Psy były wykorzystywane jako lojalni pomocnicy człowieka przez setki, jeśli nie tysiące lat i były wykorzystywane do różnych zadań, od rolnictwa po ochronę. Psy policyjne kontynuują to dziedzictwo i są jednymi z najbardziej zdolnych, dobrze wyszkolonych psów na świecie, i służą naprawdę wyjątkowym celom.

Psy policyjne są wykorzystywane na całym świecie do pomocy w wykrywaniu narkotyków i innej kontrabandy, do prac poszukiwawczo-ratowniczych oraz do wykonywania zadań, których człowiek nie jest w stanie wykonać. Kilka ras psów doskonale nadaje się do tej pracy, ale nawet z tymi naturalnymi predyspozycjami, potrzebują one najpierw specjalistycznego szkolenia. Jak długo trwa takie szkolenie i co się z nim wiąże? Ogólnie rzecz biorąc, psy policyjne zajmują około 4-6 miesięcy, aby ukończyć szkolenie podstawowe i do 2 lat dla pełnego szkolenia K9, chociaż niektóre rasy będą trwać dłużej w zależności od ich unikalnego charakteru.

W tym artykule przyjrzymy się, jak długo trwa szkolenie psa policyjnego, zanim będzie gotowy do służby, co pociąga za sobą szkolenie i jaki wiek jest najlepszy dla nich, aby rozpocząć. Zaczynajmy!

W jakim wieku psy mogą rozpocząć szkolenie policyjne?

Jak wie każdy, kto z powodzeniem szkolił psa, szkolenie rozpoczyna się w dniu, w którym przynosisz swojego pupila do domu, czyli zazwyczaj około 8 tygodnia życia. W przypadku pracy w policji psy zazwyczaj rozpoczynają pierwszy etap szkolenia w jak najmłodszym wieku, czyli również około 8-10 tygodni, w zależności od rasy. Kiedy rodzi się miot potencjalnych szczeniąt, są one oceniane i ściśle monitorowane, aby sprawdzić, czy mają jakieś specjalne, pożądane cechy, które wyróżniają je ze stada.

Szczenięta te są dokładnie obserwowane pod kątem tego, jak się odżywiają, ich intensywności podczas zabawy oraz temperamentu. Ocena ta pozwala określić, które szczenięta mają największe szanse na ukończenie szkolenia. Są one wystawiane na działanie różnych dźwięków, wyzwań i sytuacji, a ich reakcje na nie są również ściśle monitorowane przez trenerów. Ma to na celu odczulenie szczeniąt i zapobieganie ich płochliwości na nowe widoki i dźwięki. Jak w przypadku każdego psa, najpierw uczone są podstawowych komend, takich jak siad i zostań, a dopiero potem przechodzą do bardziej złożonych technik szkoleniowych.

Jak długo trwa szkolenie psa policyjnego?

W przypadku szkolenia podstawowego, rozpoczęcie szkolenia psów policyjnych trwa od 4 do 6 miesięcy, a pełne szkolenie do 3 lat. Te ramy czasowe zależą również od konkretnego zadania, do którego psy są szkolone i rasy psa, ale psy szkolone do pojedynczego celu są zwykle gotowe w ciągu 12-18 miesięcy. Szkolenie psów wielozadaniowych trwa znacznie dłużej, zwykle około 2 lat dla wyjątkowych, szybko uczących się psów lub do 3 lat dla psów, które wymagają dodatkowej pracy.

Po wyborze szczeniąt i wstępnym szkoleniu podstawowym, psy są wybierane do swoich zadań i rozpoczyna się szkolenie. Szkolenie rozpoczyna się od “kształtowania”, czyli procesu stawiania psów w sytuacjach, w których nie mogą zawieść. Dzięki temu pies nabiera pewności siebie, ponieważ w przeciwnym razie byłby upominany za rzeczy, co do których nie jest jeszcze pewien, że są “złe”. Od tego momentu zadania zamieniają się w zabawne i wciągające gry, kolejne treningi posłuszeństwa, pracę tropiącą, socjalizację i “pracę nad ugryzieniem”.

Po 1 roku metody te są dalej intensyfikowane i dopracowywane zgodnie z przeznaczeniem psa, przy czym najważniejsze jest posłuszeństwo – psy policyjne powinny wykonywać komendy w 100%, dla bezpieczeństwa swojego i policjanta.

Szkolenie psów policyjnych tak naprawdę nigdy się jednak nie kończy, gdyż psy te są szkolone jeszcze w trakcie pełnienia służby, aż do dnia przejścia na emeryturę.

Jakie rasy tworzą najlepsze psy policyjne?

Owczarki niemieckie to rasa najczęściej kojarzona z pracą w policji i niewątpliwie jest to najpopularniejsza rasa wykorzystywana do tego celu. Posiadają odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne, są silnymi, a zarazem zwinnymi i szybkimi zwierzętami o niebywałej lojalności i umiejętności w szkoleniu.

Są też inne psy powszechnie wykorzystywane w jednostkach K9, m.in:

  • Malinois belgijski
  • Labradory
  • Pit Bull Teriery
  • Rottweilery
  • Pinczery dobermańskie
  • Boksery
  • Sznaucery olbrzymie

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, szkolenie podstawowe do pracy w policji trwa około 4-6 miesięcy i kolejne 2-3 lata do pracy specjalistycznej. Może to być więcej lub mniej w zależności od specyfiki pracy, do której pies będzie wykorzystywany, ale zwykle jest to nie mniej niż 1 rok, aż każdy pies policyjny zostanie wdrożony do służby. Oczywiście, podobnie jak w przypadku samej policji, praca psa policyjnego zawsze ewoluuje i zmienia się, a oni zawsze uczą się w trakcie swojej służby.