs. Dog: What's the Difference? | The Dog People by Rover.com

Przystosowanie psa do patrzenia w ciemności

Psy i wilki są obecnie bardzo różne niż kiedyś. Jednak psy nadal mają niektóre z tych samych cech, co ich wilczy przodkowie. Na przykład, mają nienaganny zmysł węchu. Mają również dobre widzenie w nocy.

Psy mają lepsze widzenie w nocy niż ludzie w sytuacjach bardzo słabego oświetlenia. Dzieje się tak dlatego, że mają one specjalną strukturę w tylnej części oczu, która odbija więcej światła do siatkówki. Psy mają również większe źrenice, co pozwala na przetworzenie większej ilości światła do oka. W centrum siatkówki psa znajduje się więcej komórek wrażliwych na światło niż w siatkówce człowieka. Oczy psa są dobrze przystosowane do widzenia w ciemnych warunkach. Światłoczułe części ich oczu z powodzeniem sprawdzają się w słabym oświetleniu. Tym, co najbardziej pomaga psu widzieć w ciemności jest błona odblaskowa (łac. tapetum lucidum). Tapetum znajduje się w siatkówce oka. Odbija światło, dzięki czemu ciemniejsze obszary wydają się jaśniejsze.Jaka jest najlepsza spinka dla psa? - pinkypaws.pl

Szkolenie psa, który boi się ciemności

Jeśli Twój pies boi się teraz ciemności, nie musi się jej bać na zawsze. Możemy nauczyć nasze psy, aby nie bały się ciemności, stopniowo je szkoląc. Najlepszym sposobem na nauczenie psa, że nie ma potrzeby bać się ciemności jest stopniowe wystawianie go na jej działanie i chwalenie go przez cały czas.

Jeśli masz w domu regulacje ściemniania oświetlenia, możesz stopniowo zmniejszać światło, aby pies mógł się do niego przyzwyczaić – tak jak powoli wchodzisz do basenu! Jeśli jesteś na spacerze z psem w nocy, a on zaczyna dawać znaki, że jest przestraszony, możesz być cierpliwy, podczas gdy on przyzwyczaja się do nowego poziomu światła.

Jeśli jesteś w nieznanym miejscu, możesz dać psu smakołyki, gdy wchodzicie w ciemność. Możesz również mówić do niego pozytywnym, kojącym tonem, aby przypomnieć mu, że jest bezpieczny. Małe psy można wziąć na ręce i trzymać po raz pierwszy wchodząc w nieznane i ciemne miejsce. Przy następnej wizycie będą w stanie przejść przez ciemność. Za każdym razem, gdy psy ćwiczą uzyskanie komfortu w nieznanych miejscach, stają się coraz lepsze, aż przestaną być niespokojne.

Innym świetnym sposobem na nauczenie psa relaksowania się w ciemnym otoczeniu jest zabawa z nim w przyciemnionym świetle. To może pomóc Twojemu psu przestać kojarzyć ciemność z niebezpieczeństwem. Zamiast tego, gdy bawisz się w holowanie, przeciąganie lub gdy głaszczesz pieska, zacznie się on cieszyć w ciemności. W końcu, zamiast strachu, będzie czuł się w ciemności spokojnie.