Przyprowadzenie do domu nowego psa to mnóstwo zabawy! Ale te pierwsze tygodnie mogą być dość kłopotliwe. Zarówno Ty, jak i Twój pies musicie przyzwyczaić się do życia ze sobą. Dla większości szczeniąt oznacza to naukę, gdzie powinny – a gdzie nie powinny – sikać!

Szybko stracisz różowe okulary szczenięctwa, jeśli Twój dom zacznie pachnieć jak buda lub toaleta. Niektóre psy po prostu nie wiedzą, gdzie mają “iść”. Inne próbują rościć sobie prawo do różnych posiadłości, obsypując je swoim podpisowym zapachem. Tak czy inaczej, prawdopodobnie będziesz chciał, aby Twój pooch nie sikał w Twoim domu.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Nauczenie psów, aby sikały tylko na zewnątrz, nazywa się “przełamywaniem domu”. Jest to dość standardowe dla szczeniąt, aby nauczyć się tego higienicznego nawyku, ale czasami starszy pies będzie musiał nauczyć się go również. Dzieje się tak często w przypadku psów ratowniczych, lub psów, które całe swoje życie przeżyły na zewnątrz.

Celem jest pomóc czworonożnemu przyjacielowi zrozumieć, że sikanie powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy pies jest poza domem. W końcu możesz nawet wyszkolić psa, by sikał na komendę! Większość szczeniąt będzie potrzebowała na samym początku housebreaking. A cały proces może zająć kilka miesięcy, aby doprowadzić go do perfekcji!

Zaczynamy
Aby pomóc Ci w podróży do nauki czystości szczeniaka, będziesz potrzebował kilku rzeczy. Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych rzeczy, które pomogą Ci wykonać zadanie.

  • Smakołyki: Za każdym razem, gdy Twój piesek zrobi kupkę w odpowiednim miejscu, będziesz chciał dać mu mnóstwo smakołyków, więc zaopatrz się w nie!
  • Środki czystości: Twój pies będzie robił bałagan. Może się wydawać, że za każdym razem, gdy wracasz do domu, czeka na Ciebie kałuża. Ale właściwe materiały czyszczące mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Zdobądź coś, co jest oparte na enzymach, tak aby nie pozostał żaden zapach.
  • Cierpliwość: Łatwo jest się sfrustrować, gdy czujesz, że nie ma żadnego postępu. Ale złość tylko zdezorientuje Twojego pupila. Zachowaj zimną krew i besztaj swojego psa tylko wtedy, gdy złapiesz go na gorącym uczynku.

Ważne jest, aby wspomnieć, że w rzadkich przypadkach twój pies może sikać do środka z powodu problemu zdrowotnego. Zabierz psa na badanie kontrolne, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych wypróbowanych i prawdziwych sposobów na nauczenie psa, aby utrzymać mocz na trawie i poza dywanami. Bez względu na to, który z nich wybierzesz, pamiętaj, że kluczem jest konsekwencja!

Metoda planowania i rutyny

Pobudka
Każdego dnia, gdy tylko Twój szczeniak się obudzi, wyprowadź go na zewnątrz (nawet jeśli w Twoich oczach jest jeszcze sen)!

Ustal rutynę
Dawaj mu śniadanie o tej samej porze każdego ranka. Zapewnij również miskę z wodą. Wyprowadź go z powrotem na zewnątrz między 5 a 30 minutami po śniadaniu.

Obserwuj i spaceruj
Obserwuj przez cały dzień, kiedy Twój piesek chce się napić. Upewnij się, że kierujesz go z powrotem na zewnątrz 5-30 minut po wypiciu wody.

Wieczorne ćwiczenia
Każdego wieczoru podawaj kolację o tej samej porze. Wypuść psa po raz kolejny krótko po kolacji. Nie wystawiaj misek z wodą po kolacji, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku podczas snu.

Metoda bezzapachowa

Przygotuj
Wyjdź i kup środek czyszczący wykonany specjalnie do zmywania psiego moczu. Zwykły środek czyszczący nie usunie tego zapachu. Nawet jeśli nie możesz powiedzieć, że na podłodze były siki, niesamowity nos Twojego psa prawdopodobnie je wyłapie.

Sprzątaj szybko
Jeśli to tylko możliwe, nie pozwól, aby bałagan pozostał! Im dłużej pozostaną, tym bardziej wsiąkną w podłogę i będą coraz trudniejsze do sprzątania.

Wskaż dobre miejsce
Jeśli do sprzątania używasz ręcznika, połóż go na zewnątrz, w miejscu, w którym chciałbyś, aby Twój futrzany przyjaciel się załatwił.

Zneutralizuj
Spryskaj miejsce wypadku środkiem czyszczącym. Bądź hojny, nie chcesz, aby twój pies został zdezorientowany przez zapach własnych złotych płynów i zdecydował, że twój salon jest jego toaletą. Przeczytaj instrukcję! Niektóre środki czyszczące muszą chwilę “poleżeć” zanim się je zmyje.

Metoda obserwacji i czujności

Bądź czujny
Od momentu, gdy twój pupil budzi się, aż do momentu, gdy odpoczywa w nocy, obserwuj go! Jeśli oznacza to zdjęcie kilku dni pracy, postaraj się to zorganizować, jeśli w ogóle jest to możliwe.

Biegnij!!!
Za każdym razem, gdy szczeniak zaczyna węszyć lub krążyć, biegnij na zewnątrz -szybko!

Świętuj!
Jeśli uda wam się wyjść na czas i twojemu futrzakowi się to uda, pochwal go jak szalony! Nawet rozdaj kilka smakołyków, aby pies kojarzył siusianie na zewnątrz z dobrą zabawą.

Bądź wyrozumiały
Nie wściekaj się, jeśli znajdziesz na podłodze śmierdzącą żółtą kałużę. Jeśli pies już nasikał, jest już za późno, by go poprawić.

Wprowadź komendę
Kiedy Twój pies zacznie bardziej konsekwentnie “wychodzić” na zewnątrz, zacznij wydawać komendę typu “załatw swoje sprawy” lub “idź siku” za każdym razem, gdy pies wychodzi. W ten sposób pies będzie w stanie wyeliminować na komendę, co jest super awesome na spacery i wycieczki drogowe!

Więcej można znaleźć we wpisie: Jak nauczyć psa załatwiać się na zewnątrz?