Wszyscy chcemy, aby nasze zwierzęta domowe żyły długo, zdrowo i szczęśliwie. Niezależnie od tego, czy mamy kota, psa, ptaka, królika, czy inne rodzaje towarzyszy, robimy wszystko, co możemy, aby zapewnić im jak najlepsze życie.

Jedną z rzeczy, które zawsze chcemy wiedzieć, kiedy przynosimy nowe zwierzę do naszej rodziny, jest to, jak długo powinniśmy spodziewać się posiadania tego zwierzęcia. W przypadku królików domowych, odpowiedź na to pytanie wynosi zazwyczaj od 8 do 12 lat.

Wiele czynników składa się na długość życia królika. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego możesz oczekiwać od swojego królika domowego i jak możesz zapewnić mu najlepsze życie!

Popularne rasy królików domowych

Pierwszym czynnikiem, który przyczyni się do długości życia Twojego królika jest jego rasa. Ogólnie rzecz biorąc, większe rasy królików mają krótszą żywotność niż mniejsze rasy.

Na świecie istnieje ponad 50 różnych ras królików domowych.

9 najczęściej spotykanych ras trzymanych jako zwierzęta domowe to:

 • Rasa mieszana
 • Królik holenderski
 • Królik lwi
 • Królik baranek miniaturowy
 • Królik mini rex
 • Olbrzym Belgijski
 • Królik miniaturka holenderska
 • Królik angora
 • Królik kalifornijski

Spośród tych 9, Olbrzym Belgijski jest największy i żyje zazwyczaj od 5 do 7 lat. Mniejsze rasy, jak Królik lwi i Miniaturka holenderska, mogą żyć od 10 do 12 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Chociaż jest to rzadkie, niektóre króliki domowe żyją nawet do 15 lat.

Inne czynniki wpływające na długość życia

Wraz z rasą królika, którą wybierzesz jako zwierzę domowe, wiele innych czynników przyczyni się do ich długości życia. Niektóre z nich możesz kontrolować po prostu upewniając się, że właściwie dbasz o swojego królika domowego. Króliki są tak jak koty i psy w tym, że wymagają dobrego odżywiania, ćwiczeń, opieki weterynaryjnej i bezpiecznego siedliska, aby się rozwijać.

Aktywność

Króliki potrzebują również dużo ruchu, aby mieć zajęcie i zapobiec przybieraniu na wadze. Proste rzeczy, które zachęcają do ćwiczeń i eksploracji to tunele, rampy, wiadra i pudełka.

Zapewnienie królikowi co najmniej 3 do 4 godzin dziennie poza klatką, aby mógł się wyszaleć i eksplorować w bezpiecznym miejscu pomoże utrzymać go w zdrowiu.

Większość królików domowych uwielbia zabawki, ale mogą się nimi szybko znudzić, więc różnorodność jest kluczem! Znudzony królik jest destrukcyjnym królikiem, więc jeśli nie chcesz mieć swojego zwierzaka żującego twoje meble lub dywan, musisz utrzymywać go w stanie stymulacji umysłowej.

Odżywianie

Wraz z ćwiczeniami, dobre odżywianie przedłuży życie Twojego królika. Jak wszystkie zwierzęta domowe, króliki przybierają na wadze, jeśli są przekarmiane. Jeśli nie są karmione zróżnicowaną dietą, ryzykują niedobory żywieniowe. Istnieje kilka pokarmów, których Twój królik potrzebuje do prawidłowego odżywiania oraz inne, które można dodać do diety w razie potrzeby.

Należą do nich:

 • Warzywa – zielenina liściasta, marchew, brokuły i inne
 • Siano – dostarcza błonnika; zapobiega chorobom zębów; powinno stanowić większość ich diety, ponieważ muszą je żuć, aby ich zęby nie były zbyt długie
 • Granulki dla królików – tylko jako uzupełnienie ich podstawowej diety; unikaj tych zawierających orzechy, kukurydzę i nasiona
 • Przysmaki – sporadyczne przysmaki są w porządku, tylko nie dawaj ich zbyt wiele; króliki lubią owoce jako przysmak.
 • Woda – króliki zawsze potrzebują dostępu do czystej wody.

Środowisko

Środowisko, w którym żyje Twój królik jest również ważnym czynnikiem wpływającym na długość ich życia. Króliki powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Powinny mieć klatkę lub kojec, który jest wystarczająco duży, aby mogły skakać dookoła i wędrować. Powinny mieć również dużo czasu na ćwiczenia poza klatką każdego dnia.

W swojej klatce królik musi mieć kuwetę lub, jeśli jest to klatka z drucianym dnem, kuweta może być umieszczona pod spodem. Powinien mieć również czyste, miękkie miejsce do leżenia oraz oddzielne miejsce na jedzenie i wodę. Będziesz musiał codziennie sprzątać ich klatkę i ściółkę, aby zapobiec wydzielaniu się zapachu i narażaniu królika na szkodliwe bakterie.

Wreszcie, powinieneś zawsze ściśle monitorować swojego królika, kiedy jest poza klatką. Powinny być trzymane bezpiecznie od innych zwierząt domowych. Króliki mogą również wskoczyć na schody, ale mogą mieć problemy z zejściem. Powinieneś trzymać je z dala od schodów, aby zapobiec upadkom i urazom.

Zdrowie

Wreszcie, możesz pomóc swojemu królikowi zmaksymalizować długość życia, zabierając go do weterynarza na coroczne badania kontrolne. Te wizyty pomogą monitorować ich ogólny stan zdrowia i powiadomią Cię o wszelkich zmianach w stanie Twojego królika.

Zaleca się również, abyś poddał swojego królika kastracji przed tym jak osiągnie on wiek 6 miesięcy. Samice królików mają bardzo wysoką częstotliwość występowania śmiertelnych nowotworów macicy i gruczołu sutkowego, które często pojawiają się w młodym wieku.

Podsumowanie

Chociaż większość królików domowych może żyć od 8 do 12 lat, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmaksymalizować ich zdrowie i długość życia. Zwracając uwagę na takie rzeczy jak aktywność fizyczna, odżywianie, środowisko i opieka weterynaryjna, możesz zapewnić sobie uroczego, długouchego kumpla na tak długo, jak to możliwe!